logo
Czwartek, 09 grudnia 2021 r.
imieniny:
Anety, Leokadii, Wiesława, Walerii, Piotra – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Kościoły odłączone
materiał własny
 


Kościoły odłączone

W naszym państwie działa prawdopodobnie przeszło dwa tysiące sekt chrześcijańskich. Jak w tym morzu bałamuctwa może ktoś odróżnić Kościół prawdziwy?

Kościół Chrystusowy można najłatwiej odróżnić od tych Kościołów, które od niego się odłączyły, według starej zasady Ojców Kościoła w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Ta zasada brzmi: "Gdzie Piotr, tam Kościół". Tylko taki Kościół jest w pełni Kościołem Chrystusowym, w którym rządzi i kieruje prawowity następca św. Piotra, czyli biskup rzymski, papież. Poza organizmem tego Kościoła znajdują się w pewnym stopniu "pierwiastki uświęcenia i prawdy. które jako właściwe dary Kościoła Chrystusowego nakłaniają do jedności katolickiej" (Lumen gentium, nr 8). W stosunku do chrześcijan niekatolików używamy dziś, w miejsce wyrażeń "sekta" i "sekciarz", sformułowań: "Kościoły odłączone", "bracia odłączeni". Czynimy to z miłości do tych naszych braci w wierze, którymi - choć w naszym przekonaniu podlegają brakom - Duch Chrystusa nie wzbrania się posługiwać jako środkami zbawienia. Rozłamy istniały w Kościele od samego początku. Dwa zwłaszcza doprowadziły do trwających po dziś dzień podziałów: rozłam między Kościołem Wschodnim i Zachodnim w r. 1054 przypieczętował długi proces oddalania się od siebie Kościołów; rozłam w Kościele Zachodnim w w. XVI był następstwem reformacji, która doprowadziła też do szeregu dalszych podziałów. Po epoce polemik, kontrowersji, zamknięcia się w sobie rozdzielonych wyznań doszło w naszym stuleciu do zbliżenia w ruchu ekumenicznym. Celem ruchu ekumenicznego jest jedność Kościoła. Chodzi tu o jedność dopuszczającą rozmaitość form, umożliwiającą więc ponowne włączenie się odłączonych we wspólnotę Kościoła.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Stanowczo odrzucam naukę Kościoła o zapobieganiu ciąży. Dziwię się, że papież jest tak zacofany w tej sprawie, chociaż miliony małżeństw odrzucają wtrącanie się duchowieństwa w sprawy intymne sypialń małżeńskich. Kościół musiałby ekskomunikować wszystkie małżeństwa katolickie, które nie mają dzieci co dziewięć miesięcy.
 
ks. Roman Słupek SDS
Czym różni się Kościół polskokatolicki od rzymskokatolickiego? Ksiądz polskokatolicki; jak nim zostać? Czy to jeszcze jest powołanie? Czy nie jest to sprzeciw przeciwko wierze i Kościołowi założonemu przez Jezusa? Czy może spełniać to samo zadanie co Kościół rzymskokatolicki? Czy jest legalny? (Boguś).
 
Fr. Justin
W naszym państwie działa prawdopodobnie przeszło dwa tysiące sekt chrześcijańskich. Jak w tym morzu bałamuctwa może ktoś odróżnić Kościół prawdziwy?
 
 
___________________
 
 reklama