logo
Niedziela, 01 października 2023 r.
imieniny:
Teresy, Heloizy, Igora, Remigiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kościół ma też młodą twarz - 16. Piesza Pielgrzymka młodych Archidiecezji Katowickiej
 


„Zdobyli Jasną Górę” - 16. Piesza Pielgrzymka młodych Archidiecezji Katowickiej dotarła do Mamy. W tym roku tworzyli ją młodzi z różnych wspólnot i diecezji, bo w grupie znalazły się też osoby z diec. opolskiej i bielsko-żywieckiej. W sumie 60 osób wędrowało Szlakiem Orlich Gniazd.

 

Jak weszli na Jasną Górę krzyknęli „Jesteśmy Kościołem” i o nim rozważali w drodze.

 

Marta z Siemianowic i Janek z Tychów, studenci z Katowic, z uśmiechem opowiadali, że jak tylko nauczyli się chodzić to ruszyli na pielgrzymkę, dla nich bycie w Kościele to spotkanie Jezusa w życiu.

 

- Chcemy być w Kościele, jesteśmy w nim świadomie i nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Tylko w nim możemy znaleźć żywego Jezusa. Trudno było by nam bez sakramentów - mówili młodzi.

 

Jak opowiadali 4 lata temu na pierwszą randkę wybrali się na pielgrzymkę na Jasną Górę, a dziś zawierzyli siebie Matce Bożej, ponieważ za miesiąc wezmą ślub. - To jest bardzo ważne, żeby Mamie oddać nasze życie. Zawsze prosiliśmy o dobrą drugą połówkę i dziś przyszliśmy Jej podziękować. Od Maryi chcemy uczyć się: miłości, pokory i zaufania Bogu - podkreślili Marta i Janek.

 

- Trzy dni rekolekcji były dla mnie czasem wzrostu duchowego. Czuję się częścią Kościoła i wiem, że dla każdego z nas jest w nim miejsce. Pierwszy raz wyruszyłam na szlak, od niedawna jestem też we wspólnocie działającej przy naszej parafii, widzę jak Bóg prowadzi - powiedziała Klaudia, tegoroczna maturzystka z Rybnika.

 

Filip student z Katowic, który należy też do Ruchu Światło-Życie opowiadał, że doświadczył żywego Kościoła i teraz sam stara się o nim opowiadać rówieśnikom. - Ta wspólnota to nie tylko księża, ale przede wszystkim świeccy, którzy muszą czuć się za niego odpowiedzialni - tłumaczył student.

 

- Kiedyś tata pomagał mi nieść pielgrzymkowy plecak, a teraz to ja zaprosiłam narzeczonego w drogę. Chciałam podziękować Matce Bożej za trzy lata studiów, ale także prosić o to, byśmy stworzyli dobrą rodzinę - powiedziała Julia z Katowic. Dodała, że musimy pokazywać Jezusa, żeby inni chcieli też za Nim kroczyć.

 

Ks. Łukasz Wieczorek, duszpasterz młodzieży w arch. katowickiej podkreślił, że piesza pielgrzymka to piękna tradycja, która jest kultywowana od wielu lat i choć pandemią ją spowolniła, to cieszą się, że wrócili na szlak. - Są tutaj ludzie z różnych wspólnot np. oazowicze, ministranci, KSM-owicze, „Dzieci Maryi” i ci, którzy chcieli wyruszyć na szlak. W drodze rozważaliśmy o Kościele, bo ma On konkretną twarz, to są nasze twarze - mówił.

 

Grupa modliła się też w intencjach rozpoczynającego się nowego roku szkolnego i akademickiego.

 

Maria Bareła, Maria Kopacka-Fornal
www.jasnagora.com