logo
Wtorek, 17 maja 2022 r.
imieniny:
Brunony, Sławomira, Wery, Paschalisa, Weroniki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kino i religia
 


Na najbliższe dni kino Iluzjon przygotowało zestaw filmów poświęconych tematyce religijnej.
 
W piątek (6.IV) o godz. 20.00 zobaczymy "Ewangelię według świętego Mateusza" Piera Paolo Pasoliniego. To piękny film o Chrystusie według jednej z Ewangelii, przedstawiający Jezusa jako rewolucjonistę miłości. Wielu krytyków uznało ten film za najdoskonalszą ekranizację tekstu biblijnego. W sobotę dwa filmy. Pierwszy, o godz. 18.30, to "Źródło" Ingmara Bergmana, utwór oparty na średniowiecznej balladzie, rozgrywający się w XIV w. w Szwecji. Pytanie o Boga, typowe dla twórczości reżysera, ukazane zostało tutaj w formie sporu między pogaństwem i wczesnym chrześcijaństwem. Drugi film (godz. 20.15) to "Franciszek, kuglarz Boży", inspirowany zbiorem podań i legend "I fioretti", skompletowany przez mnichów franciszkańskich w XIV w. To piękna, pełna prostoty opowieść o św. Franciszku z Asyżu, kontestatorze i reformatorze idei religijnych średniowiecza. Roberto Rossellini doskonale uchwycił ducha nauki franciszkańskiej, jednocześnie znakomicie oddając myślowy i intelektualny klimat średniowiecznych Włoch. Od wtorku kolejne filmy cyklu "kino i religia": historia życia księdza Jerzego Popiełuszki w "Zabić księdza" Agnieszki Holland, "Miasto chłopców" z nagrodzoną Oscarem rolą Spencera Tracy i "Nazarin", ewangeliczne misterium Luisa Bu?uela.
 
W następny weekend czekają na nas dwa wyjątkowe seanse z muzyką na żywo. W sobotę, 14 kwietnia, o godz. 20.00, zobaczymy "Kartki z dziennika szatana" z 1921 r. w reżyserii Carla Theodora Dreyera. Ten wizualnie nowatorski film, zainspirowany głośną "Nietolerancją" Griffitha, to opowieść o działalności Szatana, który od tysiącleci wszelkimi sposobami próbuje posiąść ludzkie dusze. Kusiciel pojawia się w pięciu różnych okresach czasu, pod różnymi postaciami...

Zagrają:
TOMASZ BIELSKI - flet, flet piccolo, flet altowy
ANDRZEJ CIEŚLEWICZ - obój, obój miłosny
DARIUSZ LECHOWICZ - instrumenty klawiszowe
BOGDAN LAUKS - instrumenty perkusyjne
 
"Mogę zrobić wielki film z każdego rozdziału Biblii" mawiał Cecil B. DeMille, twórca filmu "Król Królow", który zobaczymy w niedzielę o godzinie 20.00. To opowieść o życiu Chrystusa, zrealizowana z monumentalnymi dekoracjami, tłumem statystów oraz inscenizacyjnym rozmachem, podobnie jak w poprzednim słynnym filmie Cecila "Dziesięcioro przykazań".

Zagrają:
TOMASZ BIELSKI - flet, flet piccolo
ANDRZEJ CIEŚLEWICZ - obój, rożek angielski
DARIUSZ LECHOWICZ - instrumenty klawiszowe
BOGDAN LAUKS - instrumenty perkusyjne
 
Więcej szczegółów na stronie internetowej kina Iluzjon www.fn.org.pl