logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Krzyż na ołtarzu
materiał własny
 


Krzyż na ołtarzu

Niedawno w naszej parafii został usunięty krzyż z ołtarza. Proboszcz tłumaczy, że na ołtarzu nie potrzeba krzyża, bo wisi on na ścianie ponad ołtarzem, i że przed ołtarzem oddajemy pokłon zamiast przyklękania. Czy to jest w porządku?

Ogólna instrukcja Mszału rzymskiego (z r. 1975) wyjaśnia, że zarówno kapłan, jak i lud powinni widzieć krzyż. Dlatego powinno się go ustawić na ołtarzu, zawiesić nad ołtarzem lub umieścić obok ołtarza na podwyższeniu. Zarządzenie księdza proboszcza jest więc zgodne z przepisami liturgicznymi.

Odnośnie do przyklękania lub ukłonu w stronę ołtarza obowiązuje przepis, według którego klękamy przed Najświętszym Sakramentem, a kłaniamy się przed ołtarzem. Przed Soborem Watykańskim II klękaliśmy przed głównym ołtarzem, bowiem na nim znajdowało się tabernakulum z Najświętszym Sakramentem.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
"...średniowieczne porównanie Alana z Lille: Bóg jest jak kula, której środek jest wszędzie, a obwód nigdzie."
 
ks. Rafał Masarczyk SDS
Mój mąż rozwiódł się z pierwszą żoną, dlatego wzięliśmy ślub cywilny. Obecnie staramy się o unieważnienie jego pierwszego małżeństwa, gdyż pragniemy żyć po katolicku i przystępować do sakramentów świętych.
 
Maria Fortuna-Sudor
Adwent to czas szczególny. I chociaż dzień coraz krótszy, a aura niezbyt sprzyjająca, większość ludzi przyznaje, że lubi tę atmosferę oczekiwań i przygotowań. Mikołaj, podarunki pod choinkę, zakupy, jedzenie na święta, alkohol, przyjazd gości lub wyjazd do rodziny... To wszystko wiąże się z troskami doczesnymi, z bieganiem po sklepach... Chociaż jest to część tradycji związanych ze świętowaniem Bożego Narodzenia, konsumpcjonizm nie może zdominować tych starań. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS