logo
Wtorek, 24 maja 2022 r.
imieniny:
Joanny, Zdenka, Zuzanny, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Międzynarodowa konferencja ”Obecność krzyża w przestrzeni publicznej”
 


Polska i europejska perspektywa obecności krzyża w przestrzeni publicznej będzie przedmiotem referatów i dyskusji międzynarodowej konferencji, która odbędzie się w dniach 12-13 listopada 2014 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Organizują ją Katedra Prawa Wyznaniowego KUL oraz Polski Instytut Katolicki „Sursum Corda”.
 
Krzyż jest obecny w przestrzeni publicznej państw europejskich. Rozwiązania, które obowiązują w Polsce nie są wyjątkowe – podkreśla kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego KUL ks. dr hab. Piotr Stanisz, zapraszając na konferencję dotyczącą obecności krzyża w przestrzeni publicznej państw europejskich. Dodaje, że skrajne rozwiązania, jak te obowiązujące we Francji, są wyjątkiem. 
 
Tematy podejmowane na międzynarodowej konferencji dotyczą m.in. perspektywy Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, kwestii podejścia prawa europejskiego do obecności symboli religijnych w przestrzeni publicznej oraz różnych rozwiązań stosowanych w Europie. Podczas spotkania na KUL referaty wygłoszą prelegenci z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Litwy, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Irlandii i Grecji.

Spojrzenie na krzyż z perspektywy ogólnoeuropejskiej zaprezentuje prof. Rik Torfs z Uniwersytetu Katolickiego w Leuven (Belgia) oraz dr Michał Rynkowski z Komisji Europejskiej. Perspektywę polską przedstawi natomiast dr hab. Dariusz Dudek z KUL, ks. dr hab. Piotr Stanisz (KUL) oraz dr hab. Paweł Sobczyk z Uniwersytetu Opolskiego.
 

Program konferencji na plakacie.