logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kongres Muzyki Liturgicznej
 


Pod hasłem “Musicam sacram promovere” odbędzie się we wrześniu w Krakowie I Ogólnopolski Kongres Muzyki Liturgicznej. Trzydniowe spotkanie muzyków kościelnych z całego kraju odbędzie się w 1400. rocznicę śmierci św. Grzegorza Wielkiego, odnowiciela liturgii i związanej z nią muzyki. Zgłoszenia do udziału w kongresie przyjmowane są do połowy czerwca.

Celem kongresu jest uwrażliwienie katolików w Polsce na wartościową muzykę sakralną, zarówno dawną, jak i nową. Z tego względu w programie Kongresu położono nacisk na chorał gregoriański jako własny śpiew liturgii rzymskiej Kościoła Katolickiego. Do kongresowych celebracji liturgicznych włączona będzie także polifonia wokalna zaczerpnięta z dzieł dawnych i nowych mistrzów, głównie polskich. Swoje miejsce znajdzie współczesna monodia liturgiczna w języku polskim oraz muzyka organowa. Liturgia będzie celebrowana z udziałem scholi, chórów, kantorów, psałterzystów i organistów. Ważnym punktem programu będą także nieszpory w Bazylice Mariackiej, skomponowane specjalnie na kongres przez znanego krakowskiego kompozytora Mariana Machurę. Obrzędom towarzyszyć będą obrady naukowe poświęcone różnym zagadnieniom związanym z muzyką liturgiczną.

Wykłady i referaty zostaną uzupełnione przez osobne panele dyskusyjne w mniejszych grupach. Refleksja historyczna i ocena aktualnego stanu muzyki liturgicznej w Polsce mają posłużyć zaproponowaniu głównych kierunków odnowy muzyki liturgicznej w Polsce. - Kongres ma więc być wołaniem o dokonanie dogłębnej reformy w tej dziedzinie, ale wierzę, że przyczyni się także do rozwoju ogólnego poziomu kultury muzycznej w naszym kraju – twierdzi przewodniczący komitetu organizacyjnego ks. Robert Tyrała. Wyraził też nadzieję, że jego owoce dotrą do poszczególnych diecezji i dekanatów, które będą kontynuowały prace kongresowe na własnym terenie. - Odnowa muzyki liturgicznej jest zadaniem trudnym. Jego realizacja zależy od ścisłej współpracy muzyków kościelnych i duchowieństwa w całej Polsce – podkreślił ks. Tyrała. Dodał, że promować muzykę sakralną nie jest zadaniem łatwym do przeprowadzenia we współczesnej rzeczywistości, w której “wierni skłaniają się raczej do wykonywania łatwych i często prymitywnych form muzycznych z udziałem nieprofesjonalnych muzyków i nieodpowiednich instrumentów”. Do udziału w obradach I Ogólnopolskiego Kongresu Muzyki Liturgicznej w Krakowie zaproszono środowiska związane z muzyką kościelną w całej Polsce. Organizatorzy spodziewają się kilkuset uczestników z całego kraju i zagranicy. Zgłoszenia na kongres należy kierować do połowy czerwca na adres: Biuro Kongresu Muzyki Liturgicznej, ul. Kanonicza 3, 31-002 Kraków lub drogą elektroniczną e-mail: rtyrala@diecezja.krakow.pl .

I Ogólnopolski Kongres Muzyki Liturgicznej nawiązuje do podobnych wydarzeń organizowanych w Polsce przed II wojną światową. W czasach powojennych ostatni Kongres Muzyki Kościelnej odbył się w Częstochowie w 1959 roku. Hasłem krakowskiego kongresu są słowa „Musicam sacram promovere” (rozszerzać i awansować muzykę sakralną). Odbywa się on w 1400 rocznicę śmierci św. Grzegorza Wielkiego, uważanego za odnowiciela liturgii i muzyki z nią związanej. Kongres nawiązuje także do odbytego w 1904 r. w Rzymie z inicjatywy Piusa X II Kongresu Muzyki Sakralnej. Organizatorem krakowskiego kongresu jest Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kościelnych.

Magda Dobrzyniak
Radio Plus Kraków