logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kwietne Biegi 2006
 


Kwietne Biegi 2006
 
Cele inicjatywy
 
Zasadniczym celem Kwietnych Biegów jest upamiętnienie życia, dzieła i roli Karola Wojtyły - Ojca Świętego Jana Pawła II we wzmacnianiu wspólnoty Polaków. Przypominanie poprzez grupowe, manifestacyjne i radosne uczestnictwo w ceremoniach upamiętniania Pierwszej Pielgrzymki Ojca Świętego do Ojczyzny. Pielgrzymki która obudziła w Polakach nadzieję na odzyskanie wolności.
 
Ale nie tylko obudziła nadzieję. Papież Jan Paweł II był przecież nie tylko przywódcą duchowym dla miliardów ludzi na całym świecie, ale i mężem stanu kreującym proces europejskiej integracji. Proces w konsekwencji zmieniający znaczenie administracyjnych barier między europejskimi narodami, przenoszący ich znaczenie ze sfery realnej do sfery symboli politycznego rodowodu - sfery znaków narodowej tożsamości.
 
Ceremonie corocznego biegania wzdłuż granic przez uczestników Kwietnych Biegów, mają przypominać o realności pracy Jana Pawła II dla wolności naszej Ojczyzny.
 
Udział w Kwietnych Biegach traktujemy jako dawanie świadectwa pamięci o narodowej zgodzie wokół wartości wskazanych przez naszego Nauczyciela Historii w Bierzmowaniu Dziejów. Dzięki narodowej zgodzie udało się doprowadzić do odzyskania niepodległości w 1989 roku.
 
Początki
 
Pierwsza edycja Kwietnego Biegu odbyła się w dniu 10 czerwca 2004 roku, jako jedna z kilku imprez przygotowanych dla upamiętnienia dwudziestej piątej rocznicy Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Nazwa zaproponowana przez Andrzeja Madeja nawiązywała do kwietnych dywanów i szlaków, układanych z wiązanek przynoszonych przez witających. To te kwiaty - jako barwne przejawy radosnej ofiary – stawały się spoiwem świata prawości i wolności, wykrawanego z szarzyzny PRL-u.
 
W biegu, który rozpoczynał się równocześnie w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Oświęcimiu, Piekarach Śląskich i Tyńcu k/Krakowa, wzięło udział ok. 80 uczestników. Zakończenie biegu odbyło się na krakowskich Błoniach uroczystym Apelem wolności, nawiązującym do wskazań z Bierzmowania Dziejów.
 
Przygotowania do organizacji II Kwietnego Biegu prowadzone były przez uczestników konwersatoriów „Jan Paweł II u źródeł naszej niepodległości”, organizowanych przez Stowarzyszenie Obywatelska Polska w krakowskim Instytucie Jana Pawła II (www.janpawel2.pl). Współorganizatorami drugiej edycji były Stowarzyszenie Krakowski Klub Biegacza Dystans (www.dystans.krakow.pl), Stowarzyszenie Obywatelska Polska oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierzyńca - dzielnicy Krakowa, przy której leżą Błonia - miejsce wskazane przez Ojca Świętego dla prowadzenia narodowych rekolekcji.
 
Formuła biegu polegała na sztafetowym obiegnięciu krakowskich Błoń 1000 razy, co stanowi dystans 3.530 kilometrów. Ponieważ dystans ten jest równy obwodowi granic III Rzeczpospolitej, zaprosiliśmy Krakowian by „obiegli z nami Polskę”. W trakcie dwutygodniowego biegu do chorążych ze sztafety Dystans dołączyło ponad sześciuset uczestników. Na zakończenie biegu jego uczestnicy przyjęli deklarację „JESTEŚ Z NAMI”.
 
Zamierzeniem współinicjatorów Kwietnych Biegów w roku 2006, osób skupionych w Stowarzyszeniu 10 czerwca, jest doprowadzenie do powszechnego uznania przez rodaków dnia 10 czerwca za obywatelskie święto narodowe, za „DZIEŃ NARODOWEJ ZGODY”.
 
Formuła Kwietnych Biegów 2006
 
Kwietne Biegi 2006 odbywać się będą równocześnie na dwóch trasach, pomiędzy 27 maja a 10 czerwca 2006, tj. wokół krakowskich Błoń i wokół granic Rzeczypospolitej. Możliwe jest, że organizatorzy poszczególnych odcinków trasy wokół Polski wyznaczą w swoich miejscowościach również dodatkowe trasy - „kwietne pętle ”. Dodatkowo, oprócz biegów, podjęte zostały działania w ramach części edukacyjnej projektu - w wielu gminach zorganizowane zostaną debaty, dyskusje oraz wykłady o tematyce związanej z życiem i dziełem Karola Wojtyły - Jana Pawła II. Obecnie prowadzone są rozmowy z organizacjami i osobami, które mogłyby wesprzeć część edukacyjną Kwietnych Biegów, w tym ze środowiskiem Papieskiej Akademii Teologicznej.
 
Kwietny Bieg wokół krakowskich Błoń
 
Pierwsza z tras prowadzi po alei okalającej krakowskie Błonia. Pobiegną po niej uczestnicy sztafety złożonej z członków Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans, oraz inne osoby, które zechcą się włączyć do Biegu na zasadach określonych w Regulaminie Sztafety Dystans Kwietnego Biegu wokół Błoń. Sztafeta Dystans obiegnie krakowskie Błonia 1000 razy, czyli łącznie pokona dystans 3.530 km z szybkością 10,5 km/h.
 
Ponieważ zamiarem inicjatorów Kwietnych Biegów jest z jednej strony umożliwienie udziału w nim możliwe największej liczbie osób, a z drugiej strony dbałość o zachowanie jednolitych standardów organizacyjnych, dla rejestrowania uczestników Kwietnego Biegu biegnącego trasą wokół Błoń, Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierzyńca utworzy Biuro Biegu. Będzie ono w rejestrować uczestników biegu, wydawać plastrony startowe, potwierdzać przebiegnięcie poszczególnych odcinków. Osoby, które wypełnią warunki regulaminowe, otrzymają pamiątkowe certyfikaty udziału w Kwietnym Biegu 2006.
 
Kwietny Bieg wokół Polski
 
Druga trasa dla sztafet biegaczy liczyć będzie również 3.530 km i przebiegać będzie drogami publicznymi wzdłuż granic Polski. Równolegle do terminarza biegu wokół Błoń, trasą tą pobiegną uczestnicy Kwietnego Biegu wokół Polski składającego się z otwartej dla wszystkich Sztafety Siemaszki oraz przygotowanej dla długodystansowych biegaczy Sztafety biegajznami.pl (www.biegajznami.pl).
 
Sztafeta Siemaszki
 
Organizacją pierwszej ze sztafet w ramach Kwietnego Biegu wokół Polski podjęły się Stowarzyszenie 10 czerwca oraz Fundacja im. Księdza Siemaszki (www.fund.pl). Do organizacji konkretnych etapów Biegu, w każdej z 205 gmin na jego trasie, tworzone są obecnie Gminne Komitety Organizacyjne (GKO). Przewodniczący tych Komitetów wyznaczą osoby odpowiedzialne za niesienie biało-czerwonej szarfy na poszczególnych odcinkach biegu (chorążych Biegu).
 
Podobnie jak w przypadku Sztafety Dystans wokół Błoń, również na trasie Sztafety Siemaszki wokół Polski, organizatorzy zapraszać będą wszystkich chętnych do uczestnictwa w Kwietnym Biegu na zasadach określonych w Regulaminie Sztafety Siemaszki Kwietnego Biegu wokół Polski.
 
Dla pełniejszego uczestnictwa w Kwietnych Biegach w okresie pomiędzy 27 maja a 10 czerwca GKO winny wyznaczyć w gminie trasy „kwietnych pętli” Kwietnego Biegu. Głównymi zadaniami GKO będzie zatem: wytyczenie dokładnej trasy sztafety, zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom biegu, wyznaczenie biegaczy do zmian w Sztafecie na terenie gminy, zorganizowanie „kwietnych pętli” Kwietnego Biegu, na której uczestnicy Biegu będą mogli w okresie pomiędzy 27 maja a 10 czerwca uczestniczyć w Kwietnym Biegu, zorganizowanie rejestracji uczestników Biegu i wydawanie certyfikatów.
 
Sztafeta biegajznami.pl
 
Drugą ze sztafet Kwietnego Biegu wokół Polski zorganizuje Stowarzyszenie biegajznami.pl - organizacja biegaczy długodystansowych z całej Polski. Ustalenia pomiędzy biegaczami w sprawie zorganizowania tej sztafety dokonane zostały w efekcie dyskusji na prowadzonym przez Stowarzyszenie portalu internetowym www.biegajznami.pl. Warunkiem udziału w Sztafecie biegajznami.pl jest ukończenie co najmniej jednego półmaratonu i nadesłanie zgłoszenia do udziału w sztafecie. Ponadto Regulamin Sztafety stanowi: każdy z uczestników ma za zadanie przebiegnięcie w ramach sztafety dystansu co najmniej 20 km z szybkością 10,5 km/h na ustalonym wcześniej z Dyrektorem Sztafety odcinku. Wybrani uczestnicy sztafety, mający na swoim koncie starty w maratonach i ultramaratonach, pokonają w ciągu 14 dni dystans przynajmniej 100 km.
 
Komitet Koordynacyjny Kwietnych Biegów
 
Ponieważ każda ze sztafet organizowana jest przez inną instytucję i niezależne zespoły społeczników wykonawców, w dniu 16 stycznia 2006 przedstawiciele: Instytutu Jana Pawła II w Krakowie, Fundacji im. Księdza Siemaszki, oraz stowarzyszeń: biegajznami.pl, KKB Dystans, Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierzyńca ustalili zasady współdziałania. Dla utrzymania spójności kluczowych elementów Kwietnych Biegów, sygnatariusze Porozumienia powołali Komitet Koordynacyjny Kwietnych Biegów. Przewodniczącym Komitetu został wybrany Andrzej Madej natomiast prowadzenie sekretariatu powierzono Stowarzyszeniu 10 Czerwca.
 
Szczegółowe informacje o trasie Kwietnego Biegu wokół Polski oraz aktualności znajdują się na stronach www.10czerwca.pl oraz www.kwietnybieg.pl .
 
Zapraszamy do kontaktu z nami:
Andrzej Madej - Prezes „Stowarzyszenia 10 Czerwca”
Andrzej Rataj - Sekretarz „Stowarzyszenia 10 Czerwca”
biuro@10czerwca.pl   tel. (+48/12)429-4301
 
Koordynator Województwa Opolskiego – opolskie@10czerwca.pl 
Michał Szpakiewicz