logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Matugga. Konsekracja kościoła parafialnego
 


„Przez ostatnie lata naszej misji w Ugandzie niemal co roku, z Bożą i ludzką pomocą, udaje nam się otworzyć nowy obiekt: albo kościół, albo szpital albo szkołę, aby lepiej służyć ludziom w tym misyjnym kraju. Tak samo stało się w listopadzie tego roku.” – piszą do nas misjonarze z parafii w Matugga.

 

3 listopada 2019 r. miała miejsce konsekracja nowego kościoła w naszej misji w Matugga. Głównym celebransem i konsekratorem kościoła był pasterz Archidiecezji Kampala abp. Kyprian Kizito Lwanga. Niemal dziesięć lat poszukiwania funduszy, pracy, poświęceń i modlitwy dało wspaniały efekt w postaci dokończonej budowy i uroczystej konsekracji świątyni. Przygotowania do uroczystości trwały niemal rok.

 

Duchowe przygotowania

Dwa miesiące przed tym ważnym dla parafii wydarzeniem miały miejsce intensywne duchowe i materialne przygotowania. Niezwykłym czasem były rekolekcje parafialne, których myślą przewodnią były słowa 1 Listu do Koryntian „Wy jesteście świątynią Ducha Świętego” (1 Kor 6,19).

 

Bieg parafialny

Poza promocją wydarzenia w mediach katolickich, dwa tygodnie przez konsekracją, na terenie parafii, został zorganizowany bieg, w którym wzięli udział uczestnicy między piątym a osiemdziesiątym rokiem życia. Zostały wyznaczone trzy trasy różnych długości: kilometr, trzy oraz pięć kilometrów. Każdy mógł spróbować swoich sił i możliwości.

 

Wielkie sprzątanie

Dzień konsekracji kościoła był równocześnie odpustem parafialnym ku czci św. Franciszka z Asyżu, przeniesionym z października. Dlatego w tygodniu poprzedzającym uroczystość odbyło się wielkie sprzątanie Matuggi, ponieważ św. Franciszek jest patronem ruchów i inicjatyw ekologicznych. We współpracy z różnymi szkołami i lokalną władzą samorządową parafianie włączyli się w uporządkowanie i sprzątanie ulic naszego miasteczka.

 

Akcja krwiodawcza

W parafii Matugga od lat działa grupa medyków; lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, którzy służą pomocą najuboższym mieszkańcom naszego regionu. Również tym razem zorganizowali w naszym franciszkańskim szpitalu „Wanda Health Centre” darmowe badania, doradztwo, szkolenia i możliwość oddania najcenniejszego lekarstwa, jakim jest krew.

Zgromadzona na uroczystościach wspólnota wiernych była bardzo międzynarodowa. Oprócz Ugandyjczyków w wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele USA, Indii, Sudanu, Rwandy, Kenii czy Hiszpanii. Większość z nich posługuje w Ugandzie, jako misjonarze. Pani konsul Ewa Zaleska reprezentowała polską ambasadę w Nairobi, w Kenii.

 

Koła misyjne w Ugandzie

Miłym akcentem była wizyta przedstawicieli kół misyjnych naszych parafii z Zielonej Góry i Dąbrowy Górniczej. Nasza współpraca z parafiami partnerskimi przypisanymi do misji w Ugandzie rozwija się bardzo prężnie, a po wizycie naszych przyjaciół z Polski nabrała jeszcze bardziej wyrazistych kształtów. Po uroczystościach nasi goście mieli okazję zobaczyć piękno zielonej Ugandy w parku narodowym „poszukując lwa”, który niestety ukryły się w wysokiej trawie, ponieważ właśnie trwała pora deszczowa. Każdy natomiast mógł potrzymać w ręku małego krokodyla i przekroczyć linię równika, który przebiega przez Ugandę. Goście wzięli tez udział w parafialnym dniu sportu. Jest on organizowany raz w roku dla szkol i przedszkoli prowadzonych przez parafie.

 

Wizytacja kanoniczna

Opisywana uroczystość zbiegła się w wizytacją kanoniczną naszego Wyższego Przełożonego z Krakowa o. Mariana Gołąba i o. Bronisława Staworowskiego, ekonoma Prowincji. Podczas konsekracji kościoła w Matugga Arcybiskup Kizito umieścił w mensie ołtarzowej relikwie naszych Błogosławionych Męczenników z Pariacoto, o. Michała Tomaszka i o. Zbigniewa Strzałkowskiego, a w ołtarzu bocznym relikwie św. Franciszka z Asyżu. Te duchowe dary zostały ofiarowane nam przez Ojca Prowincjała Mariana dla nowego kościoła. W ten sposób nasza misyjna parafia ma udział w tradycji i dziedzictwie Zakonu oraz pewność mocnych orędowników w niebie.

 

Eucharystia i świętowanie

Msza Święta trwała ok. trzy godziny. Zwyczajowo na takich uroczystościach każdy, kto czuje się ważny, chce przemawiać. Tym razem jednak mikrofon otrzymało tylko kilku gości. Po Eucharystii na zewnątrz kościoła została przygotowana scena i namioty, gdzie odbywały się przedstawienia i koncerty lokalnych artystów. W uroczystości brało udział ok. trzech tysięcy osób. W Ugandzie podczas takich wydarzeń wszystkim trzeba przygotować posiłek, co stanowi największy finansowy wydatek. W naszym plemieniu Baganda istnieje powiedzenie: „jeśli gospodarz cię niczym nie poczęstuje, to już do niego nie wracaj”. Mimo pory deszczowej niedziela 3 listopada była słoneczna, co też było dla nas wyraźnym znakiem Opatrzności Bożej. Częste i mocne opady deszczu mogą zdezorganizować przebieg uroczystości, szczególnie na otwartej przestrzeni.

 

Wspólna wdzięczność

Jako franciszkańscy misjonarze jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przyczynili się do budowy naszego parafialnego kościoła w Matugga. Trudno wszystkich wymieniać, bo są to dosłownie tysiące osób z różnych krajów. Wierzący Ugandyjczycy są bardzo ofiarni, jeżeli chodzi o wsparcie działalności Kościoła. Jednak przy ich dochodach nie byliby w stanie wybudować takiej świątyni. Niemal 80% funduszy na budowę kościoła pochodziło z zewnątrz, od różnych ofiarodawców. Niech Pan Wam wszystkim wynagrodzi za Wasze serce. Z naszej strony obiecujemy wdzięczną modlitwę.

Jeżeli Bóg błogosławi, to zawsze podwójne (J 1,16). Już za dwa tygodnie odbędzie się uroczyste otwarcie i poświęcenie nowego franciszkańskiego szpitala „Wanda Heath Centre” w Matugga. Bogu niech będą dzięki!

 

Adam Klag i o. Marek Warzecha
misjonarze z Ugandy

www.franciszkanie.pl