logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Jan Twardowski
Kilka myśli o Bożym Narodzeniu
Wydawnictwo Święty Wojciech
 


Tomiki tej serii zawierają wspaniałe, pełne kapłańskiej mądrości, a zarazem bardzo osobiste refleksje. Ksiądz Twardowski dzieli się z nami przemyśleniami dotyczącymi, m.in., modlitwy, różańca, aniołów, wiary, nadziei, miłości, cierpienia. Przede wszystkich zaś są to refleksje ks. Jana, które pomogą, zrozumieć w pełni Święta Bożego Narodzenia i na nowo odkryć radość ich rodzinnego przeżywania.

 
Wydawca: Wydawnictwo Święty Wojciech
Rok wydania: 2009
ISBN:  978-83-7516-235-6
Stron: 104
Rodzaj okładki: Miękka
Wymiary: 140 x 140
 
     

 
Zróbmy Mu miejsce
 
Nieraz wydaje się nam, że Bóg jest daleko od niewierzących, ateuszów, materialistów, komunistów, a jest blisko nas. Nie wiadomo, bliżej kogo jest Bóg.
 
Dużo mówimy o Panu Bogu i bardzo często odsuwamy Go na bok, jakbyśmy mówili: "Odejdź, Panie Boże, trochę na bok. Odsuń się, bo chcę przejść".

W czym tkwi wielkość Świętego Jana Chrzciciela? W tym, że on stale usuwał się, ustępował miejsca Jezusowi: On ma przejść, a nie ja. 
 
Kiedy w swoim życiu ustępujemy miejsca Panu Bogu? Kiedy nie odsuwamy Go trochę na bok? 
 
Wtedy, kiedy nie narzucamy Mu programu własnej świętości. Kiedy nie mówimy, że mamy być świętymi na taką modę, według takiego wzoru. Bo tak sobie obmyśliliśmy. "Chcę być świętym wzniosłym, a nie jakimś chudopachołkiem, z trochę wyskubaną aureolą".
 
Wtedy, kiedy nie narzucamy Mu programu swego długiego życia. "Muszę długo żyć i pokonać wszystkie choroby". 
 
Wtedy, kiedy nie narzucamy Mu własnego programu odnowy Kościoła. Właśnie tak chcemy zmienić wszystko, nie inaczej – i zapominamy, że to Pan Bóg prowadzi Kościół, a nie my.
 
Kiedy naprawdę ustępujemy Bogu miejsca w naszym życiu? Wtedy, kiedy oddajemy samych siebie ludziom, z miłości, dobroci, życzliwości.
 
Gdyby Święty Jan Chrzciciel śpiewał kolędy, to długo przed wigilią, kiedy jeszcze mało choinek na placach, kiedy jeszcze ryba nie kąpie się w wannie, śpiewałby: "Zróbcie Mu miejsce. Pan idzie z nieba!".

1 2  następna
Zobacz także
o. Jacek Prusak SJ
Psycholodzy wciąż spierają się o to, do jakiego stopnia kształtuje nas przeszłość, ale wszyscy zgadzają się, że nie można zrozumieć człowieka i jego zachowań w oderwaniu od jego historii. Wydaje nam się często, że zerwaliśmy z naszą przeszłością, ale życie pokazuje – nie tylko w gabinecie psychoterapeuty – że przeszłość wcale nie zerwała z nami...
 
ks. Jacek Poznański SJ
Wydarzenia związane z Paschą Jezusa i Jego Zmartwychwstaniem kończą się wymownymi uroczystościami: Trójcy Przenajświętszej, Ciała i Krwi Pańskiej oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. Skupiają one w sobie centralne tajemnice wiary, opowiadane przez czas Świętego Triduum i okres wielkanocny. Zaraz po tej ostatniej uroczystości następuje skromne wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi. Po Sercu Boga liturgia natychmiast wskazuje na serce człowieka, jakby chciała powiedzieć: Noś to wszystko w swoim ludzkim sercu. I to nie jakkolwiek, ale podobnie jak Maria, Matka Jezusa.
 
Robert Wilk
Znamienna jest reakcja uczniów Chrystusa: nie mogą rozpoznać swojego mistrza, bo rzeczywistość, która Go dotyczy, nie ma analogii w ich świecie. Życie ludzi w perspektywie eschatologii jest bowiem „już – jeszcze nie”. „Już” – ponieważ zostaliśmy zbawieni w Jezusie Chrystusie i innego zbawienia nie będzie. „Jeszcze nie” – gdyż jednocześnie nasza egzystencja zmierza ku Jego powtórnemu przyjściu, czyli paruzji.

Z Jerzym Uramem OFMCap o tym, jak rozumieć zbawienie, rozmawia Robert Wilk
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS