logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
materiał własny
Ku czci Miłosierdzia Bożego
 


Wstęp

Rozwój kultu Miłosierdzia Bożego w znanej nam dzisiaj formie związany jest z osobą błogosławionej siostry Faustyny. Przyszła ona na świat jako Helena Kowalska 25 sierpnia 1905 r. w Głogowcu koło Turka, woj. łódzkie. Miała pobożnych rodziców: Stanisława i Mariannę z domu Babel. Wśród licznego rodzeństwa (9) wyróżniała się posłuszeństwem, pracowitością, grzecznością i pobożnością. Te przymioty jej charakteru wyniesione z domu, spotęgowały się w życiu zakonnym.

1 sierpnia 1925 r. czyli w dwudziestym roku życia, Helena Kowalska wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym otrzymała imię s. M. Faustyna. Po zrealizowaniu swojego posłannictwa, zmarła, zgodnie ze swoją przepowiednią, w 33 roku życia: 5 października 1938 r., w domu zgromadzenia w Łagiewnikach pod Krakowem.

Z dzienniczka siostry Faustyny Kowalskiej - napisanego z polecenia jej spowiednika - wiemy, że była wizjonerką, miała bowiem widzenia nadprzyrodzone, cieszyła się też darem przepowiadania przyszłych wydarzeń i darem czytania myśli innych ludzi. Nie afiszowała się tymi darami lecz pokornie je ukrywała. Nawet siostry, z którymi mieszkała na co dzień, nie orientowały się w jej życiu duchowym.

Podczas objawień Pan Jezus prosił błogosławioną Faustynę między innymi o to, aby szerzyła kult Miłosierdzia Bożego. Dał jej przy tym polecenie: "Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: JEZU UFAM TOBIE. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie". Obraz Pana Jezusa Miłosiernego, znajdujący się obecnie w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach i znany szeroko z reprodukcji w całej Polsce i za granicą, jest dziełem artysty malarza Adolfa Hyły. Wraz z obrazem rozpowszechnia się także kult Miłosierdzia Bożego. Obraz stał się symbolem tego nabożeństwa.

W szerzeniu kultu Miłosierdzia Bożego nie zapomniano o jego podstawach biblijnych, cytując np. Księgę Psalmów: "Miłosierdzie ogarnie ufających w Panu" (Ps 32,10); Ewangelię: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią' (Mt 5 7); List św. Pawła: "Błogosławiony... Ojciec miłosierdzia i Bóg wszelkiej pociechy" (2 Kor 1,3).

Jedną z form tego kultu jest Nowenna do Miłosierdzia Bożego, która szybko się rozpowszechnia. Każdy bowiem potrzebuje Miłosierdzia Bożego, Jego przebaczenia i przygarnięcia do szczęśliwej wieczności.


Copyright C by INSTYTUT TEOLOGICZNY KSIĘŻY MISJONARZY

 
Zobacz także
O. Jacek Salij OP
Co robić, kiedy ktoś bardzo nam bliski oddala się od Kościoła, a nawet traci wiarę? Z tym pytaniem różni ludzie zwracali się do mnie chyba już setki razy. Może najboleśniej ten dramat dotyka wówczas, kiedy od wiary odchodzi rodzone dziecko. Pytanie, co wtedy robić, na pewno trzeba sobie stawiać, zwłaszcza że nasze próby przyciągnięcia dorastającego lub dorosłego już dziecka do wiary i praktyk religijnych są zazwyczaj nieporadne i dlatego nieskuteczne.
 
Sylwia Haberka

Wielu z nas odczuwa duży lęk przed tak zwanym utknięciem na mieliźnie, a dokładniej przed zatrzymaniem się w miejscu, nieefektywnością, zahamowaniem rozwoju. Życie utożsamiamy z działaniem. Stagnacja ma posmak śmierci. Historia biblijnego Izraela i dzieje chrześcijaństwa potwierdzają, że w takim myśleniu jest trochę racji. Życie ludzi, którzy na swojej drodze spotkali Boga, faktycznie było pełne pasji i stanowiło ożywczy impuls dla otaczającego ich świata.

 
Jacek Prusak SJ

Święty Grzegorz z Nyssy pisał: „Niemożliwe jest, aby ktoś, kto widzi otaczający go świat takim, jakim on jest rzeczywiście, obywał się w życiu bez łez”. Jan Klimak nauczał zaś: „Lecz grzechy popełnione po chrzcie zmywa się łzami”. A jednak łzy dla wielu z nas są ciągłym problemem, nie tylko z powodu otaczającego świata, ale tego, co sami przeżywamy. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS