logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Kościoły odłączone
materiał własny
 


Kościoły odłączone

W naszym państwie działa prawdopodobnie przeszło dwa tysiące sekt chrześcijańskich. Jak w tym morzu bałamuctwa może ktoś odróżnić Kościół prawdziwy?

Kościół Chrystusowy można najłatwiej odróżnić od tych Kościołów, które od niego się odłączyły, według starej zasady Ojców Kościoła w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Ta zasada brzmi: "Gdzie Piotr, tam Kościół". Tylko taki Kościół jest w pełni Kościołem Chrystusowym, w którym rządzi i kieruje prawowity następca św. Piotra, czyli biskup rzymski, papież. Poza organizmem tego Kościoła znajdują się w pewnym stopniu "pierwiastki uświęcenia i prawdy. które jako właściwe dary Kościoła Chrystusowego nakłaniają do jedności katolickiej" (Lumen gentium, nr 8). W stosunku do chrześcijan niekatolików używamy dziś, w miejsce wyrażeń "sekta" i "sekciarz", sformułowań: "Kościoły odłączone", "bracia odłączeni". Czynimy to z miłości do tych naszych braci w wierze, którymi - choć w naszym przekonaniu podlegają brakom - Duch Chrystusa nie wzbrania się posługiwać jako środkami zbawienia. Rozłamy istniały w Kościele od samego początku. Dwa zwłaszcza doprowadziły do trwających po dziś dzień podziałów: rozłam między Kościołem Wschodnim i Zachodnim w r. 1054 przypieczętował długi proces oddalania się od siebie Kościołów; rozłam w Kościele Zachodnim w w. XVI był następstwem reformacji, która doprowadziła też do szeregu dalszych podziałów. Po epoce polemik, kontrowersji, zamknięcia się w sobie rozdzielonych wyznań doszło w naszym stuleciu do zbliżenia w ruchu ekumenicznym. Celem ruchu ekumenicznego jest jedność Kościoła. Chodzi tu o jedność dopuszczającą rozmaitość form, umożliwiającą więc ponowne włączenie się odłączonych we wspólnotę Kościoła.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Niedawno czytałem tekst, w którym autor zacytował dekret Soboru z Florencji z r. 1439 o ty,. że przynależność do Kościoła katolickiego jest absolutnie konieczna do zbawienia. Jednocześnie zauważył, że Kościół, nie "odrzucając" wcale tego dekretu soborowego, doszedł do przekonania, że "każda osoba może się zbawić, która prawdziwie żyje zgodnie ze swoim sumieniem". Świetnie, ale co z autorytetem nauki tego ekumenicznego Soboru? Jeśli jest ona tak daleko od celu, czy katolicy mogą wyraźnie odrzucić taką naukę?
 
Ula Jagiełło
Ona jest niepozbawioną talentu, skandalistką. Chce być na ustach wszystkich, nieustannie prowokująca. Dla niego życie towarzyskie było udręką, uwielbiał długie spacery, filozofię i literaturę. Dwa różne temperamenty, dwa światy, dwie epoki. A jednak gwiazdę pop Madonnę i wybitnego pisarza Franza Kafkę coś łączy...
 
ks. Andrzej Zwoliński
W wieku XIV potępiony został zakon Templariuszy. Jego Rycerze, nazywający siebie obrońcami Grobu Chrystusa, mieli być powiązani w tajemnym bractwie, wielbiącym szatana pod postacią kozła, zwanego Bafometem. Zakonnicy władali ogromnym majątkiem, którego zdobycie przypisywano sztuce czarnej magii...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS