logo
Piątek, 29 marca 2024 r.
imieniny:
Marka, Wiktoryny, Zenona, Bertolda, Eustachego, Józefa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ludzie morza u Maryi
 


36. Pielgrzymka Ludzi Morza zgromadziła w sobotę, 15 września na Jasnej Górze marynarzy, rybaków, portowców, stoczniowców, żeglarzy, przedstawicieli szkolnictwa morskiego, a także ich rodziny, w sumie kilkaset osób. 
 
„Ludzie morza ukierunkowują się na gwiazdę, Gwiazda Morza, to jest znak nawigacyjny. Kiedyś posługiwano się gwiazdozbiorem, ukierunkowywano kurs na gwiazdę północy – przypomina o. Edward Pracz, europejski koordynator Dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza - Taką gwiazdą jest Matka Boża, bo Ona wskazuje drogę, a ludzie morza, to ludzie w drodze. I dlatego tutaj przyjeżdżamy, bo wiemy, że Matka Boża prowadzi nas właściwym kursem, właściwą drogą i wskazuje nam na największego nawigatora świata, który jest tak bardzo potrzebny w żegludze, w ludziach którzy żeglują po morzach i oceanach świata, bo nie tylko przewożą towar, ale oni kształtują też człowieczeństwo. A Matka Boża daje nam ten wzór, jak być człowiekiem, i ukazuje nam, abyśmy to człowieczeństwo odnawiali i umacniali poprzez wiarę, nadzieję i miłość. Jesteśmy u Matki, bo tutaj dobrze się czujemy”. 
 
„Nasze duszpasterstwo to jest kwestia bycia blisko tych osób, tych rodzin, osób związanych z pracą na morzu, bo jest to praca specyficzna ze względu na kwestie rozstania, z drugiej strony kwestie różnych zagrożeń, które są związane niestety także z tą pracą na morzu np. piractwo” – mówi bp Ryszard Kasyna, ordynariusz diec. pelplińskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza. 
 
Duszpasterstwo Ludzi Morza Stella Maris obecne jest w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu. „Kapelani, którzy pracują z jednej strony wychodzą do tych, którzy przybywają do portów, ale posługa jest bardzo szeroka, ponieważ praca na morzu powoduje rozłąki rodzinne, więc są zaproszenia na wspólne bycie razem, czy wycieczki, zdarzają się propozycje kulturalne, sportowe – wyjaśnia bp Kasyna - Z drugiej strony ta codzienność, która jest związana z tymi rodzinami, które do tych świątyń, w których posługują kapelani przybywają chcąc tworzyć tę wspólnotę ludzi morza w ramach modlitwy. Nie można zapominać choćby o coniedzielnej Mszy św., dla ludzi morza myślę tutaj o radiowej Mszy św., która od lat 80-tych ma miejsce choćby w kościele św. Elżbiety w Gdańsku, gdzie w ramach Mszy św. w południe i w godzinach popołudniowych jest modlitwa w intencji ludzi morza. Mszy św. można słuchać na falach krótkich”. 
 
„Są też chwile świąteczne, jak teraz jesteśmy na Jasnej Górze ciesząc się tą wspólnotą – dodaje biskup - Są Dni Morza w czerwcu świętowane, co roku też jest orędzie lipcowe, które przypomina o posłudze ze stolicy apostolskiej. Są też spotkania opłatkowe”. 
 
Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej odprawionej o godz. 9.30. przewodniczył i homilię wygłosił bp Ryszard Kasyna, biskup pelpliński, krajowy promotor Dzieła Duszpasterstwa Ludzi Morza. 
 
W ramach pielgrzymki odbędzie się także prelekcja nt.: „Ludzie Morza, ich etos z Białą Czerwoną Banderą” w Sali o. Kordeckiego, a także Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach. Ludzie Morza już w piątek, 14 września, uczestniczyli w modlitwie Apelu Jasnogórskiego. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com