logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Książka to pasja naszego życia
 


20. jubileuszowa Pielgrzymka Bibliotekarzy odbyła się na Jasnej Górze, w niedzielę 19 maja. Do sanktuarium tradycyjnie przybyli zarówno bibliotekarze czynni zawodowo, jak i emerytowani pracownicy bibliotek wraz z rodzinami, głównie z arch. katowickiej. 
 
„To jest nasze coroczne spotkanie, tego nigdy nie opuszczamy, jesteśmy zawsze u Matki Bożej, żeby powierzać młodych, którzy trafiają do zawodu, żeby oni byli kierowani ręką Matki Bożej, a my, już starsze pokolenie, byśmy na te trudności życia codziennego związanego z chorobami, z różnymi kłopotami, żebyśmy mogli tutaj poszukać wsparcia – wyznaje Ewa Feluks, emerytowana bibliotekarz z Biblioteki Śląskiej - Ten przyjazd jest dla nas bardzo ważny, bo uważamy, że sprawy zawodowe są ważne, a w dzisiejszym współczesnym świecie, gdzie zawód jest narażony na bardzo wiele trudności, dobrze szukać tej opieki”. 
 
„Czytelnictwo spada – podkreśla Ewa Feluks - Są nowe formy uzyskiwania czytelnika, czyli elektroniczne biblioteki, i możemy w domu czytać sobie na ekranie. Starsze pokolenie też już się do tego przekonuje, chociażby ze względów finansowych. I chociaż to inne obcowanie z książką, ale to jest nasza rzeczywistość. Biblioteka coraz częściej się kojarzy z miejscem informacji w ogóle, a bibliotekarz też jest kształcony w tym kierunku”. 
 
A jak zachęcić do czytania książek?: „To jest bardzo złożony proces – zauważa pani Ewa - Bardzo często zdarza się tak, że jednak przez obejrzenie filmu ktoś sięga po książkę, ale tak naprawdę, z tym się trzeba urodzić, a dokładniej, jak mamy dwa-trzy latka, to rodzice powinni nam codziennie czytać książki. To jest jak nawyk. I to działa, i to mówią rodzice, którzy mają malutkie dzieci, że dzieci przychodzą i mówią: a dzisiaj nie było czytania, dlaczego? I to jest piękne, ale to wymaga dość dużej pracy ze strony rodziców”. 
 
Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 przewodniczył ks. Henryk Olszar, duszpasterz bibliotekarzy. Wiernych powitał o. Leszek Wójcik, paulin. Oprawę muzyczną liturgii przygotował Jasnogórski Chór Dziewczęcy „Filiae Mariae” pod dyr. Marioli Jeziorowskiej. 
 
„Choć minęła już rola bibliotekarza cerbera i bibliotekarza uczonego, to jednak nadal ważny jest bibliotekarz nauczyciel i wychowawca, realizujący wychowanie moralne, patriotyczne, społeczne, etyczne, zdrowotne, ekologiczne, fizyczne, umysłowe, czy czytelnicze – podkreślał w homilii ks. Henryk Olszar - W jasnogórskiej Kaplicy, tej jedynej w Polsce, w Kaplicy, która dzięki ikonie Matki Bożej jednoczy nas, Polaków, dziękuje wam, drodzy bibliotekarze, że z empatią gromadzicie, opracowujecie i udostępniacie zbiory, że chronicie nasze polskie i obce piśmiennictwo, że archiwizujecie egzemplarze obowiązkowe, że udzielacie pomocy informacyjno-bibliotecznej instytucjom i osoba prywatnym, że popularyzujecie książki i czytelnictwo na wystawach, pokazach, spotkaniach autorskich, że inicjujecie, prowadzicie i publikujecie prace naukowo-badawcze z zakresu bibliotekarstwa, informacji naukowej i dziedzin pokrewnych”. 
 
„W naszych bibliotekach hybrydowych - ani w pełni drukowanych, ani w pełni cyfrowych, można spędzić dobrze czas, można tam poszukać życiowych rad czy nowych doświadczeń, a jeśli nasze biblioteki są miejscem spotkań i inspiracji, to potrzebne są nasze bibliotekarki i potrzebni są nadal nasi bibliotekarze, owi słudzy książek i przyjaciele człowieka” – dodał kapłan. 
 
Na zakończenie Eucharystii odczytano Akt Wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu Maryi, wypowiadany dziś we wszystkich kościołach arch. częstochowskiej. 
 
Pielgrzymkę zakończyło spotkanie integracyjne w Domu Pielgrzyma. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com