logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kraków - warsztaty pt: „Muzyczna ikona”.
 


18 września 2021 roku o godzinie 19:00 w sali wystawowej przy kościele Św. Krzyża w Krakowie (ul. Św. Krzyża 23) odbędą się warsztaty prowadzone przez Józefa Brodę pt. „Muzyczna ikona”. Warsztaty są jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie „Święto Pojednania”. Na wystawie prezentowane są ikony autorstwa brata Marcina Świądra OFMCAP. Wystawa jest pierwszym wydarzeniem inaugurującym istnienie centrum kulturalnego - fraternia „Pojednanie” - powołanego do istnienia przez braci kapucynów przy współpracy z krakowską fundacją AKEDA.


Ikony prezentowane na wystawie tworzą oryginalny cykl odnoszący się do różnorakich wątków biblijnych. Brat Marcin Świąder w swoich pracach podąża za kierunkami wyznaczonymi ikonie przez obrządek prawosławny, lecz również inspiruje się twórczością takich artystów jak na przykład prof. Jerzy Nowosielski. Z tego połączenia powstają dzieła dotykające Tajemnicy istnienia, lecz również wpisujące się w aktualne i żywe trendy w sztukach plastycznych.
Wystawa jest pierwszym wydarzeniem w ramach fraterni „Pojednanie”.

 

Bracia kapucyni oraz krakowska fundacja AKEDA w lipcu 2021 roku rozpoczęli działania, których celem jest stworzenie centrum kulturalnego w Krynicy-Zdroju. Trzej ikonopisarze, bracia Marcin Świąder, Mateusz Włosiński i Borys Karczmarzyk, oraz fundacja AKEDA postanowili powołać do życia centrum, którego głównym hasłem jest idea pojednania. „We współczesnym świecie konieczne jest szukanie dróg porozumienia między ludźmi - mówi brat Marcin Świąder - sztuka jest właśnie medium, które pozwala znaleźć miejsce do rozpoczęcia dialogu”.


Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających codziennie w godzinach 17:00-20:00 w okresie 12 września - 3 października 2021 roku.


Józef Broda - pedagog, folklorysta, multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych. Prowadził warsztaty muzyczne, teatralne i obrzędowe dla dzieci, zajęcia ze studentami i nauczycielami, ucząc ich wsłuchiwania się w naturę. Występował z Warszawskim Kwartetem Saksofonowym, wykonującym muzykę od Bacha po Kilara, w połączeniu z instrumentami ludowymi. Wielokrotnie prowadził i zapowiadał koncerty i przeglądy folklorystyczne i folkowe, m.in. na Festiwalu Nowa tradycja, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym i wielu innych.

 

Więcej na temat fraterni „Pojednanie”: TUTAJ