logo
Czwartek, 23 marca 2023 r.
imieniny:
Feliksa, Konrada, Zbysławy, Turybiusza, Pelagii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Koncert: Górecki in memoriam
 


Pieśnią „Totus tuus” noszącą tytuł jak papieskie zawołanie, skomponowaną dla Jana Pawła II w 1987 r., rozpoczął się na Jasnej Górze koncert dedykowany Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu, którego 90. rocznica urodzin przypada w tym roku. W Bazylice utwory tego znakomitego polskiego kompozytora współczesnej muzyki poważnej i religijnej zaprezentował Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” przygotowany przez Janusza Siadlaka, pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika.

 

H.M. Górecki dla Matki Bożej Jasnogórskiej skomponował w 1985 r. utwór „O Domina Nostra. Medytacje o Jasnogórskiej Pani Naszej” na sopran i organy. Był to osobisty wyraz podziękowania Jasnogórskiej Bogurodzicy za uratowanie życia w związku z chorobą. Zgodnie z tytułem utwór jest niezwykle spokojną modlitewną medytacją. To najwyższej artystycznej próby sakralne dzieło Góreckiego i zarazem jego osobisty wyraz całkowitego zawierzenia życia opiece Boga i Jego Matki.

 

Jak podkreślił Janusz Siadlak, dyrygent chóru wielu wspaniałych muzyków naszej Ojczyzny, wśród których jest też prof. Górecki, miało związek z Jasną Górą, zwłaszcza, gdy komponowali muzykę sakralną. W Sanktuarium były prezentowane liczne prawykonania tego kompozytora, głównie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. - To miejsce jest więc najbardziej uprawnione, najwłaściwsze, może jedyne godne do prezentacji takiej muzyki - dodał chórmistrz. Wyraził przekonanie, że odbiorcy koncertu - zarówno melomani doceniający twórczość wielkiego kompozytora, jak i ci, którzy nie mieli okazji jej poznać, po tych „muzycznych rekolekcjach” nie pozostaną obojętni.

 

Chórem dyrygował Włodzimierz Siedlik, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Zauważył on, że kompozycje Henryka Mikołaja Góreckiego w większości, bo aż w ok. 75% to pieśni religijne. Ten wybitny muzyk nie bał się też pisać utworów patriotycznych, za co poniósł konsekwencje (wyrzucenie z Akademii Muzycznej w Katowicach za dzieło „Beatus Vir”). - Wiele pieśni autorstwa Góreckiego śpiewamy w naszych kościołach podczas nabożeństw. Nie da się wobec nich być obojętnym - podkreślił dyrygent. Zauważył, że godnym zauważenia jest też fakt, że artysta nie wstydził się swojej wiary, wspominał o niej podczas różnych wykładów na całym świecie.

 

W koncercie oprócz cyklu pieśni maryjnych zabrzmiały też inne dzieła sakralne: „Totus tuus” czy „Pieśń Rodzin Katyńskich”, która była ostatnim utworem na chór mieszany a capella skomponowanym przez wybitnego muzyka.

 

Henryk Mikołaj Górecki obchodziłby w tym roku 90. urodziny. Kompozytor wyjątkową popularność zdobył na początku lat 90., gdy nagranie jego „III Symfonii Pieśni żałosnych op. 36” znalazło się na czołowych miejscach angielskich i amerykańskich list przebojów.

 

Był jednym z najważniejszych nowatorów świata muzycznego XX w. Stworzył całkiem nowe, dokładnie usystematyzowane techniki komponowania pięknych struktur muzycznych, które były w stanie utrzymać uwagę słuchaczy przez długi czas, co było kontrastem w odniesieniu do innych europejskich twórców awangardowych.

Prof. Górecki został wyróżniony m.in. Orderem św. Grzegorza Wielkiego - najwyższym odznaczeniem papieskim, jakie może otrzymać osoba świecka, za szczególne zasługi dla Kościoła. Otrzymał też najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

 

Izabela Tyras
www.jasnagora.com