logo
Niedziela, 07 marca 2021 r.
imieniny:
Perpetuy, Felicyty, Kajetana, Pauli – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Maryja, nasza Matka
materiał własny
 


Maryja, nasza Matka

Moja koleżanka z pracy jest protestantką. Podczas strajków w Polsce ganiła Polaków, że uciekają się do Maryi, zamiast do Chrystusa. Ona wcale nie uważa Maryi za swą Matkę i nie modli się do Niej. Bardzo mi jej żal.

Polacy wcale nie uważają Matki Bożej za Odkupicielkę ludzi ani za jakąś boginię. Czcząc Maryję jako Matkę Bożą, chcą uwielbić Jezusa Chrystusa, który w swej osobie jest jedynym Pośrednikiem między Bogiem a ludźmi. Tytuł "Boża Rodzicielka" spotykamy po raz pierwszy w modlitwie poświadczonej już około 300 r., którą więc w nieco poszerzonej formie odmawiamy dzisiaj: Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelkich złych przygód racz nas zawsze wybawiać, Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza. Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj. Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. W piękny sposób jest tu wyrażona myśl, że jako Matka Boża Maryja jest też naszą Matką. Jako nasza Matka nie ma innego zadania niż prowadzić nas do Syna. W macierzyńskiej miłości troszczy się o braci i siostry swojego Syna, pielgrzymujących jeszcze na ziemi, wystawionych na ucisk i niebezpieczeństwa. Stąd nie tylko naród polski, ale cały Kościół, wzywa Ją pod tytułem Orędowniczki, Wspomożycielki. Pomocnicy, Pośredniczki.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
Fr. Justin
Kto może pozwolić osobom świeckim i zakonnym do rozdawania Komunii świętej?
 
Fr. Justin
Pierwsze zagadnienie, narzucające się, kiedy chcemy wiedzieć, "jaki jest Bóg", to kwestia Jego złożoności czy niezłożoności. Istotnie, sprawa złożoności ukazuje się nam jako pierwsza, gdy tylko spojrzymy na świat. Czy Bóg jest taki, jak wszystkie rzeczy widzialne, jak ciała, z których składa się świat? Złożoność występuje w świecie w dwojaki sposób: jedne rzeczy składają się z części, inne wchodzą w skład czegoś. Zapytajmy najpierw, czy Bóg sam w sobie jest złożony?
 
Tadeusz Basiura
Niemal od początku istotnym elementem kultu Matki Boskiej jest porównywanie Jej do najpiękniejszych roślin i kwiatów. Nigdzie nie zachował się opis urody Matki Boskiej, ale w wyobrażeniu wiernych była osobą niezwykle piękną i tylko za pomocą kwiatów można określić Jej urodę, co też Jej czciciele czynili od początku...
 
 
___________________
 
 reklama