logo
Piątek, 05 marca 2021 r.
imieniny:
Aurory, Euzebiusza, Hadriana, Fryderyka, Oliwii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ministranci i lektorzy na mistrzostwach piłki nożnej
 


W poniedziałek, 1 maja, uczestnicy 12. Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej przybyli na Jasną Górę, by wspólnie pomodlić się na Apelu Jasnogórskim. W tym roku mistrzostwa odbywają się w dniach 1-2 maja w Częstochowie. Modlitwę apelową poprowadził ks. Sebastian Ciastek, duszpasterz LSO Archidiecezji Częstochowskiej. 
 
„Dziś każdemu z nas Maryjo przypominasz słowa Twojego Syna: wy jesteście światłem świata – mówił ks. Sebastian Ciastek - Mówisz do nas: kochani ministranci, wasza światłość nie może ograniczyć się do Kościoła. Świątynią Boga jest cały świat, dlatego wasze światło powinno promieniować w życiu codziennym, w szkole, w rodzinie i wszędzie, także kiedy korzystacie z komórki i komputera, kiedy jesteście w sieci. Ministrant nie może się tak zaplątać, że nie będzie mógł się wydostać, przecież ma uczestniczyć w innym połowie i powinien pomagać Jezusowi przy sieciach. Gdyby któryś z was odkrył powołanie do kapłaństwa, a Jezus, któremu służysz przy ołtarzu, powiedziałby ci pewnego dnia: pójdź za Mną, nie bójcie się pójść za głosem Chrystusa, On wam wskaże właściwą drogę, On was poprowadzi, bo Jezus Chrystus potrzebuje szlachetnych młodych ludzi, którzy wspaniałomyślnie i bez ograniczeń oddadzą Mu się do dyspozycji, bo chce, żeby Jego Ewangelia była głoszona aż po krańce świata. A jeśli w przyszłości założycie rodziny, to bądźcie dobrymi ojcami, bo dzisiaj świat, Europa i Polska, potrzebuje współczesnych świętych Józefów”. 
 
W mistrzostwach udział bierze 155 drużyn, a w nich 1877 uczestników z 33 diecezji. Mecze rozgrywane są na 12 halach sportowych. Organizatorami mistrzostw są: Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej, KnC – „Króluj nam Chryste” – ogólnopolski miesięcznik dla ministrantów, ks. Paweł Guminiak – pomysłodawca i inicjator mistrzostw, Częstochowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej oraz Gminy: Konopiska, Olsztyn, Rędziny, Kłobuck, Miedźno, Poczesna. 
 
Na zakończenie mistrzostw 2 maja w Hali Sportowej w Częstochowie odbędzie się koncert ks. Jakuba Bartczaka. 
 
Patronat nad XII Mistrzostwami Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. 
 
I Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza o Puchar „KnC” rozegrane zostały w 2006 r. w Elblągu. Wówczas pierwszymi mistrzami Polski Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej Halowej w gronie drużyn ministranckich zostali ministranci z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Śremie. Natomiast pierwszymi mistrzami Polski Służby Liturgicznej w Piłce Nożnej Halowej w gronie lektorów zostali lektorzy z parafii pw. Bożego Narodzenia w Rudzie Śląskiej. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com