Notice: Use of undefined constant d - assumed 'd' in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/komputer/showa.php on line 2

Notice: Undefined variable: menu in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/komputer/menu.inc on line 23
 

   Recenzje
 powrót
Jak zmienić program pocztowy na bezpieczniejszy [szczegóły programu]
 
EXPRESSowe pożegnanie
Przesiadka na Thunderbirda
 
Od dawna czekałem na aplikację, która rozwiąże moje problemy z Outlook Expressem. Wybawienie z kłopotów przyniósł mi "brat" popularnego Firefoksa, czyli Thunderbird.
 
Dlaczego Thunderbird?
- Ochrona przed spamem
- Obsługa kanałów RSS
- Bezpieczeństwo
- Rozbudowane funkcje wyszukiwania
- Zmiana interfejsu programu (motywy)
- Wtyczki do programu
- Wyświetlanie emotikonów
- Import danych z innych klientów e-mail
 
Od niepamiętnych czasów korzystałem z Outlook Expressa. Wydawało mi się, że spełnia on wszelkie moje oczekiwania. To nic, że musiałem używać dodatkowego programu antyspamowego, bez którego dzień pracy rozpoczynałem od kasowania niechcianej poczty. "Nie przeszkadzało" mi również ciągłe instalowanie łatek do OE. Przecież gdybym tego nie robił, to w najlepszym wypadku straciłbym całą korespondencję, a w najgorszym wszelkie dane na dysku! Ostatnio coraz więcej serwisów zaczęło publikować informacje w formacie RSS. No cóż, zainstalowałem FeedReadera. Kiedy jednak przeczytałem o darmowym, polskojęzycznym Thunderbirdzie (Test klienta e-mail – Thunderbird 1.0 PL), powiedziałem: dosyć tego!
 
Czas na przesiadkę
Przy pierwszym uruchomieniu Ptak Gromu wita nas oknem Menedżera importu. Za jego pomocą zaimportujemy dane z Netscape'a, Mozilli 1.x lub z Outlook Expressa. Jeśli dotąd stosowałeś OE, wybierz nazwę tego programu i kliknij przycisk Dalej. O ile przenoszenie ustawień kont odbywa się w okamgnieniu, o tyle kopiowanie książki adresowej i folderów pocztowych uzależnione jest od ich wielkości i może trwać nawet kilka minut. Po zakończeniu tego procesu wszystkie informacje (foldery z wiadomościami, książkę adresową itp.) odnajdziemy w Thunderbirdzie. Jeżeli z jakichś względów pominęliśmy Menedżera importu, to możemy zaimportować nasze dane później. Po uruchomieniu Thunderbirda i wydaniu polecenia Narzędzia | Importuj... uruchamiane jest okienko Kreatora importu, z pomocą którego skopiujemy książkę adresową, wiadomości pocztowe oraz ustawienia kont. W Kreatorze importu zaznaczamy najpierw Książki adresowe i klikamy przycisk Dalej. Z listy obsługiwanych aplikacji pocztowych (m.in. Eudora, Outlook) wybieramy Outlook Expressa i znów naciskamy Dalej. Gdy kreator skończy pobieranie, w nowym okienku zobaczymy podsumowanie - zamykamy je przyciskiem Zakończ. Powtarzamy tę czynność, wybierając po kolei Wiadomości pocztowe oraz Ustawienia. Skopiowane przez Thunderbirda e-maile pojawią się w lewym oknie programu w katalogu Poczta Outlook Express w drzewie Lokalne foldery. Aby zakończyć proces przenoszenia poczty, pozostało jeszcze przeniesienie zaimportowanych wiadomości z folderu Poczta Outlook Express do domyślnych katalogów Thunderbirda.
 
Przyzwyczajenie drugą naturą
Czteroletnia praca z domyślnym klientem pocztowym Windows wyrobiła we mnie pewne nawyki. Przyzwyczaiłem się między innymi do outlookowego sposobu wyświetlania wiadomości. Na szczęście Thunderbird na pierwszy rzut oka wygląda niemal tak samo jak Outlook Express. Układ okien programu, przyciski w pasku narzędzi... no dobrze, nazwy folderów są inne.
Thunderbird oferuje jednak dużo większą funkcjonalność i ergonomię niż OE. Przykład? Oznaczanie statusu wiadomości jako przeczytane lub nieprzeczytane. Ptak Gromu w kolumnach głównego okna ma zakładkę Przeczytano, dzięki której jednym kliknięciem myszą można zaznaczyć lub odznaczyć list jako przeczytany lub nieprzeczytany. OE wymagał przyciśnięcia prawego przycisku myszy na e-mailu i wybrania z menu kontekstowego opcji Oznacz jako przeczytane lub Oznacz jako nieprzeczytane.
 
W Thunderbirdzie szybciej można też uzyskać informacje na temat źródła pochodzenia wiadomości. Czytając jakiś list, wystarczy użyć kombinacji klawiszy [Ctrl]+[U]. W OE musimy podświetlić wiadomość, a następnie przycisnąć klawisze [Alt]+[Enter], później wybrać zakładkę Szczegóły i ostatecznie kliknąć Źródło wiadomości.
 
Jeśli używaliśmy Outlook Expressa jako czytnika grup dyskusyjnych, to będziemy musieli samodzielnie dokonać ponownej ich subskrypcji w Thunderbirdzie. W menu programu wydajemy komendę Plik | Nowy | Konto. W otwartym oknie Kreatora kont znajdziemy Konto pocztowe, RSS: aktualności i blogi oraz Konto grup dyskusyjnych. Wybieramy tę ostatnią opcję, podajemy adres serwera news i subskrybujemy wybrane grupy. Jeżeli chcemy czytać tylko nowo pojawiające się wątki, polecam następującą konfigurację - w menu Widok ustawiamy Sortuj według | Malejąco, a następnie Widok | Wiadomości | Nieprzeczytane. Dzięki temu nowe wiadomości będą pojawiały się na samej górze głównego okna programu.
 
Zdarza się, że opinie prezentowane przez niektórych użytkowników Usenetu na forach dyskusyjnych różnią się od naszych do tego stopnia, że nie chcemy ich nigdy więcej widzieć! Autorzy Thunderbirda przewidzieli taką sytuację, bo wystarczy tylko kilka kliknięć, by zablokować posty publikowane przez internetowych "trolli". Ustawiamy wskaźnik myszki na adresie e-mailowym blokowanej osoby i przyciskamy prawy przycisk myszy. Z wyświetlonego menu wybieramy ostatnią pozycję - Utwórz filtr na podstawie wiadomości - i klikamy przycisk OK. Tak definiujemy nową regułę, że jeśli w wiadomości pole Nadawca zawiera wskazany Adres, to post zostanie zablokowany.
 
Aby nasz nowy klient pocztowy sprawdzał pisownię w wysyłanych wiadomościach, wystarczy włączyć odpowiednią funkcję. W tym celu wydajemy polecenie Narzędzia | Opcje i zaznaczamy zakładkę Tworzenie. Następnie w sekcji Tworzenie wiadomości wybieramy opcję Sprawdź pisownię przed wysłaniem wiadomości.
 
W Outlook Expressie pocztę do znajomych i na grupy dyskusyjne wysyłałem w formacie zwykłego tekstu. Okazuje się, że Thunderbird domyślnie tworzy listy w formacie HTML. Aby wyłączyć tę funkcję, należy wybrać Narzędzia | Konfiguracja kont... | Tworzenie | Tworzenie wiadomości i zlikwidować "ptaszka" przy wyrażeniu Twórz wiadomość w formacie HTML.
 
Jeśli chcemy mieć w Thunderbirdzie taką samą sygnaturkę, jaką mieliśmy w OE, powinniśmy wykonać kilka czynności. Przede wszystkim musimy otworzyć którąkolwiek wysłaną wiadomość, zawierającą nasz podpis. Zaznaczamy go i kopiujemy do Schowka systemowego. Później uruchamiamy Notatnik, wklejamy zawartość Schowka i zapisujemy dokument w dowolnym miejscu w formacie TXT. Dalej w menu programu wybieramy z Narzędzia | Konfiguracja kont... zakładkę domyślnego konta pocztowego i zaznaczamy pole Dołączaj sygnaturkę. Ostatecznie wskazujemy przyciskiem Wybierz miejsce, gdzie zapisaliśmy plik z sygnaturką.
 
Polecam również uporządkowanie listy kontaktów zaimportowanych z Outlook Expressa. Po uruchomieniu Książki adresowej (Narzędzia | Książka adresowa lub skrótem klawiaturowym [Ctrl]+[2]) i zaznaczeniu zakładki Książki adresowe programu Outlook Express rozpoczynamy segregowanie kontaktów. Zaznaczamy adresy znajomych i przeciągamy je na przykład do nowo utworzonej książki o nazwie Znajomi (Plik | Nowy | Książka adresowa). Wizytówki osób związanych z pracą przenosimy natomiast do dodanej książki Praca. Stworzenie różnego rodzaju książek adresowych będzie także przydatne podczas tworzenia zarówno prostych, jaki zaawansowanych reguł filtrowania wiadomości. Ale o tym za chwilę.
 
Każdemu z nas zdarza się wysyłać do przyjaciół jakąś fotografię czy dowcip. Aby nie tracić czasu na wpisywanie po kolei wszystkich adresów e-mailowych, wystarczy stworzyć Listę dystrybucyjną. W tym celu z menu książki adresowej wybieramy Plik | Nowy | Lista dystrybucyjna. Po nadaniu jej nazwy przypisujemy do niej wizytówki przyjaciół. Jeśli w przyszłości zaczniemy tworzyć wiadomość i w polu Do: wpiszemy nazwę listy dystrybucyjnej, to list zostanie rozesłany do jej subskrybentów. Podczas rozsyłania takich "śmiesznych" e-maili warto zadbać o prywatność (ukrycie) adresów naszych znajomych. Dlatego wysyłając wiadomość, w polu z nazwą naszej grupy dystrybucyjnej zmieniamy opcję Do: na Ukryta kopia.
 
Gdy już dobrze zaznajomimy się z ekranem powitalnym Thunderbirda, to możemy go... wyłączyć. W menu programu wybieramy Narzędzia | Opcje... W zakładce Ogólne wyszukujemy panel Strona startowa Thunderbirda i odznaczamy pole Po uruchomieniu Thunderbirda wyświetl poniższą stronę startową... 
 
 
 
Przesiadka z The Bat!
Sporą popularnością wśród wielu użytkowników Okien cieszy się komercyjny klient pocztowy The Bat!. Jeśli chcemy zmienić Nietoperza na Ptaka Gromu, musimy więc wyeksportować nasze wiadomości do formatu uniksowej skrzynki odbiorczej. W tym celu w Thunderbirdzie najpierw zakładamy nowy katalog pocztowy, np. Stara_poczta, w którym umieścimy nasze wiadomości z poprzedniego klienta. W The Bat! uruchamiamy narzędzie Use Tools | Export | Unix Mailbox i zapisujemy wszystkie e-maile w katalogu przechowywania wiadomości Thunderbirda. Musimy wskazać plik bez rozszerzenia Stara_poczta i nacisnąć OK. Ostatecznie po ponownym uruchomieniu Ptaka Gromu w folderze Stara_poczta odnajdziemy wszystkie wiadomości z The Bat! 
Kilka kont - kilka kliknięć
Niektórzy z nas używają na co dzień więcej niż jednego konta pocztowego. Aby móc poprawnie wysyłać wiadomości z każdego z nich, powinniśmy zmienić ustawienia serwerów SMTP. Zapamiętujemy nazwy serwerów POP i użytkowników dla poszczególnych kont. Informacje te można odnaleźć, wybierając z menu programu Narzędzia | Konfiguracja kont... | Konfiguracja serwera. W oknie konfiguracyjnym nazwa domyślnego konta jest zawsze pogrubiona, a nazwy pozostałych kont prezentowane są z wykorzystaniem "zwykłej" czcionki. W moim wypadku domyślne konto to pop3.tenbit.pl, gdzie użytkownik to m_zadziora. Druga skrzynka znajduje się na serwerze poczta.o2.pl, gdzie mam użytkownika o identyfikatorze mlolek. Aby zmienić domyślne ustawienia konta SMTP, wybieramy z menu programu polecenia Narzędzia | Konfiguracja kont... | Konfiguracja serwera | Zaawansowane i SMTP | SMTP. Rozwijamy pole wyboru Serwery i wybieramy serwer SMTP odpowiadający serwerowi POP. U mnie jest to smtp.tenbit.pl dla użytkownika domyślnego m_za-dziora oraz poczta.o2.pl dla mlolek. Następnie zaznaczamy zakładkę Serwer poczty wychodzącej (SMTP), klikamy przycisk Konfiguracja serwerów poczty wychodzącej (SMTP) i edytujemy domyślny serwer poczty wychodzącej. Zaznaczamy pole Używaj identyfikatora użytkownika oraz hasła i wpisujemy nazwę użytkownika domyślnego konta - m_zadziora. Tak samo postępujemy, edytując pozostałe serwery poczty wychodzącej i wpisując odpowiadającą im nazwę serwerów oraz użytkowników. W wypadku drugiego konta będzie to użytkownik mlolek i serwer SMTP poczta.o2.pl.
 
Należy pamiętać, że Thunderbird daje możliwość zdefiniowania odrębnych ustawień dla poszczególnych kont (pocztowych, RSS czy grup dyskusyjnych). Możemy na przykład w domyślnym koncie pocztowym włączyć opcję kasowania listów z Kosza po zamknięciu programu, w innym koncie pozostawiać kopie wiadomości na serwerze, a na grupach dyskusyjnych publikować nasze opinie w formacie TXT. Program pozwala segregować otrzymywaną korespondencję w zależności od skrzynki, do której dany list przyszedł. Dzięki temu w oknie Foldery będą wyświetlane odrębne katalogi (Odebrane, Niewysłane, Szkice, Wysłane, Kosz) dla poszczególnych kont. Jeśli nie chcemy używać Globalnej skrzynki odbiorczej dla kilku kont, należy wydać komendę Narzędzia | Konfiguracja kont... i kliknąć na zakładce Konfiguracja serwera przycisk Zaawansowane i SMTP | POP oraz zaznaczyć opcję Folder Odebrane dla konta tego serwera.
 
Porządek przede wszystkim
W Outlook Expressie wszelką korespondencję płynącą do mnie z banków przechowywałem w specjalnie do tego stworzonym katalogu. Thunderbird umożliwia filtrowanie wiadomości. Aby stworzyć taką regułę, musimy najpierw dodać nową książkę adresową o nazwie Bank (Plik | Nowy | Książka adresowa). Umieszczamy w niej adresy banków wysyłających nam wyciągi w postaci elektronicznej. Następnie otwieramy okno Filtry wiadomości (Narzędzia | Filtrowanie wiadomości...) i na liście wyboru Filtry konta zaznaczamy konto, dla którego ma być stosowany filtr. Później przyciskiem Nowy... uruchamiamy okienko Reguły filtra. W oknie tym w opcji W stosunku do wszystkich przychodzących... podświetlamy Spełniają dowolne poniższe kryteria. Następnie określamy regułę, czyli na liście wyboru w pierwszej kolumnie ustawiamy Nadawca, w drugiej wybieramy opcję istnieje w książce adresowej, a w ostatniej kolumnie podajemy nazwę książki adresowej Bank. W dolnej części okna w części Wykonaj następujące czynności uaktywniamy pole Przenieś do folderu i wskazujemy katalog Bank.
 
Twórcy Ptaka Gromu wyposażyli go także w zaawansowane funkcje wyszukiwania, których próżno szukać w OE. Thunderbird pozwala na tworzenie niemal nieograniczonych reguł wyszukiwania według Tematu, Nadawcy, Treści, Daty, Priorytetu, Wieku, oraz Etykiety. Wyniki wyszukiwania wyświetlane są w postaci podkatalogu lokalnych folderów o nazwie nadanej reguły filtrowania. Folder ustawień wyszukiwania tworzymy, wydając polecenie Plik | Nowy | Folder ustawień wyszukiwania. Wpisujemy wymyśloną nazwę folderu, przyciskiem Wybierz... zaznaczamy katalogi do przeszukiwania, później ustalamy kryteria i zamykamy okno naciskając OK.
 
Grupowanie dla każdego
Innym sposobem na utrzymanie porządku w folderze z e-mailami jest ich grupowanie. Wybierając kombinację kilku poleceń z menu Widok | Sortuj według..., możemy na różne sposoby wyświetlać e-maile znajdujące się w naszej skrzynce pocztowej. I tak, aby uszeregować listy w kategoriach: Dzisiejsze, Wczorajsze, Z ostatniego tygodnia, Sprzed dwóch tygodni oraz Starsze wiadomości, należy wydać polecenie Widok | Sortuj według | Daty, po czym w tym samym menu wybrać opcję Pogrupowane. Możemy jeszcze uporządkować listy w zależności od nadawcy. Sposób ten polecam szczególnie tym, którzy otrzymują korespondencję od wielu osób. Z menu Widok zaznaczamy Sortuj według i na rozwijalnej liście klikamy Nadawcę. Następnie ponownie wybieramy Widok | Sortuj według... i zaznaczamy Pogrupowane. W głównym oknie ekranu zostaną wyświetlone, w postaci drzewa, wszystkie wiadomości ze skrzynki odbiorczej pogrupowane ze względu na adresy e-mail osób, od których otrzymaliśmy korespondencję. A to tylko jedna z wielu funkcji, których na próżno szukać w OE.
 
Outlook Express tego nie ma
Thunderbird pozwala na odpowiadanie na e-maile zgodnie z netykietą - czyli komponowanie odpowiedzi pod otrzymaną wiadomością. Aby uaktywnić tę funkcję, należy z menu programu wybrać Narzędzia | Konfiguracja kont... | Tworzenie. Następnie w polu Podczas tworzenia odpowiedzi... trzeba zaznaczyć opcję Rozpocznij odpowiedź poniżej cytowanego tekstu i gotowe.
 
Możemy też zrezygnować z zewnętrznego czytnika RSS, gdyż Thunderbird pozwala na czytanie informacji publikowanych tymi kanałami. W tym celu należy wydać polecenie Plik | Nowy | Konto..., w oknie Kreatora kont zaznaczyć opcję RSS: aktualności i blogi i kliknąć przycisk Dalej. Ostatecznie nadajemy nazwę konta (u mnie RSS) i kończymy pracę kreatora. W lewej części okna aplikacji pojawia się nowy folder o nazwie, jaką podaliśmy w kreatorze. Pozostaje jeszcze skonfigurowanie kanałów RSS. Uruchamiamy Menedżera kanałów RSS (klikamy Narzędzia | Konfiguracja kont... na zakładce konta RSS) i wybieramy przycisk Dodaj. Otwarte zostanie okienko Właściwości kanału RSS, gdzie w polu Adres URL kanału wpisujemy adres odnośnika. Jeśli ktoś nie chce pobierać całej zawartości artykułów, tylko ich nagłówki, to może zaznaczyć pole Pokazuj podsumowanie artykułu zamiast wczytywać stronę internetową. Adresy polskich stron publikujących informacje za pośrednictwem protokołu RSS można znaleźć np. na stronie http://rss.mrok.org. Ostatecznie zamykamy okienko Właściwości kanału RSS przyciskiem OK. Thunderbird przeprowadzi teraz weryfikację dodanego kanału i - jeśli jest on poprawny - jego nazwa pojawi się jako podkatalog w folderze RSS.
 
Thunderbird pozwala także na zmianę wyglądu swego interfejsu. Jeśli chcemy wgrać inną "skórę" programu, otwieramy okno Motywy z menu Narzędzia. Znajdziemy tam odnośnik Pobierz więcej motywów otwierający w domyślnej przeglądarce stronę Mozilla Update, gdzie publikowane są "skóry" stworzone przez innych użytkowników. Pobieramy temat, który nas interesuje, i zapisujemy go na dysku twardym. Następnie przeciągamy plik z motywem graficznym w otwartym okienku Motywy. Aby Ptak Gromu zmienił "piórka", trzeba go ponownie uruchomić. Zwolennikom "buziek" spodoba się też inna funkcja Thunderbirda - obsługa niezwykle popularnych graficznych emotikonów. Uaktywniamy tę funkcję zaznaczając Wyświetlaj emotikonki na zakładce Wyświetlanie wywołanej poleceniem Narzędzia | Opcje.
 
Niewątpliwie jedną z ważniejszych zalet Thunderbirda jest jego wysoki poziom zabezpieczeń. Program domyślnie uniemożliwia uruchamianie wszelkich skryptów, dzięki czemu można bezpiecznie przeglądać e-maile z załącznikami, bez obaw, że wypuścimy jakiegoś wirusa czy robaka. Grzmiący Ptak nie odwołuje się samodzielnie do odnośników do stron WWW, zawartych w treści listu, przez co spamerzy nie mogą zweryfikować, czy list-śmieć dotarł do adresata. Ponadto jeśli otrzymaliśmy od nieznanej nam osoby list z fotografiami w załączniku, to program automatycznie zablokuje ich wyświetlanie. Dodatkowo aplikacja obsługuje szereg innych ważnych technologii, np. S/MIME, cyfrowe podpisy, szyfrowanie.
 
Folder przechowywania
Czasami przydatna może być zmiana miejsca przechowywania folderu poczty i profili Thunderbirda. Jeśli umieścimy te dane na innej niż systemowa partycji, w razie ponownej instalacji Okien nie stracimy wszystkich swoich ustawień i wiadomości. Katalog, w którym składowane są te informacje odnajdziemy wybierając polecenie Narzędzia | Konfiguracja kont... na zakładce Lokalne foldery spoglądając na pole Przechowywanie wiadomości. W systemach Windows 2000/XP będzie to: C:\Documents and Settings\Mike\Dane aplikacji\Thunderbird\Profiles (Mike to nazwa użytkownika). W Windows 98 i Me jest to folder C:\WINDOWS\Dane aplikacji\Thunderbird\Profiles. Gdy odnajdziemy katalog z naszym profilem, to kopiujemy go do nowej lokalizacji (np. D:\Poczta\Thunderbird). Następnie komendą thunderbird -profilemanager uruchamiamy Menedżera profili. Następnie wybieramy przycisk Utwórz nowy profil, nadajemu mu nazwę po czym naciskamy przycisk Wybierz katalog. W kolejnym kroku wskazujemy miejsce, gdzie przechowywany jest wcześniej skopiowany podkatalog (dowolne znaki).default z katalogu Profiles (np. D:\Poczta\Thunderbird\Profiles\41nvr5kz.default) i klikamy przycisk Zakończ. Możemy teraz usunąć istniejący na dysku C profil, zaznaczamy więc profil o nazwie default, klikamy na przycisk Usuń zaznaczony profil... i kasujemy go wraz z plikami korzystając z opcji Usuń pliki. Ostatecznie startujemy aplikację przyciskiem Uruchom Thunderbirda.
Osobom dbającym o porządek na dysku twardym, polecam również skasowanie katalogu, w którym OE przechowuje wiadomości. W zależności od liczby zmagazynowanych w nim e-maili możemy odzyskać sporo wolnego miejsca na dysku (w moim wypadu było to niemal 500 MB). W Windows 2000/XP katalog ten znajduje się w C:\Documents and Settings\Mike\Dane aplikacji\Identities (Mike to nazwa domyślnego użytkownika). Natomiast systemy Windows 9x/Me składują te informacjeje w C:\WINDOWS\Dane aplikacji\Identities.
 
To jeszcze nie wszystko
Jeśli wśród wszystkich opisanych funkcji zabrakło komuś jakiegoś udogodnienia, to niech uzbroi się w cierpliwość. Thunderbird oferuje bowiem tzw. rozszerzenia. W oknie Narzędzia | Rozszerzenia znajdziemy odnośnik Pobierz więcej. Gdy go naciśniemy, to w domyślnej przeglądarce WWW zostanie otwarta strona z wtyczkami dla Ptaka Gromu. Wśród wielu rozszerzeń wyszukamy między innymi narzędzia do zarządzania preferencjami, funkcję kolorowania cytatów, obsługę nawigacji w programie z użyciem tzw. gestów, słowniki (np. angielski), moduły kryptograficzne oraz dodatki do książki adresowej. Nawet jeśli obecnie nie znajdziemy interesującego nas narzędzia, to warto czasami odwiedzać tę witrynę. Rosnąca popularność Thunderbirda sprawia, że z czasem pojawi się dla niego wiele ciekawych rozszerzeń.
 
Spam, czyli jak sobie pościelesz...
Thunderbird do walki ze spamem wykorzystuje filtry Bayesa. Przychodząca poczta poddawana jest analizie pod kątem występujących w niej słów. Klasyfikując e-maile jako pożądane i niepożądane dostarczamy programowi informacji, na podstawie których uczy się on rozpoznawania spamu w naszej poczcie. Pamiętajmy, że takie "szkolenie" Thunderbirda zaprocentuje w przyszłości doskonałym odróżnianiem "dobrych" wiadomości od "złych".
 
1. Ptak Gromu domyślnie ma wyłączoną funkcję zwalczania spamu. Komendą Narzędzia | Filtr niechcianej poczty... uaktywniamy to narzędzie. W polu Skonfiguruj ustawienia filtru dla... zaznaczamy wybrane konto. Później w sekcji Czynności wykonywane automatycznie zaznaczamy pole W przypadku ręcznego oznaczenia wiadomości jako niechcianej z domyślną opcją Przenieś wiadomości do folderu Niechciane. Pole Przenieś otrzymane wiadomości, które zostały oznaczone jako niechciane, na razie pozostawiamy puste. 
 
2. Musimy teraz się upewnić, czy zaznaczone jest pole Włącz filtr niechcianej poczty dla bieżącego konta na zakładce Inteligentny filtr okna Filtr niechcianej poczty. Dzięki temu Thunderbird jest gotowy do nauki rozpoznawania spamu. Czas jej trwania zależeć będzie od liczby listów ze spamem spływających do naszej skrzynki. 
 
 
3. Kolejną czynnością jest nadawanie poszczególnym wiadomościom statusu Pożądana lub Niechciana w kolumnie Status niechcianej poczty. Gdy odbieramy pocztę, Thunderbird oznacza wiadomość, która wg niego jest niechciana, poprzez wyświetlenie przy niej ikonki Kosza. Jeśli program źle rozpoznał wiadomość, klikamy tę ikonkę, zmieniając jej status na kropkę, czyli dobrą. "Trenujemy" Ptaka Gromu, do czasu gdy zacznie on poprawnie rozpoznawać większość wiadomości. 
 

4. Ostatnią czynność polecam wykonać po przynajmniej kilkunastu dniach. W Narzędzia | Filtr niechcianej poczty... zaznaczamy pole Przenieś otrzymane wiadomości, które zostały oznaczone jako niechciane, do i wybieramy opcję Folderu Niechciane konta Lokalne foldery. Thunderbird będzie od teraz przenosił spam do wskazanego folderu. Takie ustawienie sprawia, że listy-śmieci nie będą permanentnie usuwane. Gdy okaże się, że podjęta została błędna decyzja, pożądany list odnajdziemy w katalogu Niechciane.  
 
Michał Zadziora

Artykuł pochodzi
z CHIP-a nr 5/2005


 

 

Kontakt i o nas | Wspomóż nas | Reklama | Księga Gości

Copyright (C) Salwatorianie 2000-2011