logo
Wtorek, 17 maja 2022 r.
imieniny:
Brunony, Sławomira, Wery, Paschalisa, Weroniki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Matka Boża Ostrobramska
materiał własny
 


Matka Boża Ostrobramska

Skąd pochodzi obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej i jak się znalazł w Ostrej Bramie? Zapytał mnie o to znajomy Litwin, któremu nie umiałam dać odpowiedzi, chociaż wychowałam się i kształciłam w szkole buchalteryjnej w Wilnie, mieszkałam blisko Ostrej Bramy, często tam się modliłam i zachowałam do dzisiaj wielkie nabożeństwo do Matki Boskiej Ostrobramskiej.

W obecnym roku (1987) Polacy, Litwini, Łotysze i Białorusini, w 600-lecie chrztu Litwy, wspominają także duchowa obecność Maryi od przeszło 300 lat w Jej cudownym obrazie ostrobramskim oraz 60-leciejego koronacji. Maryja doznaje czci w tym sławnym obrazie jako Matka Boża Miłosierdzia, Królowa Polski i Wielka Księżna Litewska. W I. 1503-1522 z rozkazu króla polskiego Wilno otoczono murem i dziewięcioma bramami obronnymi. Jedną z tych bram nazwano Ostra Bramą, ze względu na ostry koniec miasta. Według zwyczaju zawieszono nad Ostrą Bramą, wkrótce po jej zbudowaniu, obraz Matki Bożej. W r. 1626 karmelici założyli w pobliżu klasztor, a w Bramie zbudowali małą kaplicę. Dnia 12 kwietnia 1671 r. odbyło się uroczyste poświęcenie obrazu Matki Bożej przez biskupa wileńskiego, w obecności najwyższych dostojników świeckich Wielkiego Księstwa Litewskiego, profesorów i studentów Akademii Wileńskiej, magistratu miasta i Wilnian. Koronacji obrazu dokonał 2 lipca 1927 r. kard. Aleksander Kakowski z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego, prymasa Augusta Hlonda, marszałka Józefa Piłsudskiego, ministrów, biskupów i wiernych. Obraz został namalowany w Krakowie - tam też znajduje się podobny obraz, w kościele Bożego Ciała.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Roman Słupek SDS

Czy jest mozliwe przyjecie wiary katolickej przez niewierzącego, który chciałby się nawrócić? Jeśli tak to gdzie powinien się z tym problemem udać?

 
ks. Roman Słupek SDS
Już Nowy Testament świadczy, że słowo Boże przybiera także postać nauki, doktryny. Już w Nowym Testamencie znajdujemy ustalone formuły nauczania i wyznania wiary. Komu została powierzona odpowiedzialność za czystość tej nauki?
 
redakcja czasopisma
Kościół katolicki obchodzi 8 września święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie wiemy dokładnie, kiedy narodziła się Maryja, a data tego święta wynika z tradycji kultu maryjnego. Świętowane tego wydarzenia niesie głęboką treść teologiczną. Narodzenie Maryi było bezpośrednią zapowiedzią przyjścia Zbawiciela. Ojcowie Kościoła mówili, że Maryja poprzedza przyjście Mesjasza tak, jak nastanie jutrzenki zapowiada pełny blask dnia. 
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm