logo
Niedziela, 24 stycznia 2021 r.
imieniny:
Felicji, Roberta, Sławy, Franciszka, Mileny  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kardynał Polycarp Pengo
Kościół w Afryce i ... jak to jest być kardynałem?
materiał własny
 


Zapis czatu z dnia 10 czerwca 2003 r.

Kościół w Afryce i ... jak to jest być kardynałem?
Kardynał Polycarp Pengo

Kardynal Polycarp Pengo

Kardynał Polycarp Pengo, Arcybiskup Dar-es-Salaam (Tanzania), urodził się 5 sierpnia 1944 w parafii Mwazye, w diecezji Sumbawanga w Tanzanii.
Od 1959 do 1964 był w gimnazjum i niższym seminarium w Kaengesa. W 1965 wstąpił do wyższego seminarium Kipalalpala, które ukończył w 1971 r.
Święcenia kapłańskie przyjął w diecezji Sumbawanga 20 czerwca 1971 i przez dwa lata (do czerwca 1979) był sekretarzem biskupa. W latach 1973-1977 studiował teologię moralną w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Studia ukończył doktoratem.
Po studiach powrócił do Tanzanii, gdzie przez dziewięć miesięcy 1977 roku wykładał teologię moralną w Wyższym Seminarium Duchownym w Kipalalpala. Następnie został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Segerea. Urząd ten pełnił do 1983 r.
11 listopada 1983 r. papież Jan Pawel II ustanowił go biskupem diecezji Nachingwea. Święcenia biskupie przyjął z rąk Jana Pawla II 6 stycznia 1984 r. w bazylice św. Piotra. Ingres do diecezji odbył się 19 stycznia 1984 r. a 17 paĽdziernika 1986 r. został biskupem nowopowstałej diecezji Tunduru-Masasi.
22 stycznia 1990 r. został biskupem pomocniczym Dar-es-Salaam, zaś po rezygnacji kardynała Laurean'a Rugambwa 22 lipca 1992 zostal arcybiskupem archidiecezji Dar-es-Salaam.
Kreowany kardynałem przez Jana Pawla II na konsystorzu 21 lutego 1998 r. Jego kościołem tytularnym w Rzymie jest kościół p.w. MB Saletyńskiej.
Jest członkiem następujących kongregacji Watykańskich:
Kongregacji Nauki Wiary, Ewangelizacji Narodów oraz Dialogu Międzyreligijnego.

 
moderator: witam wszystkich

Ks.Kardynał: Jestem szczęśliwy, że mogę być z Wami. Postaram się odpowiedzieć najlepiej jak potrafię na pytania, które postawicie. Na ile te odpowiedzi będą Wam pomocne, będę starał się ich udzielić.

moderator: Zapraszam do zadawania pytań ks. Kardynałowi.

Jadzia: Szczęść Boże
lok: Pozdrawiamy z serca Krakowa miasta Ojca Świętego i biskupa Stanisława.

Ks.Kardynał: Dziękuje bardzo!

misjonarzsaletyn: Czy jest dużo powołań rodzimych w Afryce?

Ks.Kardynał: Tak. Obecnie mamy wiele powołań. Problemem jest jednak brak wystarczającej liczby formatorów. Seminaria i domy formacyjne są pełne, ale często końcowy wynik formacji nie jest tak dobry, jak byśmy tego oczekiwali. Przyczyną jest wciąż mała liczba formatorów w stosunku do dużej liczby powołań.

misjonarzsaletyn: To może niedługo misjonarze z Afryki będą przybywać do Polski?

Ks.Kardynał: Do Polski to nie jest tak proste. Przede wszystkim z dwóch powodów. Pierwszy to język. Drugim jest ciągle duża liczba powołań w Polsce.

Siuniek: Ks. Wieslaw Baniak sdc: Emminenza, chciałbym zapytać o najbardziej palące problemy formacji w seminariach. Sam byłem wicerektorem w międzynarodowym seminarium w Rzymie.

Ks.Kardynał: Jak wspomniałem, z powodu braku formatorów naszym problemem jest, że wykształcenie seminarzystów nie jest tak dobre, jak byśmy tego chcieli. Jest jeszcze drugi powód. Ogólna sytuacja w naszych krajach. Ubóstwo i brak środków materialnych. Nie każdy, kto przychodzi do seminariów ma rzeczywiste, prawdziwe powołanie. Niektórzy przychodzą do seminarium dlatego, że chcą uniknąć trudnej sytuacji ekonomicznej. Dlatego ważne jest dla formatorów, aby potrafili odkryć prawdziwe motywy powołania.
Innym problemem jest to, że z racji problemy braku środków materialnym nie mamy w wystarczających ilościach takich pomocy jak podręczniki i inne pomoce formacyjne. Głównym językiem jest angielski, dlatego jeśli chodzi o pomoce, z których możemy korzystać, jesteśmy ograniczeni do języka angielskiego.

Siuniek: ks. Wieslaw Baniak sdc, czy na pierwszym miejscu powinniśmy kłaść nacisk na formacie ludzka, że względu na niedojrzałość emocjonalna kandydatów?

Ks.Kardynał: Tak. Sądzę, że to jest słuszna uwaga. I to jest to, co staramy się robić. Nie ograniczamy się do wykształcenia intelektualnego.

lok: czy seminarzyści są otwarci na misjonarzy z Polski?

Ks.Kardynał: Ogólnie mówiąc tak. Z tym, że nie mamy zbyt wielu misjonarzy z Polski. Dlatego nie jest łatwo dać ogólna odpowiedź.

Radek: Czy w Afryce jest dużo katolików?

Ks.Kardynał: Nie wiem, jeśli chodzi o całą Afrykę. Mogę mówić o Tanzanii. W Tanzanii mniej więcej 27% mieszkańców to katolicy. A populacja kraju to mniej więcej 37 milionów.

misjonarzsaletyn: czy ks. kardynał mówi po polsku?

Ks.Kardynał: Jeszcze nie, ale ciągle mam nadzieje, że się nauczę.

Elcia: Czym kardynał się zajmuje na co dzień?

Ks.Kardynał: Od poniedziałku do piątku jestem w moim biurze w godz. od 8 do mniej więcej 12.30, a po południu od 16 do 17.30. W tym czasie przyjmuję ludzi, którzy przychodzą do mnie z problemami, załatwiam korespondencję. W soboty i w niedziele zazwyczaj wybieram się na wizytacje parafii, udzielam bierzmowania, czy też sprawuję inne formy celebracji. Zanim otrzymałem biskupa pomocniczego, to wszystko było bardzo trudne do opanowania. Kiedy Ojciec św. w roku 2000 mianował biskupa pomocniczego w mojej diecezji, wiele rzeczy stało się łatwiejszych.

jacekm: Czy często korzysta ksiądz kardynał z czatu czy to pierwszy raz? I skąd taki pomysł?

Ks.Kardynał: To pierwszy raz. Muszę powiedzeć, że dowiaduję się, jak szybko ludzie mogą się komunikować. Pomysł został mi zasugerowany przez salwatorianów w Rzymie.

Jadzia: Jakie było powołanie Eminencji - tzn. jak się objawiło?

Ks.Kardynał: Moje powołanie zaczęło się już w wieku dziecięcym. Zawsze, kiedy mówiono mi o moim patronie, o św. Polikarpie, słyszałem, że był to biskup i męczennik. Pomyślałem sobie, że skoro mam to imię, to powinienem również zostać biskupem. Moja mama mówiła mi zawsze: Nie możesz być biskupem, jeśli najpierw nie będziesz księdzem. I tak wstąpiłem do seminarium. W seminarium zdałem sobie sprawę, że dążyć do biskupstwa, to nie jest rzecz prosta. Kiedy Ojciec św. mianował mnie biskupem w 1984 roku zacząłem się obawiać, że również to drugie, czyli męczeństwo, może stać się moim udziałem. Mam jednak nadzieje, że ludzie modlą się za mnie i ta druga rzecz nie nastąpi.

metanoia: czy Kościół w Afryce spotyka się z prześladowaniami, represjami?

Ks.Kardynał: W niewielkim stopniu. Jedynie w takich krajach jak Sudan, gdzie islamski fundamentalizm jest silny. I tam pojawia się prześladowanie Kościoła. W innych krajach Afryki nie możemy mówić o rzeczywistym prześladowaniu Kościoła.

MALY: Czy w Afryce stykacie się z plemionami praktykującymi magie voodoo? Czy nie obawiacie się styczności z nimi?

Ks.Kardynał: Nie mamy voodoo w Tanzanii, ale mamy rożnego rodzaju praktyki magiczne. Osobiście nie obawiam się magii. Wiem, że to wszystko opiera się na fałszu.

Siuniek: ks. Wieslaw: Grazie! Sua Emminenza per la Sua disponibilita alle mie domande :-)

Ks.Kardynał: Grazie per le Sue domande!

agna: Jaka była najcięższa próba w życiu księdza kardynała?

Ks.Kardynał: Niełatwe pytanie. Najtrudniejszym doświadczeniem było to, kiedy jako młody chłopak widziałem jednego z moich braci, który umarł bardzo młodo. I to zostawiło we mnie smutne przeżycie. Było nas 5 braci i 4 siostry. Dzisiaj żyją tylko dwie moje siostry i ja. I to też było trudne doświadczenie.

agna: Wykładał ks. kardynał teologię moralną. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że to jeden z najtrudniejszych przedmiotów. Czy to prawda?

Ks.Kardynał: Z pewnością jest to jeden ze spornych przedmiotów, ponieważ dotyczy codziennego życia ludzi. Nie zawsze znajdujemy odpowiedzi, które zadowolą wszystkich. Kiedy ktoś próbuje dawać populistyczne odpowiedzi, to istnieje niebezpieczeństwo, że będziemy w sprzeczności z Bożym Objawieniem.

metanoia: czy uważa ksiądz kardynał, że cywilizacja zachodnia wyprze kulturę i mentalność Afrykańczyków?

Ks.Kardynał: To jeden z podstawowych problemów w dzisiejszej sytuacji, którą nazywamy globalizacją. Globalizacja powinna pomagać różnym kulturom w ich dalszym istnieniu i w przyczynianiu się rozwoju przyszłości swiata. Ale rzeczywiście istnieje niebezpieczeństwo, że cywilizacja zachodnia z racji swojej wyższości, jeżeli chodzi o środku przekazu, wyprze słabsze kultury.

after: Jak silne są tradycyjne wierzenia i przesądy u mieszkańców Tanzanii. Czy nauka Chrystusa dociera głęboko?

Ks.Kardynał: Jak powiedziałem, procent katolików w Tanzanii to mniej więcej 27%. Nadal mamy nawrócenia z religii tradycyjnych. Ponieważ wiara katolicka przyszła do Tanzanii mniej więcej w roku 1850, to zrozumiale jest, że nawet wśród katolików jest jeszcze wiele tradycyjnych wierzeń, które w jakiś sposób wywierają kontrole nad ich życiem. Powinniśmy pamiętać, że także europejskie plemiona, takie jak Germanowie, zachowywały tradycyjne wierzenia razem z chrześcijaństwem jeszcze ponad 500 lat po nawróceniu.

Wesolutki_swirek: Czy w Afryce, w Tanzanii występuje problem sekt, podobnie jak u nas? Jeśli tak, to w jakim stopniu?

Ks.Kardynał: W Tanzanii mamy wiele sekt, które przychodzą głownie ze Stanów Zjednoczonych. Są również grupy, które oddzielają się od Kościoła bez jakiegoś wpływu z zewnątrz.

lukas: Księże Kardynale, czym zajmuje się Kongregacja Nauki Wiary i na czym polega praca Eminencji w tej Kongregacji?

Ks.Kardynał: Niełatwo odpowiedzeć na to pytanie.

metanoia: Jak ksiądz kardynał widzi szansę zorganizowania Światowych Dni Młodzieży np. w Tanzanii?

Ks.Kardynał: Potrzeba kilku lat, zanim można by zorganizować coś takiego, ponieważ środki materialne nie są jeszcze odpowiednie, aby móc zorganizować taką rzecz.

after: Czy bycie kardynałem ułatwia czy utrudnia zachowywanie "pokoju z Bogiem"?

Ks.Kardynał: Raczej utrudnia życie w pokoju w tym sensie, że nakłada zobowiązania sprawiające, że często człowiek czuje, że potrzebowałby znacznie więcej czasu dla Boga. Ale nie znajduje tego czasu, gdyż musi go poświęcić innym sprawom.

lukas: Czy często spotyka się Ksiądz Kardynał z Ojcem Św.?
lok: w jakim języku rozmawia Ksiądz Kardynał z Ojcem Świętym

Ks.Kardynał: Dość często spotykam się z Ojcem św. Rozmawiamy albo po angielsku, albo po włosku.

kkk: Czy w kulturze afrykańskiej jest problemem zrozumienie celibatu?

Ks.Kardynał: Tak, jest taki problem w tym sensie, że w tradycyjny afrykańskim rozumieniu mężczyzna, który umiera bezdzietnie uznawany jest za kogoś, kto zmarnował swoje życie. Wiara chrześcijańska objawiając nam, że istnieje życie po śmierci sprawia, że możliwe staje się przeżywanie celibatu w sposób sensowny i z pełnym zaangażowaniem. Na całym świecie istnieją sytuacje upadków. Ludziom, którym nie udaje się wiernie żyć do końca złożonym ślubom.

Siuniek: ks. Wieslaw Baniak sdc: Wielokrotnie miałem problem, jak wytłumaczyć ślub ubóstwa zakonnego komuś, kto zwie w praktyce w skrajnym ubóstwie itp.

Ks.Kardynał: Cnota ubóstwa jest czymś, co może być przeżywane nawet przez bardzo ubogich ludzi. W tym sensie, że według Ewangelii prawdziwie ubogim jest ktoś, kto przyjmuje sytuację ubóstwa bez narzekania, nie sądząc, że Bóg pozostawił go samego bez pomocy. Być może najlepszym sposobem wytłumaczenia tej cnoty dla ludzi ubogich jest pokazanie, że Bóg mimo wszystko ich kocha i że prawdziwy sens życia nie zależy od bogactw materialnych.

metanoia: Co ksiądz kardynał sądzi o sytuacji Kościoła na świecie? Czy wg księdza można mówić o jego kryzysie?
metanoia: Czy widzi ksiądz kardynał konieczność zwołania kolejnego soboru?

Ks.Kardynał: Nie sądze, że żyjemy w sytuacji kryzysu. Myślenie o zwołaniu sobory w tej chwili nie byłoby rzeczą słuszną. Sądze, że z tego powodu Ojciec św. podkreśla w ciągu całego swojego pontyfikatu znaczenie synodów ogólnych i synodów kontynentalnych. W ten sposób to, co może wydawać się sytuacją krytyczną znajduje swoją odpowiedz ze strony tych synodów.

agna: Czy ma ksiądz Kardynał jakieś motto życiowe, którym kieruje się na co dzień, może jest to jakiś cytat z Pisma św.?

Ks.Kardynał: Moim motto biskupim są słowa: Ecce ego Domine, tzn. Jestem gotowy słuchać tego, co Pan Bóg oczekuje ode mnie nie opierając się przede wszystkim na rzeczywistości materialnej, lecz na mojej osobistej otwartości na Boga. To motto pochodzi z Księgi proroka Samuela, który był wołany i w końcu powiedział: Oto jestem tutaj Panie.

TomekTor: Czy sposoby ewangelizacji i docierania ze słowem Bożym do Mieszkańców Tanzanii bardzo różnią się od sposobów ewangelizacji ludności krajów Europy?

Ks.Kardynał: Co Pan rozumie przez sposoby ewangelizacji?

jacekm: A jak często ksiądz kardynał się spowiada? I czy ma np. jakiegoś ulubionego spowiednika np. zakonnika?

Ks.Kardynał: Spowiadam się często i mam specjalnego spowiednika.

Ewita: Czy młodzież garnie się do Kościoła?
Ewita: Czy w parafiach są jakieś ruchy młodzieżowe np. chór dziecięcy , ministranci...

Ks.Kardynał: Młodzi ludzie w Tanzanii są bardzo zaangażowani w życie Kościoła. Mamy rożne grupy duszpasterskie młodych ludzi, np: Święte Dzieciństwo, ministranci i inne grupy tego rodzaju.

agna: Może na tle ewangelizacji należałoby wspomnieć o inkulturacji. Jakie są jej formy w Tanzanii?

Ks.Kardynał: Dotąd inkulturacja dotyczyła muzyki liturgicznej, użycia języka, którym jest kiswahili. Obecnie staramy się wprowadzać inkulturacje w takie dziedziny jak sakrament małżeństwa i sakrament chorych. Tak, aby te sakramenty były bardziej zrozumiale i łatwiejsze do zrozumienia przez ludzi, a jednocześnie nie traciły nic ze swojego znaczenia.

teresa: Czy jest znane i rozpowszechniane w Tanzanii nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego wg objawień św. Siostry Faustyny? Czy są organizowane w kościołach Godziny Milosierdzia?

Ks.Kardynał: Znamy Siostrę Faustynę i rozpoczęliśmy tego rodzaju nabożeństwa. Zainicjował je ks. Wojciech z Polski, który aktualnie pracuje w diecezji Musoma. Zbudował on sanktuarium poświęcone Miłosierdziu Bożemu. Stamtąd nabożeństwo rozszerza się na całą Tanzanie. Mamy na książki, które są przetłumaczone na język swahili. Praktykujemy nabożeństwa, które odnoszą się do Miłosierdzia Bożego.

lok: Jak jest zbudowana kuria księdza kardynała? Czy podobnie jak biskupi w Polsce, ma ksiądz swego sekretarza?
Michallek: Czy Ksiądz Kardynał ma dużo pomocników w kurii?

Ks.Kardynał: Cala kuria to 9 ludzi: ja, biskup pomocniczy, który jest wikariuszem generalnym, 4 siostry zakonne i 3 osoby świeckie. Całą pracę biurową załatwia ten personel.

Zielonazaba: Jak jest rozwiązywany problem młodzieży? Chodzi mi o uświadamianie odnośnie AIDS i innych chorób.

Ks.Kardynał: Problem AIDS jest bardzo duży. Ludzie z zewnątrz starają się wprowadzić środki takie jak prezerwatywy. Niestety, nawet niektórzy członkowie rządu popierają tego rodzaju rozwiązania. Natomiast my w Kościele zawsze mówimy ludziom, że nie ma innego sposobu, jak tylko poszanowanie przykazań Bożych.

Ks.Kardynał: Mój czas się skończył i muszę podjąć inne obowiązki, dlatego chciałbym podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w tej rozmowie. Dziękuje bardzo za wszystkie pytania. Do następnego spotkania. Niech Bóg błogosławi Was wszystkich.

moderator: Dziękujemy serdecznie księdzu kardynałowi. Dziękujemy też tłumaczowi: księdzu Jarosławowi Mereckiemu SDS

chat with kardynal Polycarp Pengo
Ks. Kardynał w trakcie czatu w Domu Generalnym Salwatorianów w Rzymie

 


Lista wszystkich czatów 'Katolika"

strona główna "Katolika"

 

 
Zobacz także
Izabela Drobotowicz-Orkisz
Czy wiara nie przeszkadza w wykonywaniu zawodu? Czy może mobiliować do pracy i dawać natchnienie? Czy aktor wierzący w Boga, ma szanse być aktorem docenianym przez szeroką publiczność, nie tylko przez wąskie grona odbiorców? Na te i inne pytania odpowiadała Izabela Drobotowicz-Orkisz na czacie Katolika.
 
Mariusz Gajewski SJ

Betlejem to spotkanie. Niebo z ziemią tak blisko. Bóg i człowiek, grzech i zbawienie, stary świat i nowe stworzenie w Betlejem odnajdują swój zasadniczy punkt ciężkości, środek, który wszystko zmienia, który wprowadza nową perspektywę historii i świata. Biblia opowiada o tym, że przyjście Jezusa na świat było niezwykłym wydarzeniem. Dziecię Jezus wyszło - jak opisuje to pewna legenda - z łona Maryi niczym promień słońca, niczym błysk światła. Cały świat od tego czasu woła: Bóg jest wśród nas, On Król i Pan Stworzenia, przychodzi i jest pośród nas.

 
o. Jacek Prusak SJ
Stan i sytuacja osób żyjących w samotności to ważny problem społeczny, eklezjalny i teologiczny. W Niemczech liczba osób, które żyją same, wynosi ponad jedenaście milionów. W Stanach Zjednoczonych sięga od 17 do 23 procent ogółu ludności, a w Polsce od 13 do 17 procent i ciągle rośnie. Jest to więc wielka społeczność ze swoimi problemami zarówno społecznymi, psychologicznymi, jak i religijnymi...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー