logo
Piątek, 19 października 2018 r.
imieniny:
Michaliny, Michała, Piotra, Jana, Pawła, Izaaka – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Koncert organowy dedykowany śp. Kamilowi Białuskiemu
 


Koncert muzyki organowej dedykowany śp. Kamilowi Białuskiemu zabrzmi we wtorek, 15 maja o godz. 19.30 w bazylice jasnogórskiej. Jak co roku wykonawcami będą młodzi utalentowani organiści, studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W tym roku wystąpią: Julianna Petzuch, Tomasz Ploch, Jakub Woszczalski oraz Tadeusz Barylski. 
 
„Koncerty te organizujemy już od 6 lat. Dedykowane są śp. Kamilowi Białuskiemu, który był wspaniałym studentem klasy organów Akademii Muzycznej w Krakowie, a 7 lat temu zginął w wypadku jadąc na motocyklu – informuje Tadeusz Barylski - Dzięki przychylności ojców paulinów z Jasnej Góry, koncert ten odbywa się w bazylice jasnogórskiej, gdzie do dyspozycji organistów znajdują się wspaniałe intrumenty: 105-głosowe, romantyczne organy wielkie oraz 15-głosowe, neo-barokowe małe organy w prezbiterium świątyni”. 
 
W programie koncertu znajdą się dzieła wybitnych kompozytorów Bacha, Liszta, czy Widora i Durufle. Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie Fiori Musicali. 
 
Kamil Białuski urodził się 26 czerwca 1989 roku w Raciborzu. Szkołę Podstawową oraz Gimnazjum ukończył w Tworkowie - w swojej rodzinnej miejscowości. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na keyboardzie w Ognisku Muzycznym w Raciborzu, a następnie kontynuował naukę w PSM I stopnia w Raciborzu w klasie organów u p. Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. W 2008 roku zdobył dyplom ukończenia PSM II stopnia w Rybniku w zakresie gry organowej, prowadzonej również pod kierunkiem p. Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. W 2009 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk- Podrazy. Chętnie uczestniczył w licznych kursach i warsztatach muzycznych. Brał udział w konkursach organowych w kraju i za granicą. W kwietniu 2008 roku zajął II miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klasy Organów Szkół Muzycznych II stopnia we Wrocławiu. Do jego największych sukcesów należy zdobycie 24 marca 2011 roku I nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Kucharskiego w Łodzi. Na co dzień służył jako organista w kościele św. Jana Chrzciciela w Raciborzu. Jego życie przerwał tragiczny wypadek motocyklowy 14 maja 2011 roku niedaleko rodzinnego Tworkowa. 
 
Wstęp wolny. 
Serdecznie zapraszamy! 
 
www.jasnagora.com