logo
Poniedziałek, 20 września 2021 r.
imieniny:
Eustachego, Faustyny, Renaty, Andrzeja, Pawła – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Izabela Tyras
Korona Królowej
Idziemy
 
fot. Iglesia en Valladolid, Virgen de Czestochowa en Valladolid_11 | Flickr (CC BY-SA 2.0)


Matka Boska Częstochowska ubrana perłami / Cała w złocie i brylantach modli się za nami (...) Która perły masz od królów złoto od rycerzy / W którą wierzy nawet taki który w nic nie wierzy (...).

 

Te słowa modlitwy Jana Lechonia brzmią dziś szczególnie mocno, a to w związku z jubileuszem 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Rok 2017 to czas dziękczynienia, a nade wszystko przypominania, że mamy największą królewską godność synów i córek Bożych pod berłem Jasnogórskiej Pani.

 

Za Patronkę obieramy

 

Koronacja wizerunku Maryi Częstochowskiej, dokonana 8 września 1717 r., była owocem wielowiekowej czci Polaków dla Matki Najświętszej, okazywanej przez wszystkie warstwy społeczne z władcami na czele. Monarchowie mieli w zwyczaju przekazywać na Obraz Matki Bożej swoje regalia. Już Władysław IV przyozdobił wizerunek koronami królewskimi. Niektóre precjoza z tych koron zachowały się, przyozdabiając suknie Królowej.

 

Po zwycięskiej obronie Jasnej Góry, w 1656 r. Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej złożył ślubowanie, w którym obrał Maryję „za Patronkę swoją i za Królową państw swoich”. Fakt koronacji sprzed 300 lat był zatem potwierdzeniem kultu Maryi jako Królowej Polski oraz wyrazem ogromnej czci i miłości dla Matki Bożej. Wyjątkowość tego aktu polegała na tym, że to najwyższy autorytet w Kościele, papież Klemens XI, koronami Kapituły Watykańskiej przyozdobił Obraz. Była to pierwsza taka koronacja poza Rzymem. Koronacji w imieniu papieża dokonał na Jasnej Górze bp Krzysztof Szembek.

 

Stąd jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu upływa w ścisłej łączności duchowej z papieżem Franciszkiem, który ofiarował pielgrzymom przybywającym do jasnogórskiego sanktuarium specjalny dar odpustów dedykowanych na Rok Jubileuszowy. Odpust zupełny mogą uzyskać również osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, a połączą się pragnieniem ducha z tymi, którzy pobożnie nawiedzają Jasną Górę.

 

Sejm z 1764 r. nazwał Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski. Obecny Sejm RP ustanowił rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Parlamentarzyści są przekonani o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej ojczyzny, i to nie tylko w aspekcie religijnym, ale i społecznym, patriotycznym oraz kulturowym. Przypominają, że koronacja stała się okazją do wielkiego dziękczynienia Matce Bożej Jasnogórskiej za Jej opiekę nad polskim narodem i wpisała się w ciąg bezprecedensowych wydarzeń, związanych z czcią oddawaną Matce Bożej w Rzeczypospolitej. Ten akt państwowy z XVIII w., uznający Maryję za Królową Polski, był punktem odniesienia dla zrywów narodowych, kształtowania się idei wolności i niepodległości w następnych stuleciach.

 

Selfie dla Maryi

 

Na Jasnej Górze trwa nieustanna zachęta do dziękczynienia Bogu za dar Matki dla naszej ojczyzny. W Kaplicy Cudownego Obrazu płonie specjalna świeca. Podczas Apelu Jasnogórskiego codziennie odmawiana jest jubileuszowa modlitwa do Tej, która nieustannie otacza troską i miłością naród polski.

 

Wizerunek Jasnogórskiej Maryi zdobi obecnie suknia diamentowa, zwana także brylantową. To jedna z dwóch zachowanych sukienek z czasów koronacji, niemy świadek wydarzeń z 1717 r. Pochodząca z XVII w. suknia brylantowa była przeznaczona na największe uroczystości i święta kościelne. Zdobiona jest klejnotami – głównie diamentami lub kamieniami w typie diamentów. Mieni się setkami brylantów, emaliowanych rozet, brosz, różnych zawieszeń.

 

W związku z jubileuszem paulini zachęcają do tworzenia „Żywej Korony Maryi”. To inicjatywa duchowych darów, które na nowo mają nas zbliżyć do Królowej Polski, a wraz z Nią do Jezusa.

 

– Królowa Polski ma już korony złożone z wielu klejnotów, teraz przyszedł czas, abyśmy dołożyli starań, by wypełnić to, co one faktycznie oznaczają – zauważa o. Arnold Chrapkowski, generał paulinów, wyjaśniając ideę „Żywej Korony”.

 

„Żywa Korona” polega na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego, np. spowiedzi po latach, pojednania z kimś po długim konflikcie, postanowienia porzucenia alkoholu, narkotyków, pornografii, odmawiania codziennie dziesiątki Różańca, czytania Pisma Świętego itp. To zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę. W odpowiedzi na duchowy dar paulini przesyłają wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej jako znak: „jesteś diamentem w Żywej Koronie Maryi”.

 

„Selfie dla Maryi” – to kolejna forma inicjatywy „Żywa Korona”. Tu zdjęcia wraz z duchowymi darami można także wysyłać elektronicznie. Z fotografii powstanie ogromna mozaika Maryi Jasnogórskiej, która pojawi się w sieci, a wydrukowana umieszczona zostanie także na murach Jasnej Góry.

 

Ten rok maryjny, rok wielkich rocznic związanych z Matką Bożą, skłania do mobilizacji duchowej. Został uruchomiony specjalny kanał na YouTube z katechezami maryjnymi „Korona Maryi, czyli co to znaczy żyć według Ewangelii”. Również Radio Jasna Góra cyklicznie prezentuje audycje o królowaniu Maryi.

 

Ojcowie paulini zachęcają do sięgnięcia w internecie do materiałów z tzw. „Wieczorów Maryjnych” czy pobrania darmowej aplikacji na telefon „Diament z korony”. Dzięki aplikacji można codziennie otrzymywać maryjną myśl, przygotowaną przez kapłanów i świeckich, która pozwoli nawiązać głębszą relację z Matką Bożą. Do aplikacji dołączona jest funkcja komentowania myśli dnia – tak, by można dzielić się wiarą. Tą drogą można również złożyć duchowy dar dla Maryi.

 

Na stronie internetowej Koronamaryi.pl widnieje też specjalna zakładka „Strefa świadectw” opatrzona wezwaniem z Ewangelii św. Mateusza: „Nie może się ukryć miasto położone na górze” (Mt 5,14). Paulini zachęcają, by przesyłać mailowo, w plikach audio lub wideo refleksje, co w naszym życiu uczyniła Częstochowska Maryja. To tzw. „Strefa świadectw – dowód chwały”. Świadectwa publikowane będą w internecie, niektóre zostaną umieszczone w specjalnej książce, a dźwiękowe – zaprezentowane w Radiu Jasna Góra.

 

Regina mundi et Poloniae

 

Już 8 listopada 2016 r. rozpoczął się dziewięciomiesięczny cykl „Wieczorów Maryjnych” pod hasłem „Moja Mama jest Królową”. To Msze Święte, katechezy i świadectwa zaproszonych gości, w odniesieniu do tajemnic życia Najświętszej Maryi Panny. Przed nami jeszcze trzy spotkania: 8 maja – „Kana Galilejska”, 8 czerwca – „Wniebowzięcie” i 8 lipca – „Ukoronowanie”.

 

Bardzo interesującym wyrazem czci wobec Królowej jest prezentowana w Sali Rycerskiej wystawa „Królowa Polski o wielu obliczach”. Ekspozycję stanowią wizerunki Matki Bożej koronowane przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Wystawa ukazuje bogactwo tajemnicy Maryi i przypomina, że Najświętsza Dziewica odbiera cześć nie tylko w częstochowskim sanktuarium, ale również w wielu innych miejscach, „wyciągając pomocną dłoń ku wspomożeniu i obronie narodu”.

 

Tę wystawę już wkrótce zastąpi inna: „Regina mundi, Regina Poloniae. Regalia Matki Bożej” – prezentująca dary wotywne składane Królowej na przestrzeni wieków. Trzeba zaznaczyć, że zarówno wystawy, jak i inne wyrazy jubileuszowego dziękczynienia będą też prezentowane w Warszawie na Zamku Królewskim w Sali Senatorskiej. Narodowy Bank Polski uczci rocznicę koronacji okolicznościowym banknotem, a Poczta Polska – znaczkiem. Z kolei na Lednicy młodzież podejmie Królową w tajemnicy Nawiedzenia.

 

Ważnym etapem jubileuszowego świętowania będzie 3 maja, uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ten dzień obchodzony będzie pod hasłem „Korona modlitwy dla Królowej Polski” – w intencjach naszej ojczyzny. Wezmą w nim udział przedstawiciele episkopatu Polski i władz państwowych. Sumę o godz. 11 ma celebrować abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wypowiedziany zostanie jubileuszowy Akt zawierzenia Królowej Polski. Mszę poprzedzi o godz. 9.30 celebracja „Korona Różańca dla Królowej Polski” – modlitwa za ojczyznę prowadzona przez Jana Budziaszka, ze świadectwami o. Melchiora Królika i zespołu Guadalupe.

 

Pierwszego czerwca na Jasną Górę zaproszone są wszystkie dzieci. Przeżywany będzie Dzień Dziecka u Królowej Polski. Kulminacyjnym zaś punktem obchodów 300. rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej będą ogólnopolskie uroczystości 26 sierpnia.

 

Wszelkie formularze, aplikacje i informacje o jubileuszowych inicjatywach znajdują się na stronie: www.koronamaryi.pl.

 

Izabela Tyras
Idziemy nr 18/2017

 
Zobacz także
ks. Zbigniew Kapłański
Nasze życie często bywa porównywane do pielgrzymowania. Jeśli tak spojrzymy, to możemy powiedzieć, że idziemy z Maryją, która szczególnie gorliwie wypatrywała Zbawiciela, która okazała się gotowa zatracić się dla Niego, pogrzebać swoje plany, aby służyć Bogu. Idziemy z Maryją, która umiała...
 
Alina Petrowa-Wasilewicz
Pan Jezus odsłonił zupełnie nowe wymiary szabatu. Z całą pewnością jest On kimś nieskończenie więcej niż liberalnym rabinem, który protestuje przeciwko rygoryzmom i skostnieniu swoich współwyznawców. Na temat szabatu powiedział nam nawet o wiele więcej niż to, że On jest jego Panem (zob. Mt 12,8). 

Z Jackiem Salijem OP, teologiem, pisarzem, duszpasterzem, rozmawia Alina Petrowa-Wasilewicz
 
ks. Johannes Gamperl
Stare powiedzenie mówi, że nowy dzień ma początek wieczorem dnia poprzedniego. To dotyczy również mszy świętej, która nie rozpoczyna się dopiero w chwili wyjścia kapłana do ołtarza lub znakiem krzyża, lecz właściwym przygotowaniem do tego wielkiego, zbawczego wydarzenia...
 
___________________
 
 reklama