logo
Czwartek, 04 marca 2021 r.
imieniny:
Adrianny, Kazimierza, Wacława, Eugeniusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Sandro Magister
Marchewka i kij: dwojaka
materiał własny
 


Dyplomatyczna kurtuazja w relacjach z Watykanem i twarda linia wobec Kościoła wewnątrz kraju. Pół miliona katolików kroczy w pokojowych procesjach. Modlą się wśród ruin kościołów zawłaszczonych przez rząd. Bici i więzieni, ale wciąż się nie poddają.

Rzym, 31 lipca 2009 – Wietnam jest jednym z niewielu krajów w świecie, razem z Arabią Saudyjską i Chinami, które nie mają dyplomatycznych relacji ze Stolicą Apostolską. Jest również krajem, w którym wspólnota katolicka posiada bardzo żywą pamięć doznanych prześladowań i wciąż jest źle traktowana. A jednocześnie wydaje się pewne, że ten komunistyczny kraj będzie jednym z głównych etapów w pielgrzymce Benedykta XVI do Azji, która jest planowana na rok 2010.

Zaproszenie do odwiedzenia Wietnamu zostało przekazane papieżowi przez ordynariusza diecezji Dalat i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Wietnamu – ks. abpa Piotra Nguyen Van Nhon, podczas wizyty „ad limina”, którą biskupi wietnamscy złożyli w Rzymie w końcu czerwca br. Nie ma jeszcze oficjalnego zaproszenia ze strony władz państwowych. Nie ma jednak wątpliwości, że takie zaproszenie będzie wkrótce wystosowane. Tuż przed odlotem do Rzymu arcybiskup Hanoi, ks. Józef Ngo Quang Kiet otrzymał sugestię z Urzędu ds. Wyznań, żeby zaprosić Papieża. Abp Kiet jest sekretarzem Konferencji Episkopatu Wietnamu.

Jest możliwe, że oficjalne zaproszenie będzie przekazane Benedyktowi XVI przez prezydenta Wietnamu, Nguyen Minh Triet, podczas audiencji papieskiej w Watykanie w grudniu br. Będzie to drugi raz, że tej rangi przedstawiciel Wietnamskich władz spotka się z papieżem od czasu zjednoczenia kraju pod rządami komunistycznymi w 1975 r. Poprzednią wizytę 25 stycznia 2007 roku złożył premier Nguyen Tan Dung.

Co więcej, w listopadzie br. do Rzymu uda się delegacja wyznaczona przez rząd wietnamski w porozumieniu z Watykanem, mająca wyraźne zadanie przedyskutowania problemów związanych z nawiązaniem dyplomatycznych stosunków. Będzie to druga runda wzajemnych rozmów. Pierwsza runda miała miejsce w Hanoi w dniach 16-17 lutego br. Delegacji watykańskiej przewodniczył Pietro Paroli, podsekretarz ds. kontaktów z państwami. Wietnamskiej delegacji przewodniczył wiceminister spraw zagranicznych Nguyen Quoc Cuong.

Kluczowym punktem dyskusji jest kwestia nominacji biskup- ich w Wietnamie. Stolica Apostolska nie ma pełnej wolności wyboru nowych biskupów. Obecna procedura wymaga, by Rzym przedstawiał trzech kandydatów dla każdej wakującej diecezji, a władze wietnamskie wykluczają tych, których nie chcą.

Najnowsza seria nominacji – trzech ordynariuszy i jednego pomocniczego – została ogłoszona 25 lipca. Jedna z zainteresowanych diecezji – Phat Diem – nie posiadała biskupa ponad dwa lata, od 14 kwietnia 2007 r. Jest to ilustracja istniejących trudności w dochodzeniu do porozumienia.

Obecnie wszystkie spośród 26 diecezji wietnamskich są obsadzone. Ocenia się, że jest więcej niż 6 milionów katolików w Wietnamie, co stanowi 8 procent z 84 milionów mieszkańców. Ich liczba wzrasta: w samym tylko Ho Chi Minh City było dziewięć tysięcy chrztów dorosłych w ciągu minionego roku. Powołania do kapłaństwa i zakonne również rosną w liczbę. Obecnie w 24 klasztorach benedyktyńskich jest 270 mnichów. W 1975 r. w opactwie Hue było 11 benedyktynów, a dzisiaj jest ich 79, i około dwudziestu nowicjuszy każdego roku.


 

 
1 2  następna
Zobacz także
Ks. John Gibson
Urodziłem się 16 sierpnia 1951, w pobliżu Chicago, Illinois, USA. Jestem najstarszym z 13 dzieci, z których czterech z nas jest księżmi, dwie siostrami zakonnymi a trzech świeckimi konsekrowanymi. Mój pradziadek, John Gerard Gibson, jako emigrant z Irlandii osiadł w połowie XVIII wieku w Pennsylvanii. Jego rodzina cierpiała prześladowania od swoich sąsiadów za to, że byli głęboko religijnymi katolikami i sprzeciwiali się niewolnictwu...
 
Ks. John Gibson
Na wstępie należy podkreślić, że Kościół w Polsce - nie pomijając świeckich aspektów zjawiska emigracji - jest zainteresowany przede wszystkim jej religijną stroną i problemami wszechstronnej opieki duszpasterskiej nad Polakami żyjącymi poza granicami Ojczyzny. Całość problematyki duszpasterstwa polskiego za granicą - w uchwałach II Polskiego Synodu Plenarnego - została podzielona na dwie części: opis duszpasterstwa emigracyjnego oraz duszpasterstwo Polaków na Wschodzie...
 
Marek Blaza SJ
Ludzie szukający diabła we wszystkich rzeczach częstokroć lubią odwoływać się do egzorcyzmów jako najbardziej skutecznego środka w walce ze złem. W ten sposób przynajmniej pośrednio deprecjonują skuteczność działania sakramentów, w tym zwłaszcza chrztu, bierzmowania, Eucharystii, pokuty, namaszczenia chorych...
 
 
___________________
 
 reklama