logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kluby Inteligencji Katolickiej dają świadectwo
 


o raz 40. na Jasną Górę pielgrzymowali przedstawiciele Klubów Inteligencji Katolickiej z całej Polski. Jubileuszowa pielgrzymka, w sobotę 21 listopada, przybrała w tym roku głównie formę duchowego pielgrzymowania.

 

Mszy św. o godz. 9.30 przewodniczył ks. Mariusz Frukacz, kapelan Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, który w intencje modlitewne pielgrzymowania włączył także dziękczynienie za 40. rocznicę powstania częstochowskiego KIK-u.

 

„W listopadzie 1980 r. było pierwsze zebranie z inicjatywy ks. dr. Ireneusza Skubisia, ówczesnego duszpasterza akademickiego, późniejszego, wieloletniego redaktora naczelnego ‘Niedzieli’, tę decyzję zaaprobował też bp Stefan Bareła - wspominał na wstępie Mszy św. ks. Mariusz Frukacz - Modlę się za nasz Klub, za wszystkie Kluby w Polsce, aby były wierne Bogu, żeby głosiły prawdę o zmartwychwstaniu i życiu wiecznym”.

 

„Nie dane wam jest świętować pięknego jubileuszu wspólnie, w takim wymiarze, jak zapewne przeżywaliście jubileusze w latach minionych - mówił w powitaniu o. Andrzej Grad, paulin - Ale w takiej formie duchowej łączności, poprzez transmisję internetową, chcecie się łączyć w tym wymiarze wspólnoty ducha, aby tutaj dziękować za te lata wspólnego dzieła, prosząc też o Boże błogosławieństwo na to wszystko, co przed wami”.

 

W homilii ks. Mariusz Frukacz nawiązywał do m.in. do czytania dnia z Księgi Apokalipsy: „Widzimy dwóch świadków, których widzi Jan, którzy po ludzku są zaatakowani przez bestię, przegrywają, ale na końcu okazuje się, że to Bóg, Duch Życia z Boga, w nich wstępuje, otrzymują życie, powracają do życia, powracają do Boga - zwracał uwagę kapelan - Dzisiejsze czytania, zarówno z Księgi Apokalipsy, jak też Ewangelia, jest wielkim wołaniem o świadectwo (...) Jest to świadectwo o życiu wiecznym, świadectwo o zmartwychwstaniu, świadectwo o tym, że Bóg jest i że jest Bogiem żywych. To jest podstawowe świadectwo, które my , ludzie wiary musimy dać współczesnemu światu”.

 

„To dzisiejsze czytanie z Księgi Apokalipsy nieco obrazuje także rzeczywistość współczesną - mówił ks. Frukacz - Zobaczmy, że na naszych ulicach pojawia się słowo ‘piekło’, a przecież słowo piekło, to jest największa samotność, potworna samotność, bo człowiek wtedy stawia się poza Bogiem, który jest Panem Życia. Pojawia się na naszych ulicach ‘śmierć”, ale w formie zbrutalizowanej, brutalizacja śmierci. I wydawać by się mogło, że bestia jest mocna, potężna, że zwycięża, ale to, co daje nam wiarę, daje nam moc, to prawda o życiu wiecznym”.

 

Kapelan zachęcał, by członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej byli świadkami prawdy, że jest zmartwychwstanie, że jest życie wieczne: „Dzisiaj słyszymy, także w środkach społecznego przekazu, że człowiek chciałby, żeby jego życie było szczęśliwe, piękne, doskonałe. Niemal wszystkie reklamy o tym mówią - ‘zadbaj o siebie, twoje życie może być szczęśliwe, chwytaj dzień, żyj dniem codziennym’. Ale tak naprawdę, to tajemnica wieczności sprawia, że to życie jest bogatsze, tu, na ziemi - podkreślał ks. Frukacz - Dla człowieka wiary, jeśli ma w sercu wiarę w Boga żywego, jeśli ma w sercu wiarę w życie wieczne i zmartwychwstanie, to życie tu, na ziemi, nawet pełne cierpienia, samotności, niezrozumienia, trudów, ono czasem staje się piękniejsze, przez tę perspektywę, że mogę być zawsze z Bogiem i w Bogu. Jakże samotni są ludzie, którzy odrzucają Boga, jakże, tak naprawdę, samotni są ci, którzy krzyczą na ulicach słowo ‘piekło’, oni są samotni, ustawiają się poza Bogiem, oddali siebie tajemnicy śmierci, a my oddajemy się Panu Bogu, bo chcemy żyć”.

 

„Życzę nam, i kapłanom, i pielgrzymom tego miejsca dnia dzisiejszego, byśmy byli odważnymi świadkami, właśnie tej prawdy, że Bóg jest, że jest zmartwychwstanie, że jest życie wieczne. Bestia jeszcze nie raz będzie atakować nasze serca i sumienia, będzie chciała osłabić naszą wiarę, ale jeśli będziemy trwać przy Bogu, jak ci świadkowie z Apokalipsy, jeśli będziemy mieć w sobie moc słowa prawdy, słowa mądrości, to będziemy prawdziwymi świadkami. Paradoksalnie, może się wydawać, że będziemy przegrywać, ale tak naprawdę jesteśmy w rękach Boga i tylko ku Niemu zmierzamy, dlatego zwyciężymy” - zapewnił na koniec homilii ks. Mariusz Frukacz.

 

Na zakończenie Mszy św. ks. Mariusz Frukacz podziękował za wspólną modlitwę i zawierzył Maryi dzieło Klubów Inteligencji Katolickiej.

 

Kluby Inteligencji Katolickiej (KIK), to stowarzyszenia skupiające osoby, które pragną w sposób świadomy przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Dla zapewnienia współpracy między nimi, powołały w 1989 "Porozumienie Klubów". Pierwsze Kluby (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Toruniu) powstały na fali odwilży październikowej w 1956 r. Po 1976 r. wielu działaczy KIK przeszło do działalności mniej lub bardziej jawnie opozycyjnej, współpracując ze środowiskiem KOR-u, a następnie współtworzyło NSZZ Solidarność.

 

Do najważniejszych zadań KIK należy praca formacyjna wśród członków i ich rodzin, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, poznawanie i proponowanie rozwiązań ważnych problemów społecznych oraz włączaniu świeckich w pracę duszpasterską Kościoła w Polsce. Wśród zadań KIK jest również promowanie Nauczania i Społecznego Kościoła. KIK w swojej działalności organizuje spotkania o charakterze formacyjnym, intelektualnym, modlitewnym, kulturalnym.

 

I Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę odbyła się 14 czerwca 1981 r. z inicjatywy ks. dr. Ireneusza Skubisia redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz członka – założyciela i pierwszego kapelana częstochowskiego KIK-u i Ireny Makowicz pierwszego prezesa częstochowskiego KIK-u. Mszy św. przewodniczył ówczesny ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Stefan Bareła.

 

jasnagora.com