logo
Środa, 05 sierpnia 2020 r.
imieniny:

Emila, Karoliny, Kary, Oswalda, Marii – wyślij kartkę

Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
artykuł sponsorowany
Lilia św. Józefa - piękny kwiat i wiecznie żywy symbol
 


Lilia św. Józefa (Lilium candidum), czyli klasyczna, wysoka lilia o lejkowatych, śnieżnobiałych, intensywnie wonnych kwiatach, to jeden ze szczególnie żywotnych symboli literackich i kulturowych. Od lat obecna w naszych świętych tekstach, ikonografii oraz... ogrodach, niezmiennie zachwyca niepospolitą, wytworną urodą.
 
Biblijny kwiat świętych
 
Wielokrotnie przywoływana w Piśmie Świętym, zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie, lilia biała jest symbolem piękna i miłości: "Jak lilia między cierniami, tak przyjaciółka moja między dziewczętami" (PnP 2, 2) - mówi Oblubieniec z Pieśni nad Pieśniami. W Ewangelii według św. Mateusza czytamy z kolei: "Przypatrzcie się liliom na polu, jak rosną - nie pracują ani nie przędą. A mówię wam, że nawet Salomon w całym swym przepychu nie był ubrany, jak jedna z nich" (Mt 6, 28-29). Jako symbol czystości i dziewictwa, lilia biała nieodłącznie towarzyszy Najświętszej Maryi Pannie.

Na słynnym obrazie Leonarda da Vinci Zwiastowanie jej przepiękne kwiaty trzyma w ręku Archanioł Gabriel, który przybył ogłosić Maryi radosną nowinę. Z gałązką lilii w dłoni przedstawiano także św. Józefa oraz św. Antoniego. Święty z Padwy wykorzystywał jej symbolikę w swoich kazaniach, przypisując białym kwiatom takie przymioty, jak działanie lecznicze, blask (urodę) i zapach - wedle jego słów takich samych walorów przydają sercom grzeszników wiara i wysiłki zmierzające do osiągnięcia świętości. Nie bez przyczyny zatem gatunek Lilium candidum, czyli lilia biała, po dziś dzień nosi w naszym języku zwyczajowe nazwy: lilia Madonny, lilia św. Antoniego i lilia św. Józefa.
 
Czarująca i mało wymagająca roślina ogrodowa
 
Zachwycające swoim bezpretensjonalnym urokiem i elegancją lilie św. Józefa można uprawiać jako kwiaty rabatowe. Dorastają one przeciętnie do 100-150 cm wysokości i wydają obfite grona kwiatowe, skupione w górnych partiach strzelistych, wyprostowanych łodyg. Jeden okaz potrafi zawiązać jednocześnie od 5 do nawet 20 okazałych kwiatów! Ich przepiękne kielichy osiągają do 8 cm długości i mają wydłużony, lejkowaty kształt, a zbudowane są ze śnieżnobiałych płatków o aksamitnym połysku. Można je podziwiać w drugiej połowie lata, w lipcu i sierpniu. Lilie białe wspaniale, słodko pachną, dzięki czemu potrafią przemienić zwykłą rabatę w iście rajski zakątek wypoczynkowy. Warto sadzić je więc w uczęszczanych miejscach: wzdłuż ścieżek i płotów, w pobliżu tarasów i altanek oraz w reprezentacyjnych kompozycjach przed domem. Dodatkowym walorem gatunku L. candidum są niewygórowane wymagania uprawowe. Roślina ta zadomowi się na każdej rabacie z pulchną, przepuszczalną, ale wystarczająco wilgotną i niezakwaszoną glebą. W praktyce oznacza to, że pod uprawę lilii białej można przygotować dowolny skrawek ziemi, jeśli zastosujemy nawożenie kompostem albo obornikiem, a w razie potrzeby na dno dołka wysypiemy żwirek zmieszany z piaskiem (co może okazać się konieczne na gliniastym, ciężkim podłożu, z którego słabo odpływa nadmiar wody).

Kwiaty lilii św. Józefa rozwijają się najbujniej w miejscach słonecznych, otwartych. Ponieważ opisywana bylina jest mało podatna na choroby i niewrażliwa na mrozy, na jednym stanowisku może pozostawać przez całe lata, z roku na rok wydając nowe cebule i coraz więcej czarujących, cudownie pachnących kwiatów.
 
 
Lilię candidum oraz inne cebulki i sadzonki kwiatów można kupić w Sklepie Świat Kwiatów. Zapraszamy! 
 
Zobacz także
Ks. Eligiusz Piotrowski
Przyjaźń pomiędzy Adrienne von Speyr (1902-1967) a Hansem Ursem von Balthasarem (1905-1988) jest niezwykłym rodzajem otwartej i wielkodusznej więzi, przenikającej wszystkie wymiary ludzkiego życia. Dla wielu ludzi wierzących jest to przykład prawdziwej przyjaźni pomiędzy kapłanem-teologiem a kobietą-mistyczką. Owa przyjaźń nie była wielkością samą w sobie, nie była celem, który wspólnym wysiłkiem pragnęli osiągnąć, była czymś przy okazji oddania się Bożemu dziełu...
 
Ks. Eligiusz Piotrowski
Dzieci pytają rodziców, jak to się stało, że się spotkali i pobrali. Kiedy, gdzie, jak i kto w tym brał udział. Muszą to wiedzieć. Łatwiej im wtedy się określić, opisać swoją tożsamość. Na tym budują poczucie własnej wartości. Młodzi pytają swoich księży, jak to się stało, że poszli za głosem powołania. To nie prosta ciekawość. Stoi za tym potrzeba zmierzenia się z pytaniem o własną przyszłość.  
 
Ks. Andrzej Siemieniewski
W dniach 16-18 czerwca 2005 roku zawitał do Wrocławia słynny pastor zielonoświątkowy, David Wilkerson. Trudno spotkać katolickiego charyzmatyka dbającego o solidną znajomość ostatnich dziesięcioleci historii ruchu charyzmatycznego na świecie, który nie znałby tego nazwiska. Jego zasługi ewangelizacyjne są powszechnie znane. Nawet w fundamentalnym dla duchowości katolickiej francuskim słowniku Dictionnaire de spiritualité pod hasłem pentekostalizm znajdziemy nazwisko pastora Wilkersona...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー