Notice: Use of undefined constant d - assumed 'd' in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/komputer/showa.php on line 2

Notice: Undefined variable: menu in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/komputer/menu.inc on line 23
 

   Recenzje
 powrót
I nie trzeba nic więcej [szczegóły programu]

I nie trzeba nic więcej

Ile jest dobrych, darmowych klientów FTP dla Windows? Wbrew pozorom niewiele - za najlepsze (klient wbudowany w Total Commandera, FTP Voyager, CuteFTP) trzeba zapłacić ok. 100 zł. Jednym z chlubnych wyjątków jest GPL-owa FileZilla.

Program nie szokuje liczbą dostępnych opcji, ale jest wygodny w obsłudze. Już podczas instalacji możemy zdecydować, czy będzie zapamiętywał hasła i w jaki sposób będą zapisywane jego ustawienia (w Rejestrze lub w pliku XML). Po pierwszym uruchomieniu aplikacji wszystko powinno być jasne - zwłaszcza że program automatycznie załaduje polskojęzyczne menu. Ujrzymy dwa panele (dysk lokalny i katalog zdalny) z obsługą funkcji przeciągnij i upuść, listę pobieranych plików (program pracuje wielowątkowo) i pasek narzędzi. Rozbudowana Pomoc (niestety, anglojęzyczna) nie będzie raczej potrzebna.

Program oferuje system pogrupowanych zakładek i opcję zapamiętania haseł, możliwe jest również szybkie połączenie z użyciem paska narzędzi. Dostępne są funkcje zmiany uprawnień plików na serwerze uniksowym (chmod), zmiana hasła na serwerze, wykonanie dowolnej komendy FTP (wpisywanej ręcznie) i - po określeniu domyślnego edytora - przeglądanie/edycja plików wprost w katalogu serwera. FileZilla podtrzymuje połączenia i wznawia pobieranie, obsługuje uwierzytelnianie Kerberos (GSS), potrafi też korzystać z protokołu SFTP - do tego ostatniego celu użyto części pakietu PuTTY.

Program dobrze współpracuje z proxy i "omija" zapory ogniowe (można określić zakres portów lokalnych używanych przez aplikację). Okienko ustawień zawiera zresztą wszystkie niezbędne opcje - znajdziemy w nim m.in. funkcję ograniczenia szybkości transferu, ustawienia dotyczące wykrywania typu plików itd.

FileZilla 2.2.2
Wymagania: Windows 9x/Me/NT/2000/XP, ok. 5,5 MB na dysku 
 obsługa SFTP/Kerberos
 obsługa operacji na serwerze (chmod, hasło, edycja)
 anglojęzyczna Pomoc
Licencja: GPL
filezilla.sf.net 

Grzegorz Dąbrowski

Artykuł pochodzi
z CHIP-a nr 2/2004


 

 

Kontakt i o nas | Wspomóż nas | Reklama | Księga Gości

Copyright (C) Salwatorianie 2000-2011