logo
Czwartek, 13 maja 2021 r.
imieniny:
Agnieszki, Magdaleny, Serwacego, Roberta, Andrzeja, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Komunikat Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Sprawie obchodów Święta Miłosierdzia
 


„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” - mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny. Hasłem tegorocznego Święta Miłosierdzia są słowa „Miłosierdzie źródłem nadziei”.

 

1. „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ – mówił Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień. Święto Miłosierdzia jest wydarzeniem, które zawsze gromadziło w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach rzesze wiernych.

 

2. W związku z pandemią tegoroczne Święto Miłosierdzia będziemy przeżywać zgodnie z obowiązującymi normami sanitarnymi zawartymi w § 26 p. 8 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

 

3. Z powodu aktualnych ograniczeń oraz troski o swoje zdrowie i bezpieczeństwo zachęcamy do łączności duchowej i skorzystania z bogatej oferty transmisji telewizyjnych:

 

w sobotę – 10 kwietnia – o godz. 2000 w TVP 3 (pasmo ogólnopolskie) – nabożeństwo Droga Miłosierdzia
z Bazyliki;
w niedzielę – 11 kwietnia – o godz. 700 w TVP1 – Msza święta z Kaplicy Klasztornej;
w niedzielę – 11 kwietnia – o godz. 1000 w TVP1 i TVP POLONIA – Msza święta z poświęceniem Dzwonów Nadziei dla Oceanii pod przewodnictwem Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego;
w niedzielę – 11 kwietnia – o godz. 1500 w TVP 3 (pasmo ogólnopolskie) – Godzina Miłosierdzia z Bazyliki;
Msze święte w Niedzielę Miłosierdzia będą odprawiane w Bazylice o godz. 00:00, 6:00, 8:00, 10:00, 12:30, 16:00 oraz 18:00; w Kaplicy Klasztornej o godz. 7:00, 12:00/w języku angielskim/, 17:00/w języku hiszpańskim/ i 19:00. O 15:00 w Bazylice – Godzina Miłosierdzia. Wszystkie Msze święte i nabożeństwa z Bazyliki będą transmitowane przez internetowe Radio i Telewizję Miłosierdzie na stronie milosierdzie.pl. Msze święte z Kaplicy Klasztornej będą transmitowane na stronie www.faustyna.pl.


4. Przypominamy, że nawet przebywając w naszych domach możemy uzyskać w tym dniu odpust zupełny. W „Dekrecie o związaniu odpustów z aktami kultu spełnianymi dla uczczenia Bożego Miłosierdzia” z 29 czerwca 2002 r. czytamy: „chorzy i ich opiekunowie oraz ci wszyscy, którzy z uzasadnionej przyczyny nie mogą opuścić domów lub wykonują pilnie potrzebne zadania dla dobra społeczności, mogą uzyskać odpust zupełny w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, jeśli wyrzekając się całkowicie jakiegokolwiek grzechu, jak to zostało powiedziane powyżej, i z zamiarem spełnienia – gdy tylko będzie to możliwe – trzech zwykłych warunków, odmówią przed świętym wizerunkiem naszego Pana Jezusa Miłosiernego modlitwę «Ojcze nasz» i Credo, dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego (np. «Jezu Miłosierny, ufam Tobie»)”.

 

5. W związku z tegorocznym Świętem Miłosierdzia podajemy kilka uwag porządkowych:

Kapłanów pragnących dołączyć do koncelebry zapraszamy 15 minut przed Mszą świętą do zakrystii w dolnej Bazylice. Prosimy o przyniesienie własnych alb.


Do Bazyliki górnej może wejść ograniczona liczba zaproszonych osób. Do Bazyliki dolnej wstęp będą miały tylko osoby upoważnione oraz niepełnosprawni, którzy chcą skorzystać z sakramentu pokuty.
Bezpośrednie otoczenie Bazyliki będzie strefą, w której mogą przebywać tylko osoby upoważnione z racji pełnionych funkcji liturgicznych i porządkowych.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami wynikającymi z Rozporządzenia, o którym mowa w p. 2 będzie można uczestniczyć w Mszach świętych na zewnątrz na Błoniach obok Bazyliki przebywając w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizując nakaz zakrywania ust i nosa.


Możliwość spowiedzi będzie w konfesjonałach na zewnątrz na terenie zadaszonym przed Bazyliką dolną. Spowiedź dla niepełnosprawnych będzie w kaplicy niemieckiej w dolnej Bazylice, a spowiedź w językach obcych – w kaplicy węgierskiej. Przy każdym konfesjonale będą przygotowane materiały do dezynfekcji.
Parking dla niepełnosprawnych będzie przy ul. Motarskiego.


Dojście na Błonia obok Bazyliki będzie możliwe od ul. Siostry Faustyny oraz od parkingu na ul. Motarskiego.
Na bieżąco będą podawane komunikaty o obowiązujących normach sanitarnych i zasadach porządkowych, których należy bezwzględnie przestrzegać.


6. Nie przewiduje się udziału mediów w uroczystości – relacje, homilie i zdjęcia będą na bieżąco umieszczane na stronie milosierdzie.pl i diecezja.pl

 

7. Przekazywane w tym Komunikacie uwagi wynikają z troski o nasze bezpieczeństwo. Hasłem tegorocznego Święta Miłosierdzia są słowa „Miłosierdzie źródłem nadziei”. Polecając Bożemu Miłosierdziu wszystkich, którzy będą się z nami łączyć, ufamy i mamy nadzieję, że następne uroczystości będziemy mogli przeżywać już bez ograniczeń związanych z pandemią.


diecezja.pl