logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kibice dziękują za 10 lat pielgrzymowania na Jasną Górę
 


Jubileuszowa 10. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców trwa w sobotę, 13 stycznia na Jasnej Górze. Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem: „Dla Niepodległej!” nawiązując do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W pielgrzymce uczestniczy ok. 6 tys. osób. Przybyły grupy Polaków z Wileńszczyzny, Białorusi, Ukrainy, kibice z Węgier, a także polscy kombatanci. Organizatorem pielgrzymki jest duszpasterz kibiców - ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin i kibic Lechii Gdańsk. 
 
W południe kibice zgromadzili się na Mszy św. celebrowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Pielgrzymi ściśle wypełnili Kaplicę, zajęli także dużą część bazyliki jasnogórskiej. W imieniu Jasnej Góry zebranych powitał o. Stanisław Jarosz. 
 
Homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz. „Mamy przed oczyma drogę, którą wspólnie kroczyliśmy podczas ostatniej dekady. Chcemy dzisiaj podziękować Panu Bogu za to wszystko, czego dokonał w naszych sercach, za wszystkie inicjatywy, wokół których środowisko kibicowskie w ostatnich latach wspólnie się gromadziło i mówiło jednym głosem. Wiele się nam udało zmienić w nas samych i wokół nas, choć droga do doskonałości jest jeszcze długa” – mówił. 
 
„Kiedy zaczynaliśmy nasze kibicowskie pielgrzymowanie inne było nasze środowisko, inna też była Polska, jedno pozostało niezmienne: Bóg i ewangeliczne wskazania, które pozostawił nam po to, abyśmy umieli pokonywać wszystkie życiowe przeciwności, zwalczać grzech w nas samych, ale przede wszystkim patrzeć z nadzieją w przyszłość, że razem z Panem Jezusem wszystko możemy w naszym życiu zmienić. Możemy nawiązać z Nim osobistą relację, bo On jest dla nas” – podkreślił ks. Jarosław Wąsowicz. 
 
Nawiązując do dzisiejszej Ewangelii kaznodzieja wskazał: „Jesteśmy jak celnicy i grzesznicy i pragniemy światła, uzdrowienia, Bożej miłości, dlatego tu jesteśmy”. 
 
„Przez ostatnie 10 lat w czasie naszej pielgrzymiej wędrówki do duchowej Stolicy Polski wielokrotnie słyszeliśmy z ust współczesnych ‘faryzeuszów i uczonych’ że to nie jest miejsce dla nas. Pouczali wszystkich wokoło, kto może a kto nie może pielgrzymować do najświętszego dla nas Polaków sanktuarium. Cenzurowali kazania i wykłady. Nie znali Chrystusa z dzisiejszej Ewangelii. Modlimy się o światło poznania prawdziwego Zbawiciela również i dla nich. Ale przede wszystkim dziękujemy dzisiaj Jezusowi za 10 lat naszego pielgrzymowania” – powiedział kaznodzieja. 
 
Kończąc kazanie ks. Jarosław Wąsowicz prosił: „Niech Bóg nadal nam błogosławi. Niech błogosławi Polsce. Niech nasze wspólne pielgrzymowanie wciąż trwa. Razem, drodzy, możemy naprawdę wiele zmienić w nas samych i wokół nas. Niech się tak stanie. Pilnujcie Polski! Amen”. 
 
Na zakończenie Mszy św. ks. Jarosław Wąsowicz wypowiedział jeszcze raz słowa podziękowania: „Dzisiaj jest nas najwięcej w historii, nie tylko Kaplica wypełniona jest po brzegi, ale także bazylika. To jest wielkie świadectwo naszej wiary i tego, że pielgrzymka i Jasna Góra są dla nas naprawdę ważne. Bardzo wam, kochani, za to świadectwo dziękuję!”. 
 
Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie szalików kibiców zgromadzonych w Kaplicy i na dziedzińcu przed Kaplicą. Następnie pielgrzymi udali się do Sali o. Kordeckiego, gdzie odbyła się dalsza część pielgrzymki. Wśród gości obecni byli m.in.: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Leszek Żebrowski, Tadeusz Płużański, Paweł Piekarczyk, Jerzy Dudała, Roman Zieliński, Tadeusz Romanowski – osoby zaangażowane w pielgrzymki kibiców. Oni także podczas tegorocznego spotkania zabrali głos. Goście zaproszeni do przemówień dzielili się m.in. refleksjami pielgrzymkowymi z okazji jubileuszu 10-lecia przybywania do jasnogórskiego sanktuarium. 
 
„Wyrażam wdzięczność Panu Bogu, że odbyła się 10. jubileuszowa pielgrzymka, a ja mogę być po raz 7. i to jest wielkie przeżycie. I tak dobrze się rok zaczyna, że od tej pielgrzymki jest cały cykl różnych wydarzeń o charakterze religijnym, patriotycznym i związanym także z miłością drugiego człowieka” - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. W dalszej części wystąpienia mówił o walkach Polaków o wolność Ojczyzny z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i o 75. rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu (11 lipca 1943 r.). 
 
ks. Tadeusz Isakowicz–Zaleski 
Tadeusz Romanowski 
Jerzy Dudała 
Leszek Żebrowski 
Tadeusz Płużański 
 
Tradycyjnie podczas pielgrzymki miał miejsce pokaz transparentów patriotycznych na wałach jasnogórskich z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. 
 
 
Warto przypomnieć, że pomysł pielgrzymowania środowiska kibiców na Jasną Górę wyszedł od śp. Tadeusza Duffek, legendarnego kibica gdańskiej Lechii, który zmarł 21 października 2005 r. po długiej i ciężkiej chorobie. 
 
Swoim pomysłem podzielił się on z ks. Jarosławem Wąsowiczem, SDB. Ten ostatni pisał wtedy książkę „Biało-Zielona Solidarność. O fenomenie politycznym kibiców Lechii Gdańsk 1981-1989”. Postanowili wtedy, że razem zorganizują pierwszą pielgrzymkę polskich kibiców do Częstochowy, by modlić się przed jasnogórską ikoną Matki Bożej. Chcieli tylko poczekać, aż „Dufo” wyzdrowieje. Niestety, śp. Tadeusz nie doczekał tej pielgrzymki. 
 
W każdym razie idea ta pozostała w sercach wielu jego przyjaciół. Wielokrotnie też kibice dyskutowali nad formą takiej pielgrzymki wraz z gronem księży zaangażowanych w animację Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych, Salezjańskiej Pielgrzymki Ewangelizacyjnej i Pustyni Miast. Również modlono się w tej intencji podczas SPE w grupie Żółtej Międzynarodowej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Ostra Brama, której przewodzi wspomniany już ks. Jarosław w latach 2006-2008. Ks. Wąsowicz dyskutował także nt. idei pielgrzymki na Jasną Górę z zaprzyjaźnionymi kibicami z całej Polski. Spotkała się ona z entuzjastycznym przyjęciem zwłaszcza wśród jego przyjaciół z Gdańska, Wrocławia i Warszawy. Wiele też klubów kibica z całego kraju zaakceptowało ów pomysł. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com