logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Koncert chóru z Karlsruhe
 


Chór Kameralny gimnazjum im. Hermana von Helmholz’a z Karlsruhe z Niemiec, zaprzyjaźniony z Jasnogórskim Chórem Chłopięcym, dał koncert 13 maja w jasnogórskiej bazylice. Występ odbył się w ramach trasy koncertowej po Polsce, w dniach 11-19 maja (m.in. Warszawa, Częstochowa, Kraków, Wrocław). 
 
„Przez cały tydzień zwiedzają Polskę - mówi ks. Arnold Nowak, proboszcz par. św. Jacka w Kamieniu Śląskim, gdzie również z koncertem wystąpi niemiecki chór - Przylecieli w sobotę do Warszawy, wczoraj koncertowali w Świątyni Opatrzności Bożej, dzisiaj są gośćmi na Jasnej Górze, a jutro pojadą do Krakowa, potem na Oświęcim, będą też we Wrocławiu i na Śląsku dwa koncerty w najbliższych dniach. Ten chór koncertuje w wielu krajach na świecie, a dyrygent tego chóru pan Stephan Aufenanger jeszcze nigdy nie był w Polsce i dlatego w tym roku tę trasę koncertową, wiosenną, zaplanowali właśnie w Polsce. Było prawie półtora roku przygotowań i ze strony szkoły, i ze strony miasta, i tamtejszych instytucji, żeby ten pobyt młodzieży tutaj zapewnić i żeby zobaczyli w Polsce to, co najcenniejsze”. 
 
Chór Kameralny z Karlsruhe, pod dyr. Stephana Aufenangera, to zespół wokalny, składający się z uczniów z „Helmholtz-Gymnasium”. Od ponad 25 lat uczniowie gimnazjum o profilu muzycznym uczęszczają na intensywne próby chóru muzyki światowej i kościelnej (a-capella). Repertuar chóru jest bardzo szeroki; wykonywane są pieśni folklorystyczne z regionów Ameryki Południowej, Południowej Afryki i Europy, a także z Bliskiego Wschodu. Większość utworów została zaprezentowana na różnych trasach koncertowych (m.in. w RPA, Namibii, Chile, Argentynie, Izraelu, Jordanii, Francji i ostatnio w 2016 roku w Rosji) z przedstawicielami zespołów krajów goszczących. Uczniowie chóru stale zajmują się muzyką oratoryjną (np. Requiem Mozarta, Fauré i Duruflé, Haydn – Te Deum). 
 
„Chór szkolny ma rzeczywiście bardzo długą historię, jak długo ta szkoła muzyczna istnieje. Ma też osiągnięcia oczywiście z poprzednimi pokoleniami uczniów - mówi ks. Nowak - Są to młodzi ludzie, którzy z muzyki uczynili swoją pasję i przygotowują się w części także do profesjonalnego wykonywania muzyki. Jak przystało na kraj, w którym jest wielonarodowość i wielokulturowość, nie wszyscy są katolikami, choć znaczna ich część, nie wszyscy są z pochodzenia Niemcami, Filip, który będzie dzisiaj koncert prowadził, pochodzi z polskiej rodziny, z polskiego domu. Myślę, że muzyka jest właśnie tym, co łączy i co wyzwala w człowieku to, co jest najbardziej ludzkie i najbardziej Boże, dlatego też, gdzie jak nie w chórze szukać właśnie takiego pojednania w różnorodności”. 
 
Chór Kameralny otrzymał szereg nagród i wyróżnień. W ostatnich latach kilkakrotnie nagrodę „Händel-Jugendpreis”, oraz nagrodę dla niemieckojęzycznego chóru na Regionalnych Dniach Chóru (ostatnio 2018), a także specjalną nagrodę za wykonanie współczesnej muzyki chóralnej (Fundacja Kultury – „Kinder zum Olymp”). W 2018 Chór Kameralny zakwalifikował się do konkursu chórów we Freiburgu, gdzie otrzymał ocenę „hervorragend“ (bardzo dobrą) oraz zdobył 2 miejsce i specjalną nagrodę miasta Freiburg za interpretację współczesnej muzyki chóralnej. Od 2009 roku Chór Kameralny jest Mistrzowskim Chórem w “Badische Chorverband”. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com