logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Katarzyna Nowak
Komórki macierzyste
materiał własny
 



Wzmożone zainteresowanie

Od pewnego czasu obserwuje się wzmożone zainteresowanie komórkami macierzystymi. Ich właściwości terapeutyczne rodzą nadzieje na znalezienie skutecznych sposobów leczenia wielu chorób dotykających współczesnego człowieka, takich choćby jak choroba Alzheimera czy też Parkinsona. Zastosowanie komórek macierzystych – w świetle najnowszych badań naukowych – otwiera również możliwości regeneracji uszkodzonych narządów, np. w wyniku udaru mózgu, czy też zawału serca. Nowe metody leczenia i ich pozytywne rokowania na przyszłość są dla nas, żyjących obecnie, o tyle istotne, gdyż dzisiejsza medycyna nadal nie radzi sobie z wieloma schorzeniami. Wydaje się, że tego typu metoda przywracania zdrowia ludziom nie powinno budzić wątpliwości. Jednak oprócz czysto biologicznych aspektów interesującego nas zagadnienia należałoby się przyjrzeć również stronie etycznej, czyli dopuszczalności takiej terapii mając na uwadze podstawowe prawa i godność człowieka.

Istota komórek macierzystych

Komórkami macierzystymi nazywamy takie, które są jednorodne i mogą spełnić wiele funkcji. Stanowią one materiał biologiczny, z którego z czasem wykształcają się poszczególne tkanki i narządy. Największą zdolność do podziałów posiadają komórki totipotencjalne. Od nich zaczyna się tworzenie całego ustroju cielesnego człowieka lub zwierzęcia. W wyniku pierwszych podziałów powstają komórki pluripotencjalne o zmniejszonych możliwościach przeobrażanie się. Dalsze różnicowanie prowadzi do ukształtowania się komórek multipotencjanych i unipotencjalnych, których proces przeobrażeń może dokonywać się w znacznie zmniejszonym zakresie. Są one odpowiedzialne za formowanie się określonych organów i narządów danego organizmu. Coraz większe zaawansowanie podziału komórek macierzystych na odrębne kategorie powoduje zmniejszenie ich możliwości.

Metody pozyskiwania komórek macierzystych

Komórki macierzyste otrzymuje się z dwóch źródeł: z embrionów oraz z organizmów dorosłych. W pierwszym przypadku wyodrębnia się te podstawowe jednostki strukturalne z zarodka w momencie osiągnięcia przez niego poziomu rozwoju zwanego blastocystą. W warunkach laboratoryjnych pobiera się wewnętrzną masę komórkową, który to proces jest równoznaczny z unicestwieniem nowego życia. Tego typu eksperymenty przeprowadza się zazwyczaj na tzw. embrionach nadliczbowych, które powstają w wyniku sztucznego zapłodnienia (in vitro). Z reguły tylko jeden zarodek zostaje wszczepiony do narządów rodnych kobiety, a pozostałe traktuje się raczej, jako materiał badawczy, w tym również, jako źródło dla uzyskania komórek macierzystych.

 

 
1 2  następna
Zobacz także
ks. Paweł Siedlanowski

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zbudować pokój, trzeba zejść na poziom ludzkiego serca. "Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami?" – pyta św. Jakub w swoim Liście. "Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych. Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie" (Jk 4,1-2).

 
ks. Paweł Siedlanowski
W życiu religijnym pycha może się objawić w szczególnie ostrej postaci niepodporządkowania się Bogu i Jego prawom, w chęci bycia ponad Bogiem, w uznawaniu własnych ideałów życiowych i ocen spraw ludzkich za rozumniejsze, za bliższe prawdy. Ten bunt przeciw pozycji Boga przybiera nieraz bardzo radykalne postawy
 
dr hab. Bartłomiej Dobroczyński
Indianie mawiali: "Wilk jest wilkiem, niedźwiedź jest niedźwiedziem. Człowiek natomiast jest wszystkimi zwierzętami jednocześnie. Może zostać każdym z nich". To jego wyjątkowa cecha, ale i przekleństwo. Biolodzy zauważyli, że ludzki kod genetyczny jest mniej zróżnicowany niż innych naczelnych, na przykład szympansów, ale życie dwóch dowolnych osób może różnić się od siebie bardziej niż życie wszystkich szympansów od początku świata...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS