logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Henryk Paprocki – laureatem nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka
 


Nagroda przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.
 
Uroczystość wręczenia Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka odbyła się 6 marca 2016 r. w prawosławnej kaplicy św. Męczennika Grzegorza Peradze w Warszawie.
 
Jej patron ks. Indrzejczyk był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan Żydów, zaangażowanym w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej w 2010 r.
 
Kapituła Nagrody przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów doceniła ks. Henryka Paprockiego za wysiłek na rzecz dialogu międzyreligijnego oraz kształtowanie społecznych postaw otwartości i tolerancji. – Dzięki ks. Paprockiemu doszło do podpisania między TVP a Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich porozumienia w sprawie emisji cyklicznego programu „Szma Israel” poświęconego życiu społeczności żydowskiej w Polsce, który jest realizowany w kierowanej przez ks. Henryka redakcji ekumenicznej Telewizji Polskiej.
 
Wyrażając radość z otrzymania Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka ks. Henryk Paprocki podkreślił, że każdego postawionego na swojej drodze człowieka traktuje jako dar od Boga. – Od nas zależy czy spotkanie z drugą osobą zamieni się w przestrzeń dialogu wzbogacając obie strony, która przyczyni się do tego, że więcej będzie w tym świecie dobra – stwierdził prawosławny duchowny.
 
Ks. Henryk Paprocki urodził się 10 grudnia 1946 r. Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1978 roku ukończył Instytut św. Sergiusza w Paryżu z tytułem doktora. 14 czerwca 1981 r. przyjął święcenia kapłańskie. Jest autorem licznych prac z zakresu teologii prawosławnej. Pracuje w Katedrze Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, jest rzecznikiem prasowym Kościoła prawosławnego oraz szefem Redakcji Ekumenicznej Telewizji Polskiej. Od 1 września 1981 r. wykłada w Prawosławnym Seminarium Duchownym. Obecnie prowadzi wykłady z teologii zasadniczej.
 
W 2000 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, w 2010 medal św. Grzegorza Peradze, zaś w 2011 Medal Zasługi Republiki Gruzji. W 2009 roku otrzymał doktorat honoris causa uniwersytetu św. Grzegorza Peradze w Tbilisi. W tym samym roku został nagrodzony mitrą i orderem św. Marii Magdaleny II stopnia.
 
W 2013 r. za wybitne zasługi w pracy naukowo-publicystycznej i działalności dydaktycznej, za upowszechnianie wiedzy o liturgiach wschodnich został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.
 
Nagrodę przyznaje Polska Rada Chrześcijan i Żydów na wniosek kapituły, której przewodniczy Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego oraz współprzewodniczący PRChiŻ.
 
 
Dotychczasowymi laureatami byli ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna (2012) i ks. Marian Bronikowski z Sieradza (2013), pastor Janusz Daszuta z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, proboszcz parafii w Kielcach (2015).