logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Ilony, Jerzego, Wojciecha – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

sortuj wg. data dodania | autora | tytuł
Komentarz Żydowski do Nowego Testamentu
David H. Stern
Komentarz żydowski do Nowego Testamentu wychodzi naprzeciw postulatom współpracy w dziedzinie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i stanowi praktyczne urzeczywistnienie zaleceń II Soboru Watykańskiego (Nostra aetate), który potwierdza obustronne korzyści z poznawania tradycji religijnej wyznawców judaizmu i chrześcijan. Nowy Testament jest w nim rozumiany i przedstawiony z perspektywy żydowskiej i chrześcijańskiej zarazem, ponieważ to dzieło wydobywa i szanuje to, co dla obydwu religii jest wspólne i zbieżne.
 
Sakramenty Kościoła
Karl Rahner
Karla Rahnera uważa się za jednego z najwybitniejszych teologów XX wieku. Swą twórczość adresował nie tylko do teologów, ale także do duszpasterzy i zwykłych wiernych. Inspirator, redaktor i autor licznych leksykonów, encyklopedii i kompendiów. Cechą jego teologii - pisze o. Dariusz Kowalczyk - jest "ustawiczne nawiązywanie do współczesnych problemów przeżywania wiary. Dla Rahnera wierność tradycji Kościoła nie oznacza mechanicznego powtarzania tego, co już zostało powiedziane w historii, lecz twórcze przyjęcie istotnych wątków tej tradycji w zmienionych warunkach współczesnego życia wiary. Jednocześnie jego myśl bywała prorocza (np. »Chrześcijanin XXI wieku albo będzie mistykiem, albo nie będzie go wcale«)".
 
Ewangelia w Hollywood
Peter Malone i Rose Pacatte
Książka "Ewangelia w Hollywood" to swoisty przewodnik po Piśmie Świętym dla miłośników kina. Znajdziemy w niej zmuszające do refleksji połączenie popularnych filmów ze światem Ewangelii. Autorzy analizują 72 filmy w świetle czytań niedzielnych i tworzą pewnego rodzaju dialogu między Biblią a filmem, angażując wiarę w kulturę, a kulturę w wiarę. Każdy, kogo interesuje głębsze znaczenie filmów, znajdzie w książce informacje, inspirację i wnikliwe oceny. Pozycja może być pomocą w przygotowywaniu kazań, a także dla parafialnych grup dyskusyjnych, grup młodzieżowych, zawodowców i osób mających do czynienia z wiedzą filmową.
 
Życie jako zmaganie ze śmiercią
Remi Parent
W książce tej Remi Parent mówi nie tyle o śmierci końcowej, ale przede wszystkim, o ciężarze codziennej śmierci: chore ciało, które niszczy ważne dla nas plany, miłość, która wydawała się coraz mocniejsza, a która stopniowo słabnie, niezliczone zwolnienia z pracy, które skazują na brak poczucia bezpieczeństwa i łamią egzystencję osobistą i rodzinną, przerażające statystki samobójstw ludzi młodych... Autor porusza tutaj trudny, często pomijany temat. Możemy bowiem nie mówić o codziennej śmierci, jednak wówczas dyktuje nam ona swoje prawa i tym łatwiej manipuluje naszym życiem, tak że staje się nienazwanym i niemożliwym do nazwania upiorem, a my unikamy patrzenia jej w twarz. Remi Parent przełamuje tabu i pisze o śmierci w sposób otwarty, oswaja z nią; przekonuje nas, że śmierć jest częścią ludzkiego istnienia. Przede wszystkim jednak mówi o tym, że śmierć jest już zwyciężona przez Jezusa Chrystusa – i stwierdzenie to nie kryje w sobie żadnej magii.
 
Adopcja, temat bez tajemnic
Maria Kwiecień
Książka o wzajemnych uczuciach, o problemach wychowawczych, a także meandrach prawnych związanych z przysposobieniem dziecka. Na trudne pytania odpowiadają także specjaliści związani z Katolickim Ośrodkiem Adopcyjno-Opiekuńczym w Warszawie. "Rodzinom adopcyjnym potrzebna jest pomoc w burzeniu stereotypów, w wyrabianiu w społeczeństwie właściwych postaw wobec rodzin i osieroconych dzieci, w dowartościowaniu ważnych społecznie działań rodziców przyjmujących takie dzieci" - pisze autorka.
 
Porzuć swoją przeszłość
Brat Rémi Schappacher OP
Książka jest zbiorem konferencji wygłoszonych podczas rekolekcji i spotkań modlitewnych. Teksty zostały zebrane i opracowane przez Viviane de Montalembert. Dziękuję jej za ogromny wkład pracy, bez którego książka nie ukazałaby się.
 
Młodzi w poszukiwaniu szczęścia
Marek Dziewiecki
Seksualność może wyrażać wierną miłość i czułość oraz być miejscem odpowiedzialnego przekazywania życia. Niestety w naszych czasach staje się ona coraz częściej miejscem wyrażania przemocy (np. gwałt) oraz miejscem przekazywania śmierci (np. choroba AIDS czy aborcja). Książka ks. Dziewieckiego jest skierowana przede wszystkim do młodych ludzi. Nie jest ona wynikiem jakichś teorii czy ideologii, ale praktycznym wnioskiem z sukcesów i porażek, które przeżyli młodzi ludzie. Jest ona przeznaczona dla tych, którzy pragną doświadczyć szczęśliwego oblicza ludzkiej seksualności.
 
Dlaczego kocham Kościół?
O. Jacek Salij OP
Czy Kościół może być święty, skoro tyle w nim grzechu? Czy dogmaty wiary nie są dzisiaj przeżytkiem? Dlaczego trzeba brać ślub kościelny, skoro można dobrze żyć i bez niego? (...) Czy Kościół dyskryminuje kobiety, nie dopuszczając ich do święceń kapłańskich? Są to pytania, na które nie wszyscy autorzy odpowiadają zgodnie z wiarą Kościoła. (...) Dla mnie osobiście odpowiedzi, jakich udziela na te pytania wiara chrześcijańska, są jeszcze jedną ważną przyczyną dla której kocham Kościół.
 
Siedem grzechów głównych
o. Stanisław Łucarz SJ
Książka jest cyklem zamyśleń nad siedmioma grzechami głównymi i ośmioma błogosławieństwami. To zestawienie niesie w sobie głęboką logikę - Bóg w Jezusie Chrystusie nie gardzi człowiekiem. To właśnie ludzki grzech prowokuje Jego miłość. Co więcej, poprzez dary Ducha Świętego Bóg wprowadza nas na drogę błogosławieństw i na niej nas umacnia. Odkrycie siebie jako grzesznika to początek działania Ducha - największa przygoda w chrześcijaństwie.
 
Warto być ojcem
Jacek Pulikowski
Najważniejsze, co może ojciec dać swoim dzieciom, to po prostu prawdziwie, mądrze, dojrzale, wiernie, wyłącznie i dozgonnie kochać ich matkę. Fascynująca książka o roli męża i ojca w rodzinie. Mądrość i odpowiedzialność, czułość i troskliwość to cechy prawdziwego mężczyzny. Jest to lektura równie ciekawa dla mężczyzn jak i kobiet: żon i matek, a także dla narzeczonych
 
 
1  
...
14  
15  
16  
17  
18  
19  
20  
21  
22  
...
 
Polecamy
Joanna Mazur

Milczenie nie ma dziś dobrej prasy, a cisza wyraża co najwyżej niezręczną sytuację. Innego zdania byli ojcowie pustyni, mnisi żyjący od III w. na terenie Egiptu, Syrii i Palestyny. Ich „Apoftegmaty” (sentencje) kurzyły się na mojej półce już ładnych parę lat. Teraz odkurzyłam jeden z nich z numerem 174: „Pewien brat pytał abba Pojmena: «Czy lepiej jest mówić, czy milczeć?». Starzec mu odpowiedział: «Kto mówi dla Boga, dobrze robi; podobnie i ten, kto milczy dla Boga»”. Coraz więcej ludzi wybiera tę drugą opcje i milczą dla Boga, aby oddać Jemu głos.

 
Zobacz także
Dariusz Piórkowski SJ

Wiara to wbrew pozorom złożony akt, który wymaga zgodnej współpracy woli, rozumu, uczuć, wyobraźni, pamięci, ciała, słowem całego człowieka. Wiara wypływa z głębi osoby, a nie tylko z jednej władzy duszy. Natomiast wątpliwości rodzą się często w jednej władzy, ale promieniują na całego człowieka...

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS