logo
Czwartek, 09 grudnia 2021 r.
imieniny:
Anety, Leokadii, Wiesława, Walerii, Piotra – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Międzyreligijna modlitwa o pokój
 


W związku z przypadającą 27 października rocznicą spotkania międzyreligijnego w Asyżu, w Warszawie co roku odbywa się modlitwa o pokój z udziałem przedstawicieli różnych wyznań i religii. Inicjatorem wydarzenia zorganizowanego po raz pierwszy w 1986 roku był Jan Paweł II. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (ul. Broniewskiego 48) w środę, 27 października o godzinie 11.00 i jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

 

Dzisiaj szczególnie mocno potrzebujemy znaku jedności i wspólnej troski o pokój. Dlatego przywołujemy wyjątkowo aktualną wciąż wypowiedź Jana Pawła II z 27 października 1986 roku do zgromadzonych w Asyżu przedstawicieli różnych religii i wyznań: „Wyzwanie, jakim jest pokój, które dziś stoi przed każdym ludzkim sumieniem, przekracza różnice religijne”.

 

Modlitwa o pokój odbędzie się pod patronatem Polskiej Rady Ekumenicznej oraz ks. Kardynała Kazimierza Nycza.
Wezmą w niej udział:


- Kościół rzymskokatolicki - ks. Kardynał Kazimierz Nycz,
- Polski autokefaliczny kościół prawosławny - Metropolita Sawa,
- Kościół Starokatolicki Mariawitów - bp Marek Maria Karol Babi,
- rodzinę ewangelickich kościołów RP reprezentować będzie kościół ewangelicko-augsburski,
- wyznawców judaizmu będzie reprezentował rabin Michael Schudrich,
- wyznawców islamu będzie reprezentował imam Jabbar Koubaisy,
- wspólnotę Sant’Egidio reprezentowała będzie Magdalena Wolnik.

 

W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli również przedstawiciele władz Warszawy. Każda wspólnota wyznaniowa będzie prowadziła modlitwę w języku polskim, a następnie wybrany fragment psalmu 62 Nie pokładajcie ufności w przemocy ani się łudźcie na próżno rabunkiem w swoim języku: hebrajskim, arabskim, łacińskim, staro-cerkiewno-słowiańskim i oczywiście polskim.

 

Symbolem modlitewnego spotkania są liście drzewa oliwnego ułożone w kształt rozety katedry w Asyżu, gdzie zaczęło się pierwsze spotkanie międzyreligijne. Krąg rozety to krąg wiecznej, nieustającej modlitwy o pokój. Gospodarzem wydarzenia jest Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, a jego inicjatorem Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.

 

www.centrumjp2.pl