logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Międzynarodowe Rekolekcje Kapłańskie w Medziugorju
 


Kiedy jakaś osoba przedstawi nam swoje stanowisko albo chce nam przekazać istotne informacje, jeśli uzna to za ważne, zwróci naszą uwagę przez postawienie pytania: Czy traktujesz mnie poważnie? Takie pytania są na miejscu. W naszym życiu model coraz bardziej dominuje, w którym mamy zbyt wiele informacji, wskazówek i nakazów, a zbyt mało wprowadzenia w życie tychże treści. Istotnie, w morzu treści i słów, wszystko jakby traci ważność. W takiej atmosferze licznych ofert dajemy sobie prawo wyboru tego, co wydaje się nam ważniejsze i bardziej wartościowe dla naszego życia. Innymi słowy wybieramy to, co się nam podoba, albo mówiąc obrazowo - jest to życie zgodne z prawem oferty, popytu i wolnego wyboru - logika rynku.

Lecz takie pojmowanie rzeczy wkracza również w życie religijne. Wierni tak jakby i w życiu religijnym chcieli wybierać te części i treści, które wydają się im być bardziej akceptowalne, łatwiejsze do przyjęcia. Zapomina się przy tym o podstawowym znaczeniu wiary, która jest darem i która zakłada nie tylko wierzenie, ale i życie tym, w co wierzymy. Takie podejście moglibyśmy określić życiem religijnym wg modelu "szwedzkiego stołu". Co to oznacza? Osoba wierząca wybiera sobie z treści zbawienia zaproponowanych przez Jezusa Chrystusa i sakramentów Kościoła tylko to, co się jej podoba. Dzięki temu mamy rozmaite paradoksy: osoba wierząca, która nazywa siebie katolikiem, być może będzie chodziła co niedzielę na Mszę św., ale niepoważnie będzie traktowała swoje małżeństwo, będzie bronić życia, ale dokona aborcji, będzie prosić Boga o pomoc, ale będzie nadużywać pozycji w rodzinie czy wobec podwładnych i tak dalej.

Bycie katolikiem oznacza pełną przynależność do Chrystusa. Znaczenie słowa katolik niesie w sobie obowiązek, by w pełni wierzyć prawdzie, którą Jezus Chrystus głosi i poprzez Kościół wprowadza w rzeczywistość. Dlatego naszym obowiązkiem jest przede wszystkim wierzyć i dawać świadectwo o całości tego, w co wierzymy. Pismo Święte zwraca nam uwagę, że nie możemy opuścić ani jednego słowa, ani też inaczej go sformułować. Wiara jest poważną sprawą. Zwieńczeniem wiary jest życie wszystkim tym, czym żył Jezus i co przekazał apostołom. Bycie katolikiem nie pociąga za sobą jedynie przynależności do określonej grupy ludzi czy organizacji. Oznacza to bycie wyrytym w dłoniach Jezusa Chrystusa i postawienie Jezusa na pierwszym miejscu w swoim życiu.
Matka Boża daje nam na tej drodze wspaniałe wskazówki. Ona wierzy pełnią wiary. Nie wybierała, co będzie i jak będzie. Słuchała i służyła. Matka Boża jest wzorem pierwszej, prawdziwej chrześcijańskiej relacji wobec Boga.
 
o. Mario Knezović OFM


W I A D O M O Ś C I


LICZBA KOMUNII ŚW. I KONCELEBRANSÓW

We wrześniu w parafii Medziugorje rozdano 165 000 komunii św., a Msze św. koncelebrowane były przez 3806 kapłanów z kraju i z zagranicy.
We wrześniu w Medziugorju przebywały grupy pielgrzymkowe z: Kanady, Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Korei, Malty, Libanu, Szkocji, Austrii, Francji, Portugalii, USA, Słowacji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Polski, Rumunii, Czech, Anglii, Węgier, Australii, Słowenii, Belgii, Filipin, Egiptu, Łotwy, Meksyku, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji.

"MUR MIŁOŚCI" W MEDZIUGORJU
 
Z okazji trzynastej rocznicy działalności stowarzyszenia humanitarnego "Mur miłości" z Varaždinu 6 października zorganizowano pielgrzymkę do Medziugorja. Sześćdziesięciu członków stowarzyszenia pielgrzymowało z pragnieniem, by iść "Drogą przyjaźni, pokoju i miłości". W czasie jednodniowego pobytu w sanktuarium pielgrzymowali na Górę Objawień, a w kaplicy Adoracji odbyła się Msza św. dziękczynna, której przewodniczył o. Mario Knezović OFM.
 
TRANSITUS
W wigilię święta św. Franciszka 3 października rodzina franciszkańska celebruje transitus  - przejście z tego świata do wieczności swojego założyciela św. Franciszka z Asyżu. W Medziugorju obrzęd ten sprawowano bezpośrednio po wieczornej Mszy św., brali w nim udział medziugorscy franciszkanie, franciszkanki, członkowie młodzieży franciszkańskiej i trzeci zakon franciszkański. W czasie liturgii franciszkanie i wierni przypominają sobie ostatnie ziemskie chwile życia św. Franciszka, rozmiłowanego w Bogu i w całym stworzeniu, który nawet śmierć nazywał swoją siostrą i dziękował jej, że prowadzi go do Stwórcy.
Wieczorną Mszę św. i obrzęd transitus prowadził o. Branko Radoš OFM.

1900 KILOMETRÓW NA ROWERZE DLA SIEROCIŃCA W UGANDZIE
 
Aby wspomóc budowę sierocińca "Kumi" w diecezji Sorota w Ugandzie Alois Gerding z Sendeny (Niemcy) przejechał na rowerze 1900 km z Münster do Medziugorja. Alois Gerding wraz z żoną Elizabeth, rodziną Eink oraz przyjaciółmi wspierają materialnie pracę socjalno-humanitarną kapłanów w Afryce. Sierociniec "Kumi" prowadzony przez o. Charlesa Osire będzie się zajmował 200 sierotami.

REKOLEKCJE W DOMU MODLITWY "DOMUS PACIS"

W domu modlitwy "Domus Pacis" odbyły się rekolekcje postu, modlitwy i milczenia dla pielgrzymów z Niemiec. Rekolekcje prowadził o. Ljubo Kurtović OFM.
W tym samym domu na rekolekcjach prowadzonych przez o. Franjo Dušaja OFM, zebrała się młodzież z Czarnogóry, jak również młodzież franciszkańska z Hercegowiny i grupa dziewcząt na rekolekcjach prowadzonych przez siostry franciszkanki.

DZIESIĄTE MIĘDZYNARODOWE REKOLEKCJE KAPŁAŃSKIE
Dziesiąte Międzynarodowe Rekolekcje Kapłańskie odbędą się w Medziugorju w dniach od 4 do 9 lipca 2005 r. Tematem rekolekcji będzie: Eucharystia i Maryja - Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie! (J 2, 5)

PROGRAM REKOLEKCJI
4 lipca 2005, poniedziałek
13. 00 - 18.00 Zgłoszenia uczestników (żółty budynek za kościołem)
18.00  POCZĄTEK REKOLEKCJI
Modlitwa różańcowa, Msza św.
Modlitwa o uzdrowienie i tajemnice chwalebne Różańca św.

5 lipca 2005, wtorek
8.30 Laudes w j. łacińskim i adoracja Najświętszego Sakramentu
9.00 Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)
10.00 Przerwa
10.30 Modlitwa
15.30 Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)
16.30 Przerwa
17.00 Modlitwa
18.00 Modlitwy wieczorne (różaniec, Msza św., modlitwa o uzdrowienie)

6 lipca 2005, środa
8.30  Laudes w j. łacińskim i adoracja Najświętszego Sakramentu
9.00 Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)
10.00 Przerwa
10.30 Modlitwa
15.30 Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)
16.30 Przerwa
17.00  Modlitwa
18.00 Modlitwy wieczorne (różaniec, Msza św., modlitwa o uzdrowienie)
22.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu

7 lipca 2005, czwartek
6.00 Różaniec na Górze Objawień
9.30 Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)
10.00 Przerwa
10.30 Modlitwa
15.30 Wykład (o. dr Zvjezdan Linić, OFM)
16.30 Przerwa
17.00 Modlitwa
18.00 Modlitwy wieczorne (różaniec, Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu)

8 lipca 2005, piątek
6.00 Droga Krzyżowa na górze Križevac (o. Jozo Zovko, OFM - spowiedź)
16.00 Modlitwa, rozważanie (o. Jozo Zovko, OFM)
18.00 Modlitwy wieczorne (różaniec, Msza św., adoracja Krzyża Pańskiego)

9 lipca 2005, sobota
08.30 Przejście na grób o. Slavka Barbaricia OFM, modlitwa
09.00 Wymiana doświadczeń, świadectwa

ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI - MSZA ŚW. O 12.00
Rekolekcje prowadzić będzie o. Ljubo Kurtović, OFM
Zgłoszenia można przesłać poprzez e-mail: seminar.marija@medjugorje.hr, złożyć osobiście lub w biurze informacji albo telefonicznie lub faxem: 00 387 36 651 999 (za Mariju Dugandżić).
Prosimy księży, którzy na własną rękę zapewniają sobie zakwaterowanie u rodzin w Medziugorju, aby w swoim zgłoszeniu podali również imię i nazwisko oraz numer telefonu rodziny, u której zamierzają się zatrzymać.
Księża, którzy nie mają możliwości załatwienia kwater na własną rękę proszeni są o zaznaczenie tego w zgłoszeniu, aby parafia mogła zarezerwować im miejsce.
Koszty rekolekcji pokrywa odprawienie pięciu intencji mszalnych.
Należy wziąć ze sobą: celebret, albę i stułę, Pismo Święte, radio o wysokiej częstotliwości FM i słuchawki (aby słuchać tłumaczenia symultanicznego).
Ponieważ nie wszyscy księża mają dostęp do Internetu i być może nie wiedzą o rekolekcjach w Medziugorju, prosimy organizatorów pielgrzymek, grupy modlitewne oraz centra pokoju, aby zamieściły tę informację we wszystkich dostępnych środkach przekazu, aby jak najwięcej księży mogło wziąć w nich udział. Prosimy również, aby o ile jest to możliwe materialnie wspomóc księży, którzy chcą przyjechać, a nie mają środków potrzebnych na pokrycie kosztów podróży (zakwaterowanie u rodzin w parafii jest bezpłatne).
Już teraz dziękujemy Państwu modląc się o błogosławieństwo Boże i błogosławieństwo Królowej Pokoju w Waszej pracy.

Wykładowcą na tegorocznych rekolekcjach będzie o. Zvjezdan Linić, OFM. Urodził się w 1941 w Svilnie, w pobliżu sanktuarium Matki Łaskawej w Trsacie (Chorwacja). Do Zakonu Franciszkańskiego wstąpił w 1958 r., święcenia kapłańskie otrzymał w 1967 r.

Studiował w Samoborze, Zagrzebiu, Paryżu i Innsbrucku gdzie w 1970 r. obronił doktorat z teologii - z zakresu liturgii.

W latach 1981-1997 jako kapłan działał pośród naszych pracowników w Innsbrucku, Paryżu, Nowym Sadzie oraz w Chorwacji w Trsacie, Karlovacu, Osijeku i Zagrzebiu. Od 1997 r. jest dyrektorem Domu Spotkania Tabor działającego przy klasztorze franciszkańskim w Samoborze, gdzie organizuje i prowadzi liczne rekolekcje i kursy dla wszystkich stanów w Kościele.

Posługę kapłańską poświęcił w największym stopniu młodzieży i Trzeciemu Zakonowi Franciszkańskiemu. Wielu młodym ludziom pomógł poznać Chrystusa Zbawiciela i wejść do Kościoła dzięki sakramentowi chrześcijańskiej inicjacji. Często prowadzi wykłady dla studentów teologii. Jest szczególnie aktywny w prowadzeniu rekolekcji dla kapłanów, zakonników i zakonnic oraz dla osób świeckich. Jest znany jako osoba prowadząca kursy pomagające w poznaniu podstawowego doświadczenia chrześcijańskiego oraz rekolekcji uzdrawiających i wyzwalających.

Oprac. Renata Juraszek