logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Francesco Bersini
Mądrość Ewangelii
Wydawnictwo Bratni Zew
 


Francesco Bersini
Mądrość Ewangelii
stron 360,
format 165x235 mm,
twarda oprawa
ISBN 978-83-7485-022-3
cena det. 39.00 zł
 
Kup tą książkę

 
Część III - ŻYCIE WEWNĘTRZNE I ZJEDNOCZENIE DUSZY Z BOGIEM
 
110. WŁAŚCIWA DROGA DO ŚWIĘTOŚCI
 
Jaki pożytek przynosi ci wysłuchanie tylu kazań, jeśli nie wprowadzasz ich w życie? Świętość nie polega na słuchaniu, ale na wprowadzaniu w życie. W życiu duchowym spotkasz wielu żądnych słuchania, ale niewielu skłonnych do praktykowania; wielu chętnych do poznania rzeczy nowych, ale mało zainteresowanych, aby którąś z nich zgłębić.
 
Gdybyś zgłębił chociaż jedną prawdę i żył nią rzeczywiście, mógłbyś stać się wielkim świętym. Żądza poznania owych tajemnic jest raczej ciekawością niż szczerym pragnieniem doskonałości.
Dlaczego niepokoisz się o wiele rzeczy, a zaniedbujesz największe zadanie, jakie Bóg powierzył tobie, gdy przyszedłeś na świat: twoje zbawienie i twe uświęcenie? Ciężkim grzechem jest zlekceważyć zaproszenie Pana, który wzywa cię do doskonałości.
Iluż ludzi doznaje krachu w swych przedsięwzięciach! Także i ty masz zadanie do wykonania: stać się świętym. Staraj się, by nie zbankrutować.
 
Nie troszcz się zbytnio o zewnętrzne pozory, ale raczej o świętość życia. Nie sądź, że jesteś doskonały, bo posiadasz stateczność zewnętrzną i skromność manier. Gdyby nie wiem jak dobre były te cnoty, nie oznacza to jeszcze świętości. Na co ci się przyda zewnętrzna sprawiedliwość, jeśli nie dosięga wnętrza twego serca? Twoja sprawiedliwość niech wypływa z serca.
 
Nie sądź, że uświęcisz się bardziej w tym lub w innym miejscu. Nie ma miejsca, które uczyniłoby człowieka świętym.
Bóg jest obecny wszędzie. Nie ma też miejsca lub rodzaju pracy, które nie miałyby swoich świętych. Na co przyda się kochać Boga raczej w tym, niż w innym miejscu; odejść do nieba raczej z tego, niż z innego miejsca?
Jeśli rzeczywiście pragniesz się uświęcić, czuł się będziesz dobrze w każdym miejscu i w każdej pracy; jeśli jednak braknie ci tej woli, czuł się będziesz wszędzie źle. Wszędzie gdzie pójdziesz, zaniesiesz siebie; zamiast więc zmieniać miejsce, staraj się zmienić siebie samego. Jeśli nie chcesz być tu, gdzie się liczysz, lub tam, gdzie się nie liczysz, nigdzie nie będziesz szczęśliwy.
 
Nie przeżywaj na darmo życia; nie trwoń swej egzystencji; nie zakopuj twych talentów, by oddać je Bogu bez procentu.
Wykorzystuj monetę, jaką Bóg złożył w twe dłonie. Życie jest zadaniem, z którego musisz zdać rachunek (por. Mt 25,14-30).
W planach Bożych nie liczą się rzeczy krzykliwe, ale twoja świętość. Święty, nawet najbardziej nieznany, pozostawia ślad w historii królestwa Bożego. Jeden święty czyni więcej niż tysiące teologów. Tylko święci mogą ocalić świat.
Powinieneś bardzo wstydzić się, myśląc o udzielonych przez Boga łaskach i o tym, że nadal ci ich udziela, oraz o niewielkim pożytku, jaki z nich wyciągnąłeś.
 
Jakże mało jest świętych, gdyż nieliczni są ci, którzy potrafią oderwać się od siebie i od spraw ziemskich! Jakże trudno jest wyzwolić się z naszego małego światka osobistych interesów i wejść na drogi świętości!
Spotkasz wielu, którzy mówią, że chcą zostać świętymi, niewielu jednak jest gotowych podjąć jakąś niewygodę czy trud.
 
Jeśli pragniesz dojść do świętości, ruszaj w drogę w atmosferze, która stopniowo unosić cię będzie w górę. Nie staje się przestępcą lub świętym w jednej chwili.
Celem tego życia jest twoje uświęcenie, twym przeznaczeniem – życie wieczne. Wszystko inne jest marnością. Szczęśliwy jesteś, jeśli potrafisz zrozumieć te prawdy i wprowadzić je w życie!
 
Niedoszły święty nie jest wynikiem braku łaski Bożej, ale braku odpowiedzi na nią. Łudzisz się, mój drogi, jeśli myślisz, że uświęcisz się, pomnażając modlitwy, a odrzucając czyjąś prośbę o przysługę.
Jeśli potrafisz docenić banalność twych codziennych czynności, wejdziesz na autentyczną drogę świętości. Powinieneś pełnić nawet najbardziej pospolite czynności ze szlachetnymi i świętymi intencjami.

Zobacz także
ks. Zdzisław Kroplewski
Każdy człowiek jest w relacjach z innymi ludźmi, nie ma człowieka, który byłby całkowicie ich pozbawiony. Nawet pustelnik pozostaje w jakichś relacjach z innymi. Relacje jednak mogą zarówno przynosić człowiekowi zadowolenie, jak i powodować trudności, być przyczyną frustracji, negatywnych emocji, zwłaszcza urazów. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku nierozwiązanych lub źle rozwiązanych konfliktów, a także wtedy, gdy kontakt z drugim człowiekiem pozostawia poczucie skrzywdzenia, niedocenienia, poniżenia. 
 
Roman Zając

Pismo Święte w aż czterech miejscach przekazuje nam informację o szczególnej interwencji Boga, który ocalił Jerozolimę, obleganą przez wojska asyryjskie, działając przez swojego „posłańca” – Anioła Pańskiego. Czy opowieść tę należy interpretować dosłownie, to znaczy, czy faktycznie Anioł zstąpił z Nieba, aby wymordować żołnierzy asyryjskich?

 
Herbert Oleschko

W tytule omawianej dziś książki pojawia się nazwa Księga Gigantów i odnosi się ona do aramejskich fragmentów tekstów odnalezionych w roku 1971 w kilku różnych grotach qumrańskich przez znanego badacza Józefa T. Milika. Ich treść odsyła do znanego biblijnego wątku narodzin „gigantów”, hebr. nefilim (por. Rdz 6, 1-4) i pozwala przyjąć istnienie obszernego opowiadania-komentarza na ten jakże tajemniczy temat.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS