logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Francesco Bersini
Mądrość Ewangelii
Wydawnictwo Bratni Zew
 


Francesco Bersini
Mądrość Ewangelii
stron 360,
format 165x235 mm,
twarda oprawa
ISBN 978-83-7485-022-3
cena det. 39.00 zł
 
Kup tą książkę

 
Recenzja ks. Tomasza Jelonka
 
Wśród codziennych spraw i obowiązków, często zabiegani możemy zatracić właściwy kierunek naszego życia, który wyznaczony został przez Mądrość Bożą i objawiony nam w Ewangelii Jezusa Chrystusa. Jest to droga ku Ojcu, który jest w niebie, za Synem Bożym, który stał się Człowiekiem, aby nam przewodzić na drodze Prawdy i Życia oraz w Duchu Świętym, który w nas mieszka i od chrztu prowadzi do zmartwychwstania na przekór wszystkiemu, co naznaczone jest znamieniem śmierci.
 
Z tej wspaniałej rzeczywistości, która jest naszym udziałem, nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Ażeby więc nie umykała naszej świadomości, potrzebujemy jakby jakiegoś dzwoneczka, który budziłby nas z odrętwienia duchowego i przypominał o wielkich sprawach. Przez całe wieki takim przewodnikiem była wspaniała książeczka Tomasza ? Kempis, O naśladowaniu Chrystusa. Dziś także znajduje ona swoich miłośników, którzy stale powracają do jej rozważań. Dziś potrzebujemy jednak bardziej współczesnego nam dzieła, które mogłoby podjąć tę samą rolę, jaką spełniało dzieło z wieku piętnastego.
 
Taką właśnie pozycją jest prezentowana książka, zbiór stu dziewięćdziesięciu trzech nie długich (każde około jednej strony) rozważań rozdzielonych na cztery części kolejno zatytułowane:
1. Droga nawrócenia;
2. Droga doskonałości;
3. Życie wewnętrzne i zjednoczenie duszy z Bogiem;
4. Ku szczytom Bożej miłości.
 
Część pierwsza rozpoczyna się od pytania o sens życia, mówi o nieszczęściu grzechu, o pokusach i ich przezwyciężaniu, aby skierować myśl czytelnika ku Bożemu Miłosierdziu i sakramentowi pojednania.
Część druga prowadzi od ogólnego rozważania o cnotach przez rozważania o konkretnych postawach, które są przejawami cnót, aby ukazać prawdziwy skarb człowieka i w jego świetle marność rzeczy przemijających.
 
W części trzeciej Autor wprowadza nas w tajemnicę życia Bożego, które otrzymujemy od Boga, a dar ten powinniśmy świadomie przyjąć i go rozwijać. Na tej drodze spotykamy wolę Bożą, która zawsze jest dla nas dobrem i pokojem, umacniamy się przez modlitwę i kierujemy wzrok ku dobrom, które są w górze, w nadziei zmartwychwstania oczekujemy Pana, uciekając się pod skrzydła Kościoła jako Matki i Matki Bożej, która jest naszą matką.
 
Część czwarta poświęcona jest miłości. Jezus ukrzyżowany obdarza nas miłością, którą odnajdujemy w Bożym Sercu. Kilka rozważań poświęconych jest Mszy świętej, a następnie ukazane jest miejsce Ducha Świętego i tajemnica Trójcy Świętej w naszym życiu. Tu na ziemi jedynie liczy się miłość, która stanie się wyłączną treścią życia w niebie.
 
Te wielkie sprawy ukazane są bardzo osobiście, Autor stale prowadzi dialog z Czytelnikiem i zwraca się do niego w drugiej osobie liczby pojedynczej. O podstawowych sprawach życiowych powiedziane jest bardzo prosto, ale również w sposób przekonywujący. Jest to wykład i modlitwa zarazem. Dlatego na okładce książki czytamy, że została ona pisana na klęczkach. W takiej postawie wewnętrznego uniżenia się przed Bogiem trzeba także tę książkę czytać. Wtedy stanie się nieodzowną towarzyszką, którą nie tylko raz przeczytamy, ale będziemy w różnych okolicznościach życia do niej powracać, zagłębiając się w tych rozważaniach, które akurat będą odpowiadać aktualnym potrzebom. Zawsze odpowiedni pokarm duchowy będziemy mogli znaleźć. Dlatego warto tę książkę mieć pod ręką.
 
Ks. Tomasz Jelonek

Zobacz także
Danuta Piekarz

Kościoły z Apokalipsy pokazują nam prawdę o tym, co jest istotnym skarbem Kościoła i jak łatwo go utracić, gdy się go nie strzeże. Jezus ustrzeże w chwili próby tych, którzy strzegli Jego słowa, byleby Kościół pilnował tych bezcennych duchowych dóbr, jakie otrzymał, skarbów swojej wiary. Jest to myśl bardzo bliska wiernym pierwszych wieków: św. Paweł lubi mówić o „strzeżeniu depozytu wiary”, powierzonego skarbu, którego nie wolno zaniedbać czy roztrwonić.

 
ks. Edward Staniek
Chrystus uczynił wybranych ludzi posłańcami Boga. Idąc z Dobrą Nowiną z góry wiedzieli, że jedni ją przyjmą, drudzy odrzucą. Zostali do tego przygotowani przez samego Mistrza. Rzecz znamienna, Jezus troszczy się o jednych i drugich. Chodzi Mu o to, by odrzucający Nowinę przekazaną przez Boga wiedzieli, co robią, aby za swą postawę wzięli pełną odpowiedzialność. Dlatego poleca uczniom, by w godzinie odrzucenia łaski „strząsnęli proch z nóg swoich na świadectwo dla nich”. 
 
Aneta Pisarczyk
Nieraz mówi się o nas Polakach, że narzekanie mamy we krwi. I rzeczywiście coś w tym jest. Bardzo często siedzi ono w nas samych. Wiele codziennych rozmów zaczyna się bądź jeszcze częściej kończy narzekaniem. Są osoby, dla których stało się ono swoistym stylem życia. Nie jest to bynajmniej dobre dla naszej kondycji psychicznej. I co istotne, nie ma też nic wspólnego z chrześcijańską ufnością i zawierzeniem. Narzekanie jest na wskroś niechrześcijańskie. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS