logo
Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.
imieniny:
Beatrycze, Małgorzaty, Piotra, Woluzjana  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kraków: norbertanki rozpoczęły jubileusz 900-lecia istnienia zakonu
 


Mszą św. w kościele sióstr norbertanek na Zwierzyńcu zainaugurowano w Krakowie obchody 900-lecia istnienia zakonu. Powstanie wspólnot mniszek i mnichów datuje się na rok 1121, kiedy to w noc Bożego Narodzenia, w dolinie Prémontré we Francji pierwsza grupa młodych mężczyzn złożyła śluby zakonne na ręce św. Norberta.

Z okazji jubileuszu opat generalny zakonu Jos Wouters wystosował do mnichów i mniszek orędzie, w którym zachęca do budowania bliskości wspólnot dzięki mediom społecznościowym.

 

„Dzięki mediom społecznościowym możemy być blisko siebie sercem i duchem. Każdy przejaw tej bliskości jest obecnie cenny, podczas gdy tak wiele ograniczeń nakłada się na nas, próbując powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii Covid-19” – podkreślił. Obchody jubileuszu potrwają do 9 stycznia 2022 roku.

 

Norbertanki są zakonem kontemplacyjnym. „Jako kanoniczki św. Ojca Norberta staramy się o uroczyste odprawianie liturgii godzin. Szczególnie czcimy Najświętszy Sakrament i Niepokalaną Matkę Bożą. Staramy się pomagać swoimi modlitwami i ofiarami Kościołowi, Zakonowi i wszystkim potrzebującym” – mówią o sobie. Na Salwatorze w Krakowie zakon norbertanek istnieje od połowy XII wieku. Szczególną czcią otaczane są tu bł. Bronisława (1204–1259) oraz sł. Boża Emilia Podoska (1845–1889).

 

W krakowskim konwencie żyje obecnie 15 sióstr.

Święty Norbert, założyciel Zakonu Premonstrateńskiego, urodził się ok. 1080 r. w Xanten w Niemczech jako potomek zamożnego rodu szlacheckiego von Gennep. Młodość spędził na dworze cesarza Henryka V jako dworzanin rozmiłowany w rozrywkach. Głęboka przemiana jego serca, którą przyrównuje się do nawrócenia św. Pawła, miała miejsce ok. 1115 r., gdy – jak podaje tradycja – Norbert pędzący beztrosko na kolejną ucztę zostaje nieomal rażony piorunem, spada z konia i słyszy głos: „Norbercie, dokąd zmierzasz?”.

 

Norbert porzuca światowy przepych, rozdaje swój majątek ubogim, oddaje się modlitwie i pokucie. Jako reformator, niezmordowany kaznodzieja, zakonodawca, a później także biskup Magdeburga i kanclerz Cesarstwa, był on obdarzony bogactwem charyzmatów, które przekazał w dziedzictwie synom i córkom założonego przez siebie Białego Zakonu, jak inaczej określa się wspólnotę Kanoników i Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensów.

 

Powstanie zakonu datuje się na rok 1121, kiedy to w noc Bożego Narodzenia, w Prémontré we Francji pierwsza grupa młodych mężczyzn złożyła śluby zakonne na ręce św. Norberta.

Zakon premonstrateński wydał wielu świętych i błogosławionych, jak również sławnych pisarzy, artystów, znakomitych teologów i kaznodziejów.

W Polsce znajdują się dwie wspólnoty norbertanek – w Imbramowicach i Krakowie.


zyciezakonne.pl

 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー