logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Udział w życiu Jezusa Chrystusa

Zakończenie Ewangelii według św. Marka zawiera ostatnie słowa Jezusa skierowane do uczniów przed Jego wniebowstąpieniem. Nazywa się je często nakazem misyjnym, ma on wymiar powszechny, wręcz bezgraniczny. Jezus poleca swoim uczniom: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!”. Wszystko, co stworzone, ma prawo do Ewangelii. Ewangelia jest Dobrą Nowiną o zbawieniu przez Chrystusa i w Chrystusie. Każdy ma prawo być wezwany do zbawienia. Aby tak się mogło stać, człowiek musi najpierw usłyszeć słowo Dobrej Nowiny, przyjąć je przez wiarę i pozwolić się wszczepić w Chrystusa przez chrzest. Chrzest to zanurzenie w męce, śmierci i zmartwychwstaniu Pana. Dostęp do zbawienia ma każdy, kto najpierw dał Zbawicielowi dostęp do siebie. Dzięki głoszeniu Ewangelii i sakramentom mamy udział w życiu Jezusa Chrystusa.

Panie Jezu, znaki, jakie towarzyszą głosicielom Ewangelii, są wielkie i atrakcyjne. Służyły do potwierdzenia głoszonej nauki. Ale ja najbardziej pragnę wejść do Twojego życia i mieć udział w Twoim zmartwychwstaniu. Amen.
 
 

Rozważania pochodzą z książki
 
Andrzej Kiejza OFMCap
Edycja Świętego Pawła
www.edycja.pl

Patron Dnia



św. Marek Ewangelista

Druga Ewangelia została napisana przez św. Marka, który w Nowym Testamencie jest czasami zwany Janem Markiem. Zarówno on, jak i jego matka, Maria, byli wielce szanowani w pierwszych latach chrześcijaństwa, a dom jego matki w Jerozolimie był miejscem spotkań chrześcijan. Św. Marka wymienia się zwykle ze Św. Pawłem i Św. Barnabą, kiedy mowa jest o podróżach misyjnych na Cypr i dalej. Później podróżował już tylko ze Św. Barnabą. Wiemy również, że przebywał w Rzymie ze Św. Piotrem i Św. Pawłem. Tradycja sięgająca czasów Euzebiusza wskazuje na niego jako założyciela gminy aleksandryjskiej i pierwszego biskupa Aleksandrii. Św. marek jest autorem drugiej Ewangelii, napisał ją prawdopodobnie w Rzymie przed rokiem 60. Ewangelia powstała w języku greckim i była przeznaczona dla ludów nawróconych na chrześcijaństwo. Tradycja mówi także, iż Rzymianie prosili Św. Marka aby głosił nauki Św. Piotra. To tłumaczy pozycję jaką zajmuje Św. Piotr w tej Ewangelii.

jutro
: św. Aldy

wczoraj
dziś
jutro