Chanel Santini Katolik.pl - Kształt krzyża Jezusa
logo
Piątek, 10 kwietnia 2020 r.
imieniny:
Borysławy, Makarego, Michała, Fulberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Kształt krzyża Jezusa
materiał własny
 


Kształt krzyża Jezusa

Jak wyglądał krzyż, na którym zawisł Jezus?

Według starożytnej tradycji kształt krzyża Jezusowego przypomina krzyż, który wisi na ścianach naszych mieszkań. Składa się on z dwóch belek - dłuższej (podłużnej) i krótszej (poprzecznej). Rzymianie używali też krzyża w kształcie litery T. Tradycja głosi, że krzyż Jezusa był wyższy od krzyży dwóch łotrów, aczkolwiek nie mógł wiele różnić się od nich - po ich odnalezieniu cesarzowa św. Helena z trudem rozpoznała krzyż Chrystusa. Św. Grzegorz z Nazjanzu utrzymuje, że był on tak wysoki, iż Maryja mogła dosięgnąć ustami stóp Jezusa.

Chrześcijaństwo jest wiarą w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Nic więc dziwnego, że krzyż jest przedmiotem szczególnej czci. Z tego powodu pierwszych chrześcijan spotkało prześladowanie ze strony pogan. Chcąc uchronić ten znak zbawienia przed szyderstwami pogan. Kościół pierwotny używał znaków symbolicznych: monogramu składającego się z greckich liter X i P, kotwicy przeciętej w kształcie krzyża.

Na nagrobkach i w katakumbach umieszczano znak krzyża rzymskiego (dziś w użyciu powszechnym) i greckiego albo jerozolimskiego (z równymi ramionami) oraz krzyż w kształcie litery T. Pierwsi chrześcijanie umieszczali znak krzyża na księgach i narzędziach domowych, nosili krzyżyki na piersiach, a od w. II żegnali się znakiem krzyża wymawiając słowa: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen."

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Niedawno w naszej parafii został usunięty krzyż z ołtarza. Proboszcz tłumaczy, że na ołtarzu nie potrzeba krzyża, bo wisi on na ścianie ponad ołtarzem, i że przed ołtarzem oddajemy pokłon zamiast przyklękania. Czy to jest w porządku?
 
Fr. Justin
Rozstrzyganie sporów w Kościele wymaga, posiadania własnego sposobu postępowania, opartego na dokładnie określonych zasadach. Proces kanoniczny, aby mógł spełniać stawiane przed nim zadania musi, więc zawierać jako warunek konieczny i nie odłączny serię formalności...
 
Przemysław Radzyński

Swoją ewangelizację w Internecie nazywa „TeoBańkologią”, bo ta – pozornie skomplikowana nazwa – łączy kilka elementów: jego imię, bańki mydlane (używa ich jako narzędzia do zwrócenia uwagi na treści, które chce przekazać) i teologiczny przekaz zawarty w jego facebookowych live’ach czy filmach na YouTubie.

 

Z ks. Teodorem Sawielewiczem, wikarym i katechetą w Oleśnicy, kóry z powodzeniem prowadzi swoje kanały w mediach społecznościowych, rozmawia Przemysław Radzyński

 
 
___________________
 
 reklama