logo
Wtorek, 21 września 2021 r.
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca, Hipolita – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justyn
Kształt krzyża Jezusa
materiał własny
 


Kształt krzyża Jezusa

Jak wyglądał krzyż, na którym zawisł Jezus?

Według starożytnej tradycji kształt krzyża Jezusowego przypomina krzyż, który wisi na ścianach naszych mieszkań. Składa się on z dwóch belek - dłuższej (podłużnej) i krótszej (poprzecznej). Rzymianie używali też krzyża w kształcie litery T. Tradycja głosi, że krzyż Jezusa był wyższy od krzyży dwóch łotrów, aczkolwiek nie mógł wiele różnić się od nich - po ich odnalezieniu cesarzowa św. Helena z trudem rozpoznała krzyż Chrystusa. Św. Grzegorz z Nazjanzu utrzymuje, że był on tak wysoki, iż Maryja mogła dosięgnąć ustami stóp Jezusa.

Chrześcijaństwo jest wiarą w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. Nic więc dziwnego, że krzyż jest przedmiotem szczególnej czci. Z tego powodu pierwszych chrześcijan spotkało prześladowanie ze strony pogan. Chcąc uchronić ten znak zbawienia przed szyderstwami pogan. Kościół pierwotny używał znaków symbolicznych: monogramu składającego się z greckich liter X i P, kotwicy przeciętej w kształcie krzyża.

Na nagrobkach i w katakumbach umieszczano znak krzyża rzymskiego (dziś w użyciu powszechnym) i greckiego albo jerozolimskiego (z równymi ramionami) oraz krzyż w kształcie litery T. Pierwsi chrześcijanie umieszczali znak krzyża na księgach i narzędziach domowych, nosili krzyżyki na piersiach, a od w. II żegnali się znakiem krzyża wymawiając słowa: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen."

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Dlaczego Jezus powiedział z krzyw do swojej Matki: "Niewiasto, oto syn Twój", a nie: "Matko"? (J 19, 26). Luteranie i inni upierają się, że Jezus nie uważał swej Matki za świętą, gdyż i za Nią musiał cierpieć, podobnie jak za nas, grzeszników.
 
Podczas ślubu kościelnego kapłan trzykrotnie stawia pytanie o "tak" i nowożeńcy trzykrotnie na to pytanie odpowiadają. Dlaczego aż trzy razy?
 
ks. Edward Staniek
Każda kochająca matka czy ojciec, w obliczu zbliżającej się śmierci, myśli o przyszłości swych dzieci. Podobnie i Chrystus na kilkanaście godzin przed ukrzyżowaniem myśli o przyszłości swoich uczniów. Zależy Mu bardzo nie tylko na utrzymaniu kontaktu, lecz i na obecności wśród nich. 
 
___________________
 
 reklama