Notice: Use of undefined constant d - assumed 'd' in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/komputer/stala.php on line 2

Notice: Undefined variable: menu in /home/admin/domains/katolik.pl/public_html/komputer/menu.inc on line 23
 

   Katalog stron o Linuxie
OGÓLNOTEMATYCZNE SERWISY INFORMACYJNE

http://jakilinux.org/
Obowiązkowy serwis dla tych, którzy rozpoczynają przygodę z tym systemem operacyjnym. Znajdą w nim opisy kilkunastu spośród najpopularniejszych dystrybucji oraz narzędzie do porównania szerokiej gamy parametrów, bardzo pomocne w wybraniu dystrybucji odpowiedniej dla siebie. Ciekawostką jest test podpowiadający wybór najodpowiedniejszej dystrybucji.

http://newbie.linux.pl/
...i jeszcze jeden serwis dla początkujących, jak nazwa wskazuje...

http://linuxnews.pl
LinuxNews.pl to serwis przeznaczonym dla ludzi korzystających z darmowego i wolnego oprogramowania (w szczególności Linuksa) w pracy lub/i w domu.
Najnowsze informacje, opinie, komentarze...

http://osnews.pl/
Kolejny społecznościowy portal publikujący informacje ze świata Open Source. Pokrewny z http://jakilinux.org/

http://7thguard.net
Jest to serwis dla zwolenników wolnych systemów operacyjnych. Nazwa tego serwisu ma symbolizować strażnika wolności.
Porusza wszelkie tematy związane z wolnością (ang. free, a nie slow ;-) ), głównie w świecie informatycznym, ale także wiele innych tematów w formie notek, artykułów, felietonów, analiz... Czasem zamieszczane są odwołania do serwisu prawnego www.vagla.pl traktującego o prawnych aspektach społeczeństwa informacyjnego. Ilością publikacji ustępuje już jednak nowszemu http://osnews.pl/

http://www.linux.pl
Serwis Linux.pl to jeden z pierwszych popularyzatorów systemu Linux oraz idei Open Source w Polsce. Szeroki zakres katalogów tematycznych, aktualnych informacji w dziale news, opracowań, jak też podstron zorientowanych na konkretne zastosowania i dystrybucje, to bogate źródło wiedzy o Linuksie, pomocne w wyszukaniu dalszych, dokładniejszych informacji.
Porad można zasięgnąć w podstronie http://forum.linux.pl

http://www.linuxsoft.cz/pl/
Prawdopodobnie największym kłopotem dla użytkowników przechodzących na Linuksa z Windows jest znalezienie odpowiedników ulubionych aplikacji z Windows. Oferując pełną listę oprogramowania dla Linuksa oraz aplikacji zastępczych chcemy zapobiec takim problemom - piszą o swojej stronie twórcy.
Serwis nie rywalizuje z www.distowatch.com lecz skupia na oprogramowaniu dla pingwiniego systemu, a nie na samych dystrybucjach.
 
***
 
FORA I ARCHIWA

http://forum.linux.pl/
Polskie forum linuksa - ogólnie i przekrojowo.

http://linuksowo.pl
Kolejne forum podzielone na działy odpowiadające poszczególnym dystrybucjom.

http://www.linuxindex.pl
Katalog polskich zasobów linuxa. Posegregowane w grupy tematyczne odnośniki do stron i artykułów. W bazie znajdziemy kilka tysięcy odnośników!

http://www.linuxkatalog.pl/
...i jeszcze jeden usystematyzowany zbiór odnosników do dystrybucji, poradników i innych zbiorów odnośników ;)

http://www.linuxprogramy.pl
Kopalnia informacji o aplikacjach pracujących dla pingwina.
 
 
***

SERWISY SPECJALISTYCZNE
 
http://www.makelinux.net/kernel_map
Zobacz, jak wygląda Twój linuks od środka, czyli interaktywna mapa jądra systemu.

http://kernelnewbies.org/LinuxChanges
Po angielsku, ale warto wiedzieć, co tak naprawdę zmieniło się w naszym linuksie od ostatniego wydania.
 
***
 
Kto powiedział, że na linuksa nie ma gier? Ten, kto widział go ostatnio kilka lat temu :)

http://icculus.org/lgfaq/gamelist.php
Potężna baza gier z wyszukiwarką tytułów.

http://cedega.pl/co_to.html
"Instaluj gry dla platformy Windows w systemie Linux. [...] Cedega obsługuje obecnie ponad 300 tytułów gier! Baldur's Gate 2, Battlefield 1942, Battlefield 2,City of Heroes, Civilization IV, Command and Conquer: Generals, Diablo II, Far Cry, FIFA 06, Half-Life 2, Max Payne 2, Need For Speed: Most Wanted, SimCity 4, Warcraft III, World of Warcraft, to tylko niektóre tytuły jakie można wymienić."
Jeśli komuś mało, to czas przesiąść się na konsolę :)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wine
Implementacja WinAPI dla środowiska X11, czyli różne windowsowe drobiazgi pod linuksem.

http://www.wine-doors.org/wordpress/?page_id=5
...i nowy manager graficzny do kompletu. Prawda, że gustowny?
 
 
***
 
POPULARNE DYSTRYBUCJE

http://www.ubuntu.pl/
Ubuntu jest wolną dystrybucją GNU/Linuksa tworzoną przez Marka Shuttleworth wraz z firmą Canonical Ltd. Oparta na znanym ze stabilności Debianie, koncentruje się na łatwości instalacji i użytkowania, dobrej obsłudze każdego sprzętu i funkcjonalności. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych dystrybucji zarówno na świecie jak i w Polsce, posiada też silną społeczność użytkowników.
 
http://www.mandriva.pl/
Mandriva jest uważana za jedną z najlepszych dystrybucji dla użytkowników nowych w świecie Linuksa ze względu na łatwość "wyklikania" ustawień systemowych. Ilość graficznych konfirguratorów sprawia, że przeciętny użytkownik może zapomnieć o istnieniu konsoli. Dla bardziej wymagających możliwa jest instalacja w trybie eksperta.

http://www.suse.pl/
openSUSE to "uwolniona" niemiecka dystrybucja GNU/Linuksa stworzona przez firmę Novell na bazie komercyjnej wersji SUSE Linux, podobnie jak Debian uznawanej za stabilną. Przeznaczona głównie do użytku domowego jako system biurkowy. Dobra alternatywa dla Windows XP dla przeciętnego użytkownika.

http://www.debianpl.org/
Debian/GNU Linux to słynąca ze stabilności i dojrzała dystrybucja. Dobrze działa zarówno jako serwer jak i system biurkowy. Często stosowany jako baza do nowych dystrybucji (Ubuntu, MEPIS, Xandros). Rzadziej niż w innych projektach ukazują się nowe wersje, ale dzieki temu system jest lepiej przetestowany. Warte odnotowania jest iż projekt tworzy wyłącznie społeczność, a nie korporacja i z założenia będzie on wolny i darmowy.

http://www.fedora.pl
Fedora to uniwersalna dystrybucja "środka", mająca ambicje łączyć zaawansowanie i stabilność Slackware'a lub Debiana z łatwością obsługi jak w Mandrivie, czy Ubuntu. Powstała jako wolne rozwinięcie i jednocześnie środowisko testowe komercyjnego obecnie Red Hat'a, tworzonego przez firmę o tej samej nazwie.
Nadaje się zarówno na specjalizowany serwer jak i na desktop do domu lub firmy. Niestety uniwersalność okupiona jest w wielu przypadkach koniecznością spersonalizowania ustawień domyślnych według własnych potrzeb.

http://www.slackware.pl/
Slackware, to najstarsza z rozwijanych obecnie dystrybucji Linuksa. Motto dystrybucji "because it works" wynika z zasady KISS (keep it simple stupid). Dystrybucja zdecydowanie dla wymagających użytkowników, obytych z konsolą. Dobra na serwer lub małozaawansowany system biurkowy.

http://www.aurox.org
Serwis jednej z niegdyś najpopularniejszych w Polsce dystrybucji Linuxa czyli Auroxa, opartego na FEDORA CORE. Obecnie dystrybucja ta nie jest już rozwijana, a jej społecznościowa kontynuacja JazzLinux jest bardziej spolszczeniem CentOS, niż samodzielną dystrybucją. Temat wyłącznie dla entuzjastów.


 

 

Kontakt i o nas | Wspomóż nas | Reklama | Księga Gości

Copyright (C) Salwatorianie 2000-2011