logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Roman Słupek SDS
KOŚCIÓŁ naszym DOMEM
katolik.tv
 


Katolik.tv przedstawia 4 odcinkowy cykl, w którym ks. dr Roman Słupek SDS podejmuje temat Kościoła jako domu i wspólnoty, które wspólnie możemy budować i współtworzyć.

 

Obecny rok duszpasterski nosi hasło "Kościół naszym domem" i jest to drugi etap trzyletniego Programu Duszpasterskiego. Ubiegłoroczne hasło "W komunii z Bogiem" inspirowało do budowania relacji z Panem Bogiem, świadomej pracy nad relacjami z bliźnimi. Tegoroczne hasło stanowi zachętę, by dostrzec wspólnotę, by działać dla jej dobra oraz by dostrzec struktury, które przez tysiąclecia były tworzone w Kościele i umieć je docenić.

"Kościół naszym domem" to wizja, o której pięknie mówił św. Bazyli: "We wszystkim należy stawiać wspólnotę ponad samotność. We wspólnocie człowiek mniej krąży wokół samego siebie, a bardziej kieruje wzrok ku swojemu bliźniemu. Nie dąży w niej tylko do spełniania własnych pragnień, lecz do spełniania życzeń innych ludzi. Ujawnia mu się głębszy sens życia i zostaje obdarowany większą radością. We wspólnocie łatwiej spotkać Boga."

Kościół to nasz dom, to przede wszystkim dom, który możemy współtworzyć, możemy budować – to także dom, za który jesteśmy współodpowiedzialni.

 


 

 Odcinek 1:  Zrozumieć Kościół                              Odcinek 2:  Wierzyć w Kościół

        


Odcinek 3:  Ja i Kościół                                      Odcinek 4:  Kościół Święty
         

 
Zobacz także
Błażej Tobolski
Jako chrześcijanie zawsze żyliśmy w pewnym strachu, ale większa niż nasz strach jest nasza wiara. Wierzymy, że zwłaszcza w tych trudnych czasach nasz pokój pochodzi od Boga, a pośrednio od Maryi. W Libanie Maryja jest otaczana niezwykłą czcią i bardzo kochana. Wy, Polacy, powinniście to rozumieć. 

Z ojcem Charbelem Beiroutchym z Libanu, kustoszem grobu św. Charbela rozmawia Błażej Tobolski
 
ks. Edward Staniek
Nie można przejść obojętnie obok ewangelicznej sceny przedstawiającej rozmowę Chrystusa z poganką. Trudno bowiem w duchu miłości zrozumieć słowa, jakimi w tej rozmowie posługuje się Jezus, i chłód, z jakim odnosi się do zbolałej kobiety. Jedynie najwyższa pochwała wiary owej matki, jaką Jezus kończy rozmowę, łagodzi nieco drastyczne kontury całego wydarzenia. 
 
Ks. Andrzej Orczykowski SChr
Małżeństwo w języku łacińskim nosi nazwę matrimonium. Słowo to składa się z dwóch wyrazów: mater (matka) i munus (obowiązek). Drugim określeniem używanym na tę rzeczywistość jest coniugium wywodzące się od commune iugum (wspólny ciężar, wspólny trud). Polska nazwa małżeństwo wywodzi się dawnego słowa małżona, które oznacza: "żona pojęta uroczyście na mał"....
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS