logo
Czwartek, 04 marca 2021 r.
imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława, Eugeniusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Katarzyna Nowak
Komórki macierzyste
materiał własny
 Wzmożone zainteresowanie

Od pewnego czasu obserwuje się wzmożone zainteresowanie komórkami macierzystymi. Ich właściwości terapeutyczne rodzą nadzieje na znalezienie skutecznych sposobów leczenia wielu chorób dotykających współczesnego człowieka, takich choćby jak choroba Alzheimera czy też Parkinsona. Zastosowanie komórek macierzystych – w świetle najnowszych badań naukowych – otwiera również możliwości regeneracji uszkodzonych narządów, np. w wyniku udaru mózgu, czy też zawału serca. Nowe metody leczenia i ich pozytywne rokowania na przyszłość są dla nas, żyjących obecnie, o tyle istotne, gdyż dzisiejsza medycyna nadal nie radzi sobie z wieloma schorzeniami. Wydaje się, że tego typu metoda przywracania zdrowia ludziom nie powinno budzić wątpliwości. Jednak oprócz czysto biologicznych aspektów interesującego nas zagadnienia należałoby się przyjrzeć również stronie etycznej, czyli dopuszczalności takiej terapii mając na uwadze podstawowe prawa i godność człowieka.

Istota komórek macierzystych

Komórkami macierzystymi nazywamy takie, które są jednorodne i mogą spełnić wiele funkcji. Stanowią one materiał biologiczny, z którego z czasem wykształcają się poszczególne tkanki i narządy. Największą zdolność do podziałów posiadają komórki totipotencjalne. Od nich zaczyna się tworzenie całego ustroju cielesnego człowieka lub zwierzęcia. W wyniku pierwszych podziałów powstają komórki pluripotencjalne o zmniejszonych możliwościach przeobrażanie się. Dalsze różnicowanie prowadzi do ukształtowania się komórek multipotencjanych i unipotencjalnych, których proces przeobrażeń może dokonywać się w znacznie zmniejszonym zakresie. Są one odpowiedzialne za formowanie się określonych organów i narządów danego organizmu. Coraz większe zaawansowanie podziału komórek macierzystych na odrębne kategorie powoduje zmniejszenie ich możliwości.

Metody pozyskiwania komórek macierzystych

Komórki macierzyste otrzymuje się z dwóch źródeł: z embrionów oraz z organizmów dorosłych. W pierwszym przypadku wyodrębnia się te podstawowe jednostki strukturalne z zarodka w momencie osiągnięcia przez niego poziomu rozwoju zwanego blastocystą. W warunkach laboratoryjnych pobiera się wewnętrzną masę komórkową, który to proces jest równoznaczny z unicestwieniem nowego życia. Tego typu eksperymenty przeprowadza się zazwyczaj na tzw. embrionach nadliczbowych, które powstają w wyniku sztucznego zapłodnienia (in vitro). Z reguły tylko jeden zarodek zostaje wszczepiony do narządów rodnych kobiety, a pozostałe traktuje się raczej, jako materiał badawczy, w tym również, jako źródło dla uzyskania komórek macierzystych.

 

 
1 2  następna
Zobacz także
Agnieszka Myszewska
Kim On jest? Czy z nadanych imion można uchwycić prawdę o Jezusie? A jeśli tak, to co znaczą tyle razy słyszane, może także wypowiadane przez ciebie, określenia: Zbawiciel, Pan, Nauczyciel, Król... Przestrzeń niezwykłych prawd w nich ukrytych jest niezwykła. A pośrodku nich jesteś ty...
 
Agnieszka Myszewska
Ktoś może powiedzieć: nie jesteś małżonkiem, więc nie wypowiadaj się o tym, co się dzieje w małżeńskim łóżku. Ale tu nie o łóżko chodzi, tylko o to, jak małżonkowie zdefiniują bliskość.

Z Maciejem Soszyńskim OP rozmawia Katarzyna Kolska
 
Monika Białkowska
Ks. Wojciech Orzechowski i ks. Dominik Poczekaj wraz z wolontariuszami: Magdą, Jędrkiem, Mateuszem i innymi objechali całą archidiecezję. Wszystko po to, żeby każdy mógł dotknąć i modlić się przy krzyżu i ikonie, które 32 lata temu podarował młodym papież Jan Paweł II jako symbole Światowych Dni Młodzieży. 
 
 
___________________
 
 reklama