logo
Czwartek, 28 marca 2024 r.
imieniny:
Anieli, Kasrota, Soni, Guntrama, Aleksandra, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Miłość do ojczyzny nosili w sercach - kombatanci Armii Krajowej
 


48. Pielgrzymka Kombatantów Armii Krajowej odbyła się w niedzielę, 15 września na Jasnej Górze. Starszym wiekiem, a przez to w coraz mniejszej liczbie przybywającym, żołnierzom AK towarzyszyły rodziny, przyjaciele oraz harcerze - uczestnicy 37. Pielgrzymki Harcerzy ZHR, w sumie kilkaset osób.
 
„Ta pielgrzymka, to wyraz nie tylko pamięci historii ale nade wszystko wiary w to, że opatrzność wyzwala, opatrzność bogata miłością, ale też bogata ludźmi wiary – podkreślił ks. kmdr Janusz Bąk, delegat biskupa polowego ds. kombatantów, weteranów wojennych, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Każda wojna obnaża wszystkie swoje negatywne cechy w temacie postaw etycznych, moralnych, ale nie u wszystkich, bo mamy wspaniałych bohaterów i nasza pielgrzymka jest uczczeniem bohaterskiego czynu każdego żołnierza, a w szczególności pielgrzymujemy, jako żołnierze Armii Krajowej”.
 
„Bohaterom wolności składamy dziękczynienie, składamy modlitwę – mówi ks. kmdr Bąk - Pamiętamy o żyjących ale pamiętamy zawsze o tych, którzy odeszli. Cenimy każdą śmierć, każde poświęcenie i każde świadectwo żyjących w tamtych trudnych czasach”.
 
„Bardzo nam zależy, aby młode pokolenie, aby harcerstwo podjęło nie tylko pamięć, ale podjęło piękne cnoty w temacie swojego życia, a oparte na cnotach ‘Bóg – honor – Ojczyzna’” – dodał ks. kmdr Bąk.
 
„Oni często będący w Szarych Szeregach mówili, że jest 'dziś, jutro i pojutrze'. My jesteśmy takim ich ‘pojutrze’. Myślę, że wynosimy ich naukę i przekładamy ją na nasze harcerskie ideały. To daje im uśmiech, a nam drogę, którą możemy iść” – stwierdza druhna Weronika Pawlak z 20. Warszawskiej Drużyny Harcerek ‘Orawa’.
 
„Dla mnie kombatanci są obrazem prawdziwej wytrwałości i wierności ideałom – wyznaje druh Krzysztof Uchnast z 3. Opolskiej Drużyny Harcerzy ‘Burza’ - Pozostawiali ludźmi, mimo czasów nieludzkich i nie zdradzili ideałów, pomimo naporów wroga, pomimo prześladowań. Mam wrażenie, że nam takiej wierności ostatnimi czasy brakuje, szybko się wypalamy, a od nich, wytrwałości w dążeniu do ideału, możemy się uczyć”.
 
Mszy św. o godz. 11.00 w jasnogórskiej bazylice przewodniczył ks. Piotr Zamaria, delegat biskupa polowego WP ds. duszpasterstwa harcerzy, a homilię wygłosił ks. kmdr Janusz Bąk. Słowa powitania skierował o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. Eucharystię koncelebrował m.in.: ks. Robert Mogiełka, naczelny kapelan Związku Harcerstwa RP.
 
Na początku Eucharystii ks. Piotr Zamaria odczytał list bp. gen. bryg. Józefa Guzdka przygotowany na tegoroczną pielgrzymkę: „W roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego po raz kolejny uświadamiamy sobie jak wielką wartością jest wolność – pisał w liście bp Guzdek - Dzięki narodowym bohaterom, którzy miłość do Ojczyzny nosili w swoich sercach, nasz naród wyszedł zwycięsko z dziejów próby. Niestety, każda obrona wolności zostaje okupiona daniną przelanej krwi i wielkim cierpieniem, a z biegiem lat świadków tej tragicznej historii jest wśród nas coraz mniej. Drodzy kombatanci (…) zdaliście egzamin z wierności Bogu i Ojczyźnie, nawet za ceną przelanej krwi. Budowaliście swoje życie na Chrystusie i ewangelicznych wartościach, walczyliście pod sztandarami, na których wypisane były słowa ‘Bóg – Honor – Ojczyzna’, nie szukaliście bowiem siebie i własnych korzyści, ale z pełną świadomością i poświęceniem wypełniliście wolę Boga”.
 
„Druhny i druhowie, bądźcie strażnikami i kustoszami historycznej prawdy o wydarzeniach II wojny światowej – apelował bp Guzdek - Za przykładem mężnych synów naszej Ojczyzny dołóżcie starań, aby pamięć o ich poświęceniu i patriotyzmie obecna była w waszym życiu i postępowaniu. (…) Dziś to wy jesteście częścią sztafety pokoleń, która ma podobne zadanie: wspólną troskę o zachowanie najwyższych wartości i przyszłość naszej Ojczyzny”.
 
Oprawę Muzyczna liturgii zapewniła Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.

o. Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com