logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Miejsce Mojego Miłosierdzia i Odpoczynku
 


Sesja kommemoracyjna o Kunegundzie Siwiec, świeckiej karmelitance ze wspólnoty wadowickiej,  zmarłej w opinii świętości w 1955 r., w ramach podjętych starań o otwarcie jej procesu beatyfikacyjnego, odbędzie się 20 maja 2006 r. w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie, ul. Rakowicka 18, pod honorowym patronatem o. Alberta Wacha OCD, Prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych.

9.00 - Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem o. Alberta St. Wacha OCD, Prowincjała Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, w intencji rychłego otwarcia procesu beatyfikacyjnego Kunegundy Siwiec - kościół Karmelitów Bosych, Kraków, ul. Rakowicka 18
(koło Dworca PKP Kraków Główny).
 
Program sesji - moderator: o. dr Włodzimierz Tochmański OCD
10.15 - Otwarcie i wprowadzenie - o. Albert Wach OCD, prowincjał
10.30 - Sylwetka Kundusi, kalendarium życia - Helena Faustyna Stańczyk
10.50 - Doświadczenie mistyczne Kunegundy Siwiec - o. prof. dr hab. Jerzy Gogola OCD
11.10 - Najświętsza Maryja Panna, Królowa Karmelu, na duchowej drodze Kunegundy Siwiec - o. dr Szczepan Praśkiewicz OCD
11.30 - Chrystus w doświadczeniu duchowym Kunegundy Siwiec - o. dr Andrzej Ruszała OCD
11.50 - 12.20 - Przerwa
12.20 - Teologia modlitwy wg "Miejsca Mojego Miłosierdzia i Odpoczynku" - o. dr Marian Zawada OCD
12.40 - Umiłuj mój Krzyż - cierpienie według "Miejsca Mojego Miłosierdzia i Odpoczynku" - mgr lic. Piotr Marceli Strojecki OCDS
13.00 - Nadprzyrodzone oświecenia Kunegundy Siwiec w świetle Biblii - o. dr Piotr Nyk OCD
13.20 Spektakl Teatru Hagiograf im. Św. Teresy z Lisieux "...BO KOCHAM DUSZE WESOŁE, opracowanie: Izabela Drobotowicz-Orkisz
 
Sesji towarzyszyć będzie wystawa poświęcona życiu i przesłaniu Kunegundy Siwiec.
Świecki Zakon Karmelitów Bosych
Sekretariat Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych
ul. Lubomirskiego 11/3, 31-509 Kraków
tel/fax (0 12) 431-27-00, kom. 512 172 268
e-mail: ocds(at)wp.pl
 

Kunegunda Siwiec (Kundusia z Siwcówki)
Kunegunda Siwiec urodziła się 28 maja 1876 roku w Stryszawie, w bardzo pobożnej rodzinie stryszawskich górali Jana i Wiktorii Siwiec. Była dziesiątym z jedenaściorga ich dzieci. Od dziecka, tak jak cała rodzina, ciężko pracowała w polu i przy inwentarzu.. Kundusia nauczyła się tylko czytać. Były to czasy rozbioru Polski. Stryszawa należała do tzw. Galicji, pod administracją Austro-Węgier.
 
Kundusia wyrosła na żywą, wesołą i ładną dziewczynę. W dwudziestym pierwszym roku życia (1897 roku) w nowopowstałej parafii pw. św. Anny w Stryszawie, odbyły się pierwsze misje. Prowadził je o. Bernard Łubieński – redemptorysta zwany "Kulawym Misjonarzem". Pod wpływem jego nauk Kundusia doznała głębokiego nawrócenia. Zmieniła swoje plany życiowe oddała się na wyłączną służbę Bogu. Poszukiwała Jego woli żyjąc w świecie.
 
Dnia 2 lutego 1897 roku wstąpiła do Apostolstwa Modlitwy Najświętszego Serca Jezusowego przy kościele św. Anny. Stała się też zelatorką Żywego Różańca. Około 1902 roku skończyła kurs katechezy dla ludowych katechetek. Od tej pory pomagała dzieciom, młodzieży i dorosłym przygotować się do Sakramentów Świętych i przybliżyć się do Boga. Była aktywną parafianką i bardzo cenioną w parafii osobą.
 
Kundusia sprzedawszy część ze swojej ziemi, pomagała w studiach Józefowi Czerneckiemu, który wstąpił do seminarium w Krakowie. W 1922 r. przyjął on święcenia kapłańskie, był pierwszym kapłanem w Stryszawie, w parafii pw. św. Anny. W 1923 roku Papież Pius XI beatyfikował Teresę Martin - Teresę od Dzieciątka Jezus. W związku z tym w Wadowickim Karmelu odbywały się wielkie uroczystości, w których również uczestniczyła Kunegunda Siwiec. Wówczas zapisała się do Bractwa Praskiego Dzieciątka Jezus, a 24 czerwca wstąpiła do Świeckiego Zakonu Karmelitańskiego przyjmując imię Teresy od Dz. Jezus. Dzięki współpracy z ks. Józefem Czerneckim i przy jego udziale finansowym, na ziemi ofiarowanej przez Kundusię powstaje Zakład Naukowo-Wychowawczy, przekazany Siostrom Zmartwychwstankom w Stryszawie-Siwcówce, do którego w 1929 roku dobudowano kaplicę pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Od 1942 roku ks. Bronisław Bartkowski, kapelan Śióstr Zmartwychwstanek i kierownik duchowy Kundusi, rozpoczął prowadzenie notatek dotyczących rozwoju jej życia duchowego. W 1946 roku, po zakończonej wojnie, do Siwcówki przyjechał ks. biskup Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski. Odbył on z Kundusią rozmowę bez udziału osób postronnych, zaprosił ją też do udziału w prowadzonych przez siebie rekolekcjach dla studentek. W dniu 3 października 1948 roku Kundusia po raz ostatni uczestniczyła we Mszy Świętej. Od tego roku aż do śmierci nie opuszczała łoża boleści.
 
Kundusia zmarła w opinii osoby zjednoczonej z Bogiem w dniu 27 czerwca 1955, dniu święta Matki Bożej Nieustającej Pomocy, do której żywiła wielkie nabożeństwo.
 
Po jej śmierci ks. Bartkowski uporządkował notatki i po ustnej aprobacie ks. bp. Kazimierza Kowalskiego, przekazał je Siostrom Zmartwychwstankom do medytacji. Notatki te w 1995 roku zostały wydane przez Wydawnictwo Karmelitów Bosych w Krakowie pt. "Miejsce Mojego Miłosierdzia i Odpoczynku".
 
Ewa Leśniewska OCDS
rzecznik prasowy Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych
oraz Towarzystwa Przyjaciół Kunegundy Siwiec