logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kolejarze przyjadą z jubileuszowąpielgrzymką na Jasną Górę 8 XI 2008 r.
 


Krajowy duszpasterz kolejarzy, ks. Eugeniusz Zarębiński, powita zgromadzonych pracowników kolei oraz ich rodziny o godz. 18.00. Później pielgrzymi wysłuchają konferencji prof. dr hab. Stanisława Olczaka, historyka z KUL, o „Polskich drogach do niepodległości”. Drogę Krzyżową z pochodniami na Wałach poprowadzi ks. Marian Haczyk, duszpasterz kolejarzy z diecezji kieleckiej. Po Apelu Jasnogórskim, Mszy św. w kaplicy Matki Bożej będzie przewodniczył ks. Zarębiński, a homilię wygłosi ks. Stanisław Orzechowski, duszpasterz z archidiecezji wrocławskiej. Później pielgrzymi wysłuchają koncertu „Maria śpiewa o Maryi“ w wykonaniu sopranistki Márii Eliáąovej, a po nim rozpoczną czuwanie przed Cudownym Obrazem.

W niedzielę rano w kaplicy Matki Bożej Mszy św. będzie przewodniczył ks. Stanisław Gruca z diecezji elbląskiej, a słowo wygłosi ks. Jacek Tomkiel z archidiecezji białostockiej. Po Eucharystii pielgrzymi wysłuchają prelekcji na temat sztandaru i jego godności w 25-leciu duszpasterstwa kolejarzy w oparciu o jego wymowę zawartą w słowach widniejących na sztandarach. O godz. 9.00 rozpocznie się spotkanie duszpasterzy kolejarzy, rodzin kolejarskich, ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, pracowników kolei i związków zawodowych. "Jubileusz czasem wdzięczności i wierności nauczaniu Jana Pawła II polskich kolejarzy" – to hasło będzie przyświecać spotkaniu, które poprowadzi ks. Ryszard Marciniak SAC, krajowy moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Zebrani wysłuchają także słowno-muzycznego programu patriotycznego w wykonaniu zespołu i orkiestry z Siedlec.

Centralnym punktem jubileuszowej pielgrzymki kolejarzy będzie uroczysta suma, której o godz. 11.00 będzie przewodniczyć i homilię głosi bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Pielgrzymów powita przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Podczas Eucharystii w procesji z darami ołtarza przyjdą delegacje kolejarzy, goście z Białorusi, Francji, Słowacji i Węgier oraz przedstawiciele spółek działających w grupie PKP S.A. Po Komunii Świętej nastąpi akt zawierzenia rodzin kolejarskich Matce Bożej. W trakcie Eucharystii zostaną także poświęcone sztandary.

Jubileusz 25-lecia duszpasterstwa kolejarzy będzie też czasem wdzięczności i wierności nauczaniu papieża Jana Pawła II. Kolejarze za pośrednictwem Pani Jasnogórskiej będą prosić Boga o wyniesienie do chwały ołtarzy i wypełnienie testamentu Sługi Bożego Jana Pawła II. Warto przypomnieć, że z inicjatywy kolejarzy uruchomiono Pociąg Papieski jako dar wdzięczności Bogu za pontyfikat Jana Pawła II. W pociągu tym, kursującym między Wadowicami a Krakowem i Łagiewnikami, poprzez środki audiowizualne przybliżana jest postać i nauczanie Jana Pawła II.

Z okazji święta patronalnego kolejarzy, w niedzielę 16 listopada o godz. 9.00 będzie celebrowana Msza Święta radiowa z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie. Homilię wygłosi krajowy moderator KSKP ks. Ryszard Marciniak. Święto Kolejarza przypada tydzień później, a patronkę tego środowiska - św. Katarzynę Aleksandryjską wspominamy w liturgii 25 listopada. Już w XIX w. ks. Mateusz Nyga z Mysłowic ogłosił św. Katarzynę Aleksandryjską patronką kolejarzy na Śląsku, obecnie jest ona czczona jako główna patronka kolejarzy w Polsce i Europie.

Patronami Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich są także święty Rafał Kalinowski, karmelita bosy, który w latach młodości pracował przy budowie linii kolejowej Kursk-Kijów-Odessa, i błogosławiony ks. Franciszek Rogaczewski, który prowadził działalność duszpasterską wśród kolejarzy gdańskich, zamordowany w 1940 r. przez hitlerowców (beatyfikowany 13 VI 1999 r. przez Jana Pawła II wśród 108 męczenników II wojny światowej).

Konferencja Episkopatu Polski utworzyła Krajowe Duszpasterstwo Kolejarzy 18 lutego 1985 r., mianując krajowym duszpasterzem ks. Eugeniusza Zarębińskiego. W październiku 1994 r. Episkopat na sesji plenarnej w Niepokalanowie erygował Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich, obejmujące teren Rzeczpospolitej Polskiej z siedzibą w Lublinie. Krajowym Moderatorem KSKP jest ks. Ryszard Marciniak, pallotyn.

Tradycją są coroczne pielgrzymki kolejarzy do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę i do Łagiewnik do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, do Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie, do Rzymu, do sanktuariów we Francji (Lourdes), Portugalii (Fatimy), Hiszpanii (Santiago del Compostella) wspólnie z kolejarzami z krajów Europy pod przewodnictwem krajowego duszpasterza i z udziałem duszpasterzy kolejarzy.

Ważnym elementem działalności duszpasterstwa jest formacja rodzin kolejarskich prowadzona w Centrum Animacji Misyjnej w Konstancinie-Jeziornie, prowadzona przez ks. Ryszarda Marciniaka. W Łącku k. Płocka co roku odbywają się rodzinne wakacje z Bogiem. W 1995 r. duszpasterstwo zorganizowało w Krakowie XII Europejski Kongres Katolickich Kolejarzy i Pocztowców „W przyszłość przez rodzinę”.

Duszpasterstwo kolejarzy od 1988 r. wydaje periodyk „Zwrotnica”, a w 1995 r. opublikowało modlitewnik dla kolejarzy „Z Bogiem na szlaku”.

(duszp./md © Biuro Prasowe KEP 2008)