logo
Sobota, 30 maja 2020 r.
imieniny:
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama, Jana, Joanny – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Koncert pamięci Kamila Białuskiego
 


Koncert organowy dedykowany pamięci tragicznie zmarłego przed 8 laty organisty Kamila Białuskiego odbył się we wtorek, 14 maja o godz. 19.30 w bazylice jasnogórskiej. 
 
Koncerty te organizowane są w bazylice jasnogórskiej już po raz siódmy, i co roku występują na nich młodzi organiści, którzy są studentami polskich akademii muzycznych lub ich świeżymi absolwentami. W tegorocznym koncercie wystąpi piątka artystów. Będą to studenci Akademii Muzycznej w Katowicach: Julianna Petzuch, Przemysłam Kadłubek, Jakub Plewa oraz absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie: Igor Melaniuk i Tadeusz Barylski. 
 
Inicjatorem koncertu jest Tadeusz Barylski, organisty, pianisty, obecnie prezesa stowarzyszenia „Fiori Musicali” odpowiedzialnego za to przedsięwzięcie. 
 
„Kamil Białuski, któremu zadedykowany jest koncert był obiecującym wirtuozem organów, studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, który niestety w skutek nieszczęśliwego wypadku motocyklowego poniósł śmierć na miejscu – przypomina Tadeusz Barylski - Dla upamiętnienia kolegi już od kilku lat organizuję w bazylice jasnogórskiej, w maju, koncerty organowe w wykonaniu studentów i absolwentów polskich akademii muzycznych”. 
 
Kamil Białuski nie miał możliwości zagrać na jasnogórskich organach. „Niestety kolega Kamil zmarł tuż przed zakończeniem remontu wielkich organów bazyliki jasnogórskiej, czyli w chwili, kiedy w bazylice odbywał się remont nie miał możliwości grania na odnowionym instrumencie, a jak wiemy wcześniej koncerty odbywały się bardzo rzadko w bazylice” – wyjaśnia Barylski. 
 
W tym roku repertuar koncertu wypełniła muzyka romantyczna Augusta Gottfrieda Rittera, Felixa Mendelssohna- Bartholdy’ego oraz Cesara Francka, jak również dzieła wybitnych francuskich kompozytorów XX wieku: Jeana Langlais’a oraz Oliviera Messiaena. Wszystkie arcydzieła tych twórców zostały wykonane na wielkich organach bazyliki jasnogórskiej. 
 
Kamil Białuski urodził się 26 czerwca 1989 roku w Raciborzu. Szkołę Podstawową oraz Gimnazjum ukończył w Tworkowie - w swojej rodzinnej miejscowości. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na keyboardzie w Ognisku Muzycznym w Raciborzu, a następnie kontynuował naukę w PSM I stopnia w Raciborzu w klasie organów u p. Elżbiety Włosek-Żurawieckiej. W 2008 roku zdobył dyplom ukończenia PSM II stopnia w Rybniku w zakresie gry organowej, prowadzonej również pod kierunkiem p. Elżbiety Włosek-Żurawieckiej.

W 2009 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk- Podrazy. Chętnie uczestniczył w licznych kursach i warsztatach muzycznych. Brał udział w konkursach organowych w kraju i za granicą. W kwietniu 2008 roku zajął II miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klasy Organów Szkół Muzycznych II stopnia we Wrocławiu. Do jego największych sukcesów należy zdobycie 24 marca 2011 roku I nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Jana Kucharskiego w Łodzi. Na co dzień służył jako organista w kościele św. Jana Chrzciciela w Raciborzu. Jego życie przerwał tragiczny wypadek motocyklowy 14 maja 2011 roku niedaleko rodzinnego Tworkowa. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー