logo
Poniedziałek, 06 lipca 2020 r.
imieniny:
Dominiki, Jaropełka, Łucji, Marii Teresy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Bp Jan Szkodoń
Małżeństwo. Aby marzenie nie było rozczarowaniem.
materiał własny
 Zapis czatu z ks. bp. Janem Szkodoniem
z 17 grudnia 2007 roku
 
  Bp Jan Szkodoń, ur. 19 XII 1946 roku w Chyżnem k. Nowego Targu. Doktor teologii pastoralnej (pedagogika rodziny). Święcenia kapłańskie przyjął w 1970 roku z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego ks. kard. Karola Wojtyły. W 1988 roku został biskupem pomocniczym diecezji krakowskiej.
 
Jest autorem wielu cenionych i uznanych publikacji z zakresu duchowości oraz rozważań pasyjnych do "Gorzkich żali" wydanych na płytach CD. Jego ulubionym zajęciem jest malowanie pejzaży, martwej natury, kapliczek, kościołów a także (coraz częściej) motywów pasyjnych.
 
 Jedną z ostatnio wydanych pozycji księdza biskupa Jana jest książka:
 
bp Jan: Witam wszystkich i zapraszam do zadawania pytań. Temat dyskusji: „Małżeństwo. Aby marzenie nie było rozczarowaniem” ale oczywiście można pytać nie tylko na ten temat.
 
aaleksaandraa: Czy można bać się małżeństwa?
 
bp Jan: Jeśli przez słowo "bać się" rozumiemy poważne podejście do tego powołania i poczucie odpowiedzialności za współmałżonka i za dzieci to w tym znaczeniu trzeba się bać. Natomiast gdyby bać się oznaczało, że nie zawieram małżeństwa choć wiem, że to moje powołanie to taki strach trzeba odrzucić.
 
aaleksaandraa: A jeśli się z doświadczenia rodzinnego boi się podjąć decyzje bo się żyło w takiej rodzinie gdzie nie jest było przykładu małżeństwa lecz jest bardzo zły... to dziecko ma prawo się bać i może wybrać całkiem inną drogę?
 
bp Jan: Powtarzam, że trzeba podchodzić do powołania małżeńskiego z całą powagą. Z poczuciem odpowiedzialności przed Bogiem i drugim człowiekiem ale równocześnie trzeba Panu Bogu zaufać nawet mając przykre doświadczenia z własnej rodziny. Jeśli Bóg mnie powołuje udzieli mi pomocy w realizacji tego powołania.
 
qrq: Jak dobrze przygotował się do małżeństwa?
 
bp Jan: Trzeba pamiętać ,że małżeństwo jest powołaniem. W przygotowaniu i realizacji powołania pomaga nam Jezus Chrystus. Może kilka konkretów: codzienna modlitwa, częsta spowiedź i Komunia św., czytanie Pisma św., kształtowanie w sobie postawy ofiarnej miłości wobec drugiego człowieka, szacunek dla ludzkiego ciała, zaufanie Bogu, który mówi nie cudzołóż, pamięć o tym, że prawdziwa miłość jest wymagająca. Gdy zaś chodzi o przygotowanie do małżeństwa z konkretnym człowiekiem to radzę w czasie każdego spotkania choć przez chwilę się wspólnie pomodlić.
 
 
1 2 3 4  następna
Zobacz także
Dominik Landert
Dominik Landert - aktualnie pełni służbę w papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Pochodzi z Zurychu, jego ojciec jest Szwajcarem ale mama urodziła się w Warszawie a on sam wielokrotnie odwiedzał w Polsce krewnych i znajomych...
 
Dominik Landert
Zapis czatu z ks. bp. Janem Szkodoniem
 
Janina Niemiec
Dzięki darowi płodności otrzymanemu od Stwórcy rodzice przekazują biologicznie życie swoim dzieciom. Każdy Boży dar jednocześnie wyznacza ludziom zadanie. W przypadku poczętego życia będzie to troska obojga rodziców o właściwy i wszechstronny rozwój dziecka. Żyjemy w czasach, w których zaczyna się przekładać rozwój fizyczny i intelektualny młodego człowieka nad jego dojrzewanie psychiczne, społeczne czy wreszcie duchowe...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー