logo
Niedziela, 24 stycznia 2021 r.
imieniny:
Felicji, Roberta, Sławy, Franciszka, Mileny  – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Thomas i Donna Finn
Miłość, seks i Kościół katolicki
Wydawnictwo WAM
 


Tytuł oryginału: Intimate Bedfellows: Love, Sex and the Catholic Church
© Daughters of St. Paul, 1993
© dla wydania polskiego
Wydawnictwo WAM, 1998
tłumaczenie - Anna Oćwieja
Redakcja - Elżbieta Rusinek
Projekt okładki i ilustracje wg oryginału przygotował: Andrzej Sochacki
ISBN 83–7097–513–5
 
NIHIL OBSTAT. Prowincja Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego,
ks. Adam Żak SJ, prowincjał. Kraków, 18 XI 1998 r., l.dz. 263/98.

 
Spis treści
 
WSTĘP
PODZIĘKOWANIA
WPROWADZENIE
KWESTIA SUMIENIA
Tak można kontra tak nie można
Zachowania seksualne i sumienie
Sumienie i wolna wola
Podsumowanie
SEKS PRZEDMAŁŻEŃSKI
W poszukiwaniu rozległej perspektywy
Niektóre rzeczy są ważne
Kontakt seksualny – największy znak miłości
Miłość pełna i wieczna
Podsumowanie
KONKUBINAT
Stanowisko Kościoła
Miłość małżeńska znakiem Bożej miłości
Konkubinat w świetle badań
Komunikacja a trwałość związku
Podsumowanie
ANTYKONCEPCJA
Ogólny obraz
Kontekst historyczny
Co to znaczy prokreacyjny?
Konsekwencje fizyczne
Konsekwencje psychiczne i społeczne
Scenariusz A:
Scenariusz B:
Podejście antykoncepcyjne
Konsekwencje duchowe
Podsumowanie
NATURALNE PLANOWANIE RODZINY
Metoda
Brakuje nam rytmu
Rzeczywiście planujemy z Bogiem
Czy NPR się sprawdza?
Uboczne efekty działania NPR
Podsumowanie
ZAŻYLI PARTNERZY: SEKS I WIARA
Aby nie zamykać drzwi
Kwestia wiary
Problemy z badaniami
Poszukiwanie prawdy
Tajemnica maski
 
 
 

WSTĘP
 
W kwestiach moralności ludzie od wielu wieków uznawali nauczanie Kościoła katolickiego i postępowali zgodnie z nim. To prawda. Ale prawdą jest także i to, że w obrębie pojedynczych kultur i okresów historycznych różne elementy tegoż nauczania spotykały się ze sceptycyzmem, odrzuceniem, a nawet i drwiną. W ciągu ostatnich trzydziestu lat byliśmy świadkami zarówno postawy akceptacji, jak i odrzucenia pewnych aspektów katolickiego spojrzenia na małżeństwo i ludzką seksualność. Niewątpliwie najwięcej kontrowersji skupiało się wokół problemu antykoncepcji.
 
Niniejsza broszura przekazuje nam refleksje dwojga małżonków, dotyczące ich „podróży” w stronę zaakceptowania nauki Kościoła. Relacjonując szczegółowo własne doświadczenia, autorzy odsłaniają swój głęboki szacunek dla znaczeń i celów seksualności człowieka, a także dla odzwierciedlanej przez nie mądrości i miłości Boga.
 
Autorzy dzielą się z czytelnikiem wieloma spostrzeżeniami na temat małżeństwa, ważności małżeńskiej wierności i prawdziwych wartości ludzkiej prokreacji. Poddają również ocenie pewne zachowania, które naruszają wszystkie te dobra. Między innymi omawiają tu: przedmałżeńskie i pozamałżeńskie kontakty seksualne, konkubinat, antykoncepcję, sterylizację. Rozważania ich są przykładem prawdziwego zrozumienia nie tylko samej nauki Kościoła, ale także przyczyn, które ją kształtują.
 
Omawiając odpowiedzialne rodzicielstwo, autorzy oddają cenną przysługę tym parom, którym trudno jest zrozumieć różnicę istniejącą na płaszczyźnie moralności, pomiędzy antykoncepcją a naturalnym planowaniem rodziny.
 
Ich rozważania nie stanowią jednak próby zebrania filozoficznych i teologicznych argumentów ze wspominanych tutaj tekstów naukowych, ale wypływają z doświadczeń pary, której związek małżeński rozwinął się dzięki stosowaniu naturalnego planowania rodziny. W świadectwie autorów na temat efektów tej właśnie metody – jej twórczego i ubogacającego wymiaru, wiele par znajdzie zachętę dla siebie.
 
Książka Miłość, seks i Kościół katolicki zapewnia cenne świadectwo oraz pomocne wyjaśnienia tym wszystkim, którzy pragną lepiej zrozumieć nauczanie Kościoła na temat małżeństwa i ludzkiej seksualności.
 
Zobacz także
Dariusz Kowalczyk SJ
O ile to tylko możliwe, żyj w zgodzie ze wszystkimi ludźmi – głosi Dezyderata. To mądra rada, gdyż zachęca do szukania porozumienia i zgody, ale nie za wszelką cenę. Zgoda nie zawsze jest możliwa. Co więcej, nie zawsze jest czymś dobrym. W życiu czasem trzeba wejść w konflikt, bronić określonych racji, wytrzymać napięcie. 
 
Przemysław Radzyński
Jeśli chodzi o odpowiedzialność za wizerunek małżeństwa i rodziny, to wychodzimy z założenia, że od tych, którym dużo dano, dużo też będzie się wymagać. Nam życie jakoś się układa. Nie sądziłem, że będę występował publicznie, raczej nie sprawia mi to przyjemności, ale jeśli Pan Bóg daje takie sytuacje, to nie fair byłoby Mu pokazywać figę.

O wchodzeniu w rodzicielstwo oraz o tym, jak w małżonku dostrzegać Boga i o modlitwie w małżeństwie w rozmowie z Przemysławem Radzyńskim opowiadają Ewa i Marcin Kiediowie.
 
Antoni Wiesław Niemcewicz
Szliśmy w milczeniu. Myśl krążyła po ulicach rodzinnego miasta, zamiast w sercu budować wiarę. Pola puste, na poboczu nikogo. Jednostajny i płaski odcinek, żadnego wzniesienia. Nikt nie rozmawia, nikt nie zachęca do modlitwy. Grupa muzyczna niesie instrumenty w futerałach, gitary i bębenki milczą. Pola wcale nie zachwycające. Monotonia...
 
 
___________________
 
 reklama
 
 
 

 

 
 
グッチバッグコピー グッチ財布コピー