logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kiedy zaczyna się Msza Święta?
Liturgia.pl
 
fot. Ben White | Unsplash (cc)


Liturgia rozpoczyna się w...

Dokumenty Kościoła podają nam, że Msza Święta rozpoczyna się od procesji asysty liturgicznej wraz z pieśnią na wejście. Jednak, gdy popatrzymy na ten temat nieco szerzej to odkryjemy, że święta liturgia może mieć początek zupełnie jeszcze wcześniej.
 
Oczywiście jest to patrzenie niedosłowne, co symboliczne i choć jest być może nieco naciągnięte to ma jakiś swój sens i wnosi w temat nieco innego patrzenia. Inspiracją do takiego patrzenia jest dla mnie wiele przemyśleń i obserwacji. Kiedyś też gdzieś spotkałem się w jakieś książce na takie patrzenie – autora i tytułu nie pamiętam, ale obraz noszę w swoim sercu.
 
Wspomniany anonimowy autor wskazywał, że liturgia rozpoczyna się w domu. Jakbyśmy popatrzyli wyłącznie na świąteczną, niedzielną Eucharystię to powiemy, że ona rozpoczyna się już w sobotę. Już dzień wcześniej planuje kiedy wybiorę się do kościoła. Pamiętam z dzieciństwa ten domowy ceremoniał wydarzeń sobotnich. Szykowanie koszul, krawatów, sukienek i butów na niedzielę. Planowanie tego, że jak rano idę do kościoła to muszę iść wcześniej spać czy wcześniej wrócić od znajomych. To wszystko jest ważne, by niedzielnej Mszy Świętej nie odhaczyć, nie przespać, ale żeby ona rzeczywiście stała się źródłem i szczytem mojego życia. Muszę też wiedzieć, że swoim ubiorem też daje świadectwo mojego podejścia do liturgii. Nie pójdę przecież do kościoła jak na grill do znajomych czy na zabawę karnawałową. Strój pomaga mi w przeżyciu mojego spotkania z Bogiem i jednocześnie innym – jeśli nie będę skupiał na sobie, prowokował czy też denerwował innych.
 
Dobry nawyk
Dobrym nawykiem przed wyjściem do kościoła jest przygotowanie się. Należy do tego osobista modlitwa oraz lektura czytań mszalnych. Zupełnie inaczej przeżywam potem liturgię słowa. Nie jestem niczym wtedy zaskoczony, a mogę bardziej przyjmować Boże słowo, dobrą nowinę na moje życie. Oprócz samej lektury dobrą sprawą jest przeczytanie różnych komentarzy. Dzisiejszy świat Internetu daje nam mnóstwo możliwości przeróżnych dobrych komentarzy do liturgii słowa.
 
Kolejnym punktem jest wybór kościoła i godziny. Oczywiście najlepiej, gdy to jest kościół parafialny, chociaż o wiele lepszym jest wybór takiego miejsca, gdzie czuję się dobrze. Należy tu sposób sprawowania liturgii, jakość głoszonego słowa Bożego czy też tam, gdzie mogę tak zupełnie po ludzku czuć się komfortowo. Skoro wybrałem „swój” kościół to pora wybrać odpowiednią godzinę, by ona stała się dobrym czasem na dobre przeżywanie niedzieli. W wielu parafiach są Msze Święte jakby dedykowane lub lepiej powiedzieć z udziałem: dzieci, młodzieży, studentów, rodzin. Tu też chodzi o to, bym się nie czuł obco, ale swój – w końcu się mówi, że Kościół (ten z małej litery też) to mój dom. Warto jest szukać i znaleźć takie miejsce i czas.
 
Przygotowałem się, wybrałem kościół i godzinę to teraz najważniejsze jest, by wyjść odpowiednio wcześniej z domu i dokonać kolejnego wyboru jakim jest środek dotarcia. Jak wyjdę za późno czy wyjadę spóźniony to na pewno nie wpłynie to pozytywnie na moje przeżywanie liturgii. Wcześniejsze wyjście zagwarantuje również mi spokojny wybór miejsca w kościele.

Marek Krzyżkowski CSsR
liturgia.pl | 4 lutego 2017 
 
Zobacz także
Fr. Justin
Ostatnio uczestniczyłem w ceremonii w domu pogrzebowym. Ksiądz, nie zgodził się na odmówienie różańca, o co prosiła go rodzina zmarłego. Powiedział, że jego obowiązkiem jest oddanie ostatniej posługi zgodnie z obrządkiem pogrzebów chrześcijańskich. Czyżby różaniec był zabroniony podczas modlitw przy zwłokach zmarłego.
 
ks. Cezary Korzec

Boży plan obejmuje nie tylko Dawida, ale ze względu na niego obejmuje cały naród: „Wyznaczę miejsce mojemu ludowi, Izraelowi, i osadzę go tam, i będzie mieszkał na swoim miejscu, a nie poruszy się więcej, a ludzie nikczemni nie będą go już uciskać jak dawniej”. Dzisiejsza perykopa zrodziła wiele interpretacji. W najtrudniejszych momentach historii Izraela dawała nadzieję, że Bóg nie opuścił swego ludu. Tak było w dniach upadku Jerozolimy po ciosami Babilończyków. Wówczas Izrael choć zamykał się pewien etap jego historii oczekiwał odrodzenia swojego państwa...

 
ks. Leszek Poleszak SCJ

Duch Święty, którego otrzymaliśmy, sprawia, że pragnienie Jezusa, by Jego uczniowie tworzyli „jedno serce i jednego ducha” (por. Dz 4,32), może się zrealizować. To Duch jedności, który od Ojca i Syna pochodzi, rozsiewa wśród wyznawców Chrystusa swoje charyzmaty, dzięki którym mogą oni nie tylko wyznać swoimi ustami, że „Jezus jest Panem”, ale także zaczynają tworzyć rzeczywistą wspólnotę (koinonia) uczniów. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS