logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kraków. Święto Bożego Miłosierdzia
 


Od ponad 30 lat w archidiecezji krakowskiej w niedzielę po Wielkanocy obchodzimy Święto Bożego Miłosierdzia.
 
O kulisach jego ustanowienia opowiada s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.
 
„Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła” – przypomina rzeczniczka Zgromadzenia.
 
„Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: ‘Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)” – dodaje zakonnica.
 
 
Na stronie internetowej sióstr z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach można zobaczyć i wysłuchać więcej rozmów, prowadzonych przez franciszkanina, m.in. o Bożym miłosierdziu, o cudownym obrazie Jezusa Miłosiernego, o Koronce do Bożego Miłosierdzia, o życiu św. Faustyny, o Bazylice i poszczególnych kaplicach sanktuaryjnych, a także o związkach św. Jana Pawła II z Łagiewnikami.