logo
Środa, 24 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Bony, Horacji, Jerzego, Fidelisa, Grzegorza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kraków: Widowisko plenerowe Misterium Wielkanocne
 


Teatr Groteska oraz Biuro Kraków 2000 zapraszają na wyjątkowe wydarzenie, widowisko plenerowe – misterium wielkanocne:
Dialog o Męce i Zmartwychwstaniu Pańskim
Wielka Sobota, 10 kwietnia. godz. 21.00
Rynek Główny, obok Kościoła Św. Wojciecha

Misterium oparte jest przede wszystkim na „Ewangelii” w tłumaczeniu Romana Brandstaettera i powieści "Jezus z Nazarethu" i "Pieśni nad pieśniami" tegoż autora, „Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka, "Misterium Męki Pańskiej" Jana Karaola Dachnowskiego. a także na polskich pieśniach wielkopostnych i wielkanocnych.

„Dialog o Męce i Zmartwychwstaniu Pańskim” będzie przejmującym widowiskiem muzycznym. Udział w nim weźmie pięcioosobowy zespół grający na instrumentach dawnych i 40-osobowy chór (Rorantyści Capellae Cracoviensis oraz Chór Polskiego Radia).
Muzyka i pieśni stanowić będą oprawę dla 12 obrazów: wjazd Chrystusa do Jerozolimy, Ostatnia Wieczerza, pojmanie w Ogrójcu, sąd u Piłata, cierniem koronowanie, niesienie krzyża - Golgota, zdjęcie Chrystusa z Krzyża i złożenie w Grobie, straż u Grobu, Zmartwychwstanie, wyprowadzenie świętych z piekieł, spotkanie Zmartwychwstałego z Matką oraz przełamanie chlebem w Emaus.
Niewielkie partie wypowiadane przez narratorów nie będą komentować wydarzeń tylko „sygnować” obrazy tworzone przez aktorów. W widowisku weźmie udział także sześćdziesięciu aktorów. Wykorzystane zostaną dwie rzeźby, ale sposób w jaki zaistnieją na scenie pozostanie niespodzianką dla widza.
Układ sceny nawiązuje do średniowiecznych misteriów. Będą trzy mansjony : główny to „góra” Golgota, dwa mniejsze: po lewej stronie Ogrójec i po prawej mansjon Piłata.

Dialog o Męce i Zmartwychwstaniu Pańskim
Reżyseria Adolf Weltschek
Scenariusz A. Weltschek i Stanisław Jastrzębski
Scenografia Jan Polewka
Opracowanie, kompozycja i aranżacja Henryk Botor
Choreografia i ruch sceniczny Romana Agnel
Dyrygent Stanisław Krawczyński

Teatr Groteska, Biuro Organizacji Widowni, tel. (0-12) 633-37-62, 633-48-22, tel./fax 632-92-00
e-mail: rezerwacja@groteska.pl